Pogrzeb Pawła Adamowicza w sobotę. Miasto podało szczegóły uroczystości

Pogrzeb Pawła Adamowicza odbędzie się w sobotę 19 stycznia 2019 roku w Gdańsku. Wcześniej mieszkańcy będą mieli możliwość pożegnania z prezydentem Gdańska. Rodzina zaapelowała również o nieprzynoszenie kwiatów. Zamiast tego zbierane będą datki na hospicjum i WOŚP.

Paweł Adamowicz zostanie pochowany w Bazylice Mariackiej w Gdańsku. W środę odbyła się konferencja gdańskiego ratusza, na którego poinformowano o szczegółach uroczystości pogrzebowej. 

Pogrzeb Pawła Adamowicza

Pogrzeb prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza odbędzie się w najbliższą sobotę 19 stycznia 2019 roku. Organizatorem będzie miasto Gdańsk przy udziale rodziny Pawła Adamowicza.

Chcielibyśmy umożliwić gdańszczanom pożegnanie prezydenta Gdańska także w dniach poprzedzających pogrzeb Pawła Adamowicza

- powiedziała Aleksandra Dulkiewicz.

Od czwartku, od godziny 17, w Europejskim Centrum Solidarności wystawiona będzie trumna z ciałem Pawła Adamowicza. Przez kolejne 24 godziny wszyscy będą mogli tam przyjść i pożegnać pana prezydenta. Będzie tam również wystawiona księga kondolencyjna.

W piątek o godz. 17 wyruszy pochód, który odprowadzi trumnę Adamowicza do bazyliki Mariackiej, a następnie odprawiona zostanie tam msza święta. Tam również mieszkańcy będą mieli możliwość pożegnania Adamowicza, do północy. 

Msza pogrzebowa odbędzie się w sobotę o godzinie 12 w Bazylice Mariackiej w Gdańsku. Od samego rana (od godz. 6) bazylika będzie otwarta, a prochy Pawła Adamowicza wystawione. Prezydent będzie pochowany właśnie w Bazylice Mariackiej. 

Rodzina zaapelowała również o nieprzynoszenie kwiatów. Zamiast tego zbierane będą datki na hospicjum księdza Dutkiewicza oraz na WOŚP. Rodzina poprosiła również o nieskładanie jej kondolencji. 

Pracownicy gdańskiego ratusza dodali również, że w czwartek i piątek komunikacja miejska będzie bezpłatna, aby nie korkować miasta. 

Czytaj także: Wzruszający wpis zastępczyni Pawła Adamowicza. "W tradycji Kaszub jest coś takiego jak Pusta Noc"

Premier na pogrzebie Adamowicza

Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów poinformował, że Mateusz Morawiecki weźmie udział w uroczystościach pogrzebowych. "Po konsultacjach z rodziną pogrzeb będzie organizowany przez władze miasta z elementami państwowymi" - wyjaśnił Michał Dworczyk.

Paweł Adamowicz nie żyje

Paweł Adamowicz został zaatakowany w niedzielę podczas finału WOŚP w Gdańsku. Na scenę, na której trwało "Światełko do nieba", wdarł się mężczyzna i trzykrotnie ugodził prezydenta Gdańska nożem. Prezydent Adamowicz był reanimowany jeszcze na miejscu, a następnie przewieziony do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego, gdzie przeszedł operację. Adamowicz ją przeżył, ale jego stan nie był stabilny. Lekarze informowali, że doszło do poważnego niedotlenienia organizmu. 

W poniedziałek po godzinie 14 lekarze poinformowali, że życia Pawła Adamowicza nie udało się uratować. 

Nożownik to Stefan W. Mężczyzna natychmiast trafił w ręce policji. Prokuratura już go przesłuchała i postawiła mu zarzut zabójstwa. Mężczyzna nie przyznaje się do winy.

Więcej o:
Komentarze (190)
Pogrzeb Pawła Adamowicza w sobotę. Miasto podało szczegóły uroczystości
Zaloguj się
 • nessuno

  Oceniono 47 razy 27

  Na ten pogrzeb nie powinien wybierać się ani premier, anie prezydent. To ludzie z ich ugrupowania jątrzyli, pluli jadem oraz nakręcali spiralę nienawiści. Tej ofiary nie musiało być.
  Niech skutecznie uciszą kr ychę, jenota i jeszcze paru jadowitych prymitywów - zrobią tym dobry uczynek.

 • japiota

  Oceniono 32 razy 22

  Nie oszukujmy się że to będzie pogrzeb "samorządowy i prywatny". Tak jak w każdym takim przypadku niezależnie jak uroczystości będą wyglądać i jakie słowa padną będzie to polityczna manifestacja - niezależnie od intencji rodziny czy organizatorów (tak jak pogrzeb Lecha Kaczyńskiego czy ks. Popiełuszki). W takim momencie potrzebny jest takt i dyplomacja ze wszystkich stron. Po dzisiejszych wydarzeniach w Sejmie wydaje się dobre gdyby prezydent z premierem zamiast jątrzyć swoją obecnością oświadczyli że będą modlić się w Warszawie. Wybór biskupa Głódzia na celebransa mimo że logiczny to też niezbyt dobry pomysł (nawet gdyby był "przyjacielem rodziny" ?). Jeżeli już hierarcha ma odprawić Mszę to może lepiej żeby był to ktoś małokontrowersyjny np kard. Nycz - nie związany z Gdańskiem - może to i lepiej. Takie mam przemyślenia. Lepiej być nieobecnym niż na oczach milionów udawać pogrążonego w bólu żałobnika i wylewać krokodyle łzy.

 • white_lake

  Oceniono 22 razy 18

  i znów się popłakałam...
  a już było lepiej, już miałam trochę więcej dystansu
  ale to jest taka wielka, bezsensowna strata, taka wielka szkoda

 • egg69

  Oceniono 27 razy 17

  Dwa lata rządów w latach 2005-2007 wydało owoce w postaci śmierci Barbary Blidy. Trzy lata rządów w latach 2016-2019 wydało owoce w postaci śmierci Pawła Adamowicza. Niech ta śmierć nie pójdzie na marne.

 • burkaklucha

  Oceniono 18 razy 16

  Barbara Blida, Piotr Szczęsny, Paweł Adamowicz... Śledztwo prowadzi zaufany prokurator Z.Ziobry. Nie spodziewam się wyjaśnienia całej prawdy o tej tragedii.

 • maciejwscieklica

  Oceniono 23 razy 15

  Głódź z flaszką zwycięzyli

  i będzie tak jak przewidywałem

  kler in corpore w swoim złocie i purpurze
  zajmie cała bazylike
  rodzina z boczku przycupnie

  Głódź odczeka jak Duda z Dudziną w cięzkiej żałobie wejdą i pierwsze miejsce zajmą
  za nimi rząd po całosci i wszelkie mazurki

  Duda kazanie wygłosi

  a Głódź totalna opozycje upomni by szumu nie robiła bo niegodna jest wejść do koscioła

  a za rok rocznica totalnie zawłaszczona będzie przez klechów i rozmodleńców mam nadzieję juz w opozycji

 • 5-mamuska

  Oceniono 28 razy 14

  KLER ze swoim przedstawicielem Arcybiskupem .Głódziem popierającym narodowców i PiS, zabrał NAM Gdańszczanom różnych wyznań i nie wierzącym NASZEGO Prezydenta Pawła Admowicza..
  W czasie sezonu turystycznego wejście do Bazyliki Mariackiej jest BILETOWANY !!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX