Jest akt oskarżenia dla organizatorów i uczestników urodzin Hitlera

Gliwicka prokuratura przygotowała akt oskarżenia dla organizatorów i uczestników urodzin Hitlera. Zarzuca im propagowanie nazistowskiego ustroju państwa.
Zobacz wideo

Jak donosi IAR, powstał akt oskarżenia wobec organizatorów i uczestników urodzin Hitlera zorganizowanych w lesie nieopodal Wodzisławia Śląskiego. Dotyczy propagowania nazistowskiego ustroju państwa. Rzecznik prasowa Prokuratury Okręgowej w Gliwicach Joanna Smorczewska potwierdziła, że został on wysłany w środę.

Jeden wyrok w tej sprawie już zapadł

Urodziny Hitlera, o których mowa w akcie oskarżenia, zostały zorganizowane przez stowarzyszenie Duma i Nowoczesność w maju 2017 roku. Uczestnicy ubrani byli w nazistowskie mundury, były również płonąca swastyka i tort z symbolem nazistów. Całość udało się nagrać dziennikarzom "Superwizjera" TVN, co ujawnili w styczniu 2018 roku. Wywołało to poruszenie opinii publicznej. Sprawą zainteresowała się policja i prokuratura.

Pierwszy wyrok w tej sprawie już zapadł. Adam B., który złożył wniosek o skazanie bez przeprowadzenia postępowania, został skazany za propagowanie ustroju faszystowskiego oraz nielegalne posiadanie broni. Musiał zapłacić 13 tys. złotych grzywny.

Więcej o: