Pogrzeb Pawła Adamowicza w sobotę. Miasto podało szczegóły uroczystości

Pogrzeb Pawła Adamowicza odbędzie się w sobotę 19 stycznia 2019 roku w Gdańsku. Wcześniej mieszkańcy będą mieli możliwość pożegnania z prezydentem Gdańska. Rodzina zaapelowała również o nieprzynoszenie kwiatów. Zamiast tego zbierane będą datki na hospicjum i WOŚP.
Zobacz wideo

Paweł Adamowicz zostanie pochowany w Bazylice Mariackiej w Gdańsku. W środę odbyła się konferencja gdańskiego ratusza, na którego poinformowano o szczegółach uroczystości pogrzebowej. 

Pogrzeb Pawła Adamowicza

Pogrzeb prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza odbędzie się w najbliższą sobotę 19 stycznia 2019 roku. Organizatorem będzie miasto Gdańsk przy udziale rodziny Pawła Adamowicza.

Chcielibyśmy umożliwić gdańszczanom pożegnanie prezydenta Gdańska także w dniach poprzedzających pogrzeb Pawła Adamowicza

- powiedziała Aleksandra Dulkiewicz.

Od czwartku, od godziny 17, w Europejskim Centrum Solidarności wystawiona będzie trumna z ciałem Pawła Adamowicza. Przez kolejne 24 godziny wszyscy będą mogli tam przyjść i pożegnać pana prezydenta. Będzie tam również wystawiona księga kondolencyjna.

W piątek o godz. 17 wyruszy pochód, który odprowadzi trumnę Adamowicza do bazyliki Mariackiej, a następnie odprawiona zostanie tam msza święta. Tam również mieszkańcy będą mieli możliwość pożegnania Adamowicza, do północy. 

Msza pogrzebowa odbędzie się w sobotę o godzinie 12 w Bazylice Mariackiej w Gdańsku. Od samego rana (od godz. 6) bazylika będzie otwarta, a prochy Pawła Adamowicza wystawione. Prezydent będzie pochowany właśnie w Bazylice Mariackiej. 

Rodzina zaapelowała również o nieprzynoszenie kwiatów. Zamiast tego zbierane będą datki na hospicjum księdza Dutkiewicza oraz na WOŚP. Rodzina poprosiła również o nieskładanie jej kondolencji. 

Pracownicy gdańskiego ratusza dodali również, że w czwartek i piątek komunikacja miejska będzie bezpłatna, aby nie korkować miasta. 

Czytaj także: Wzruszający wpis zastępczyni Pawła Adamowicza. "W tradycji Kaszub jest coś takiego jak Pusta Noc"

Premier na pogrzebie Adamowicza

Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów poinformował, że Mateusz Morawiecki weźmie udział w uroczystościach pogrzebowych. "Po konsultacjach z rodziną pogrzeb będzie organizowany przez władze miasta z elementami państwowymi" - wyjaśnił Michał Dworczyk.

Paweł Adamowicz nie żyje

Paweł Adamowicz został zaatakowany w niedzielę podczas finału WOŚP w Gdańsku. Na scenę, na której trwało "Światełko do nieba", wdarł się mężczyzna i trzykrotnie ugodził prezydenta Gdańska nożem. Prezydent Adamowicz był reanimowany jeszcze na miejscu, a następnie przewieziony do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego, gdzie przeszedł operację. Adamowicz ją przeżył, ale jego stan nie był stabilny. Lekarze informowali, że doszło do poważnego niedotlenienia organizmu. 

W poniedziałek po godzinie 14 lekarze poinformowali, że życia Pawła Adamowicza nie udało się uratować. 

Nożownik to Stefan W. Mężczyzna natychmiast trafił w ręce policji. Prokuratura już go przesłuchała i postawiła mu zarzut zabójstwa. Mężczyzna nie przyznaje się do winy.

Więcej o: