Leśnik spotkał w górach przebudzonego ze snu niedźwiedzia. "Grzesiu, czemu ty nie śpisz?"

- Grzesiu, czemu ty nie śpisz? Zasuwaj spać - zwrócił się leśnik do przebudzonego z zimowego snu niedźwiedzia, którego spotkał na terenie Bieszczadzkiego Nadleśnictwa Baligród. Nagranie z osobliwego spotkania bije w sieci rekordy popularności.
Zobacz wideo

Podczas zimowego spaceru leśnik Kazimierz Nóżka spotkał w lesie niedźwiedzia brunatnego przebudzonego z zimowego snu. Spotkanie ze zwierzęciem nagrał z bliskiej odległości, a na swoim profilu na Facebooku zamieściło je Bieszczadzkie Nadleśnictwo Baligród.

Bliskie spotkanie z niedźwiedziem. "Zasuwaj spać, szybko"

- Grzesiu, czemu ty nie śpisz, co? - słyszymy na filmie nagranym przez leśnika, na którym widać "zaspanego" niedźwiedzia siedzącego na ośnieżonej skarpie.

Następnie leśnik zwraca się do niedźwiedzia ponownie, radząc mu, by ponownie zapadł w sen zimowy: - Zasuwaj spać, szybko! - słyszmy na nagraniu. 

To nie koniec dokumentacji bliskiego spotkania leśnika z przebudzonym ze snu niedźwiedziem. Na kolejnym filmie zamieszczonym przez Bieszczadzkie Nadleśnictwo Baligród widać, jak spotkany niedźwiedź nazwany przez Kazimierza Nóżkę "Grzesiem" oddala się w stronę lasu. Gdy leśnik zaczyna go wołać po imieniu, niedźwiedź na chwilę się zatrzymuje i staje "słupka".

Sen zimowy żyjących w Polsce niedźwiedzi brunatnych trwa zwykle od listopada do lutego. Przez cały ten czas niedźwiedzie zwykle przebywają w gawrach, a energię czerpią ze zgromadzonych zapasów tłuszczu. W ciągu snu zimowego mogą się kilkukrotnie budzić - zwykle wtedy, gdy nadejdzie odwilż lub cieplejsze dni.

Więcej o: