Oficjalnie: pogrzeb Pawła Adamowicza w sobotę. W środę poznamy szczegóły uroczystości

Pogrzeb Pawła Adamowicza odbędzie się w sobotę. Prezydent Gdańska zmarł w poniedziałek po ataku 27-letniego nożownika, do którego doszło podczas 27. finału WOŚP.

Wcześniej nieoficjalnie informację o pogrzebie Pawła Adamowicza podał PAP.

Uroczystości pogrzebowe Pawła Adamowicza odbędzie się w sobotę. W środę na konferencji prasowej o godzinie 11 w gdańskim ratuszu ogłoszone zostaną szczegóły sobotniej uroczystości.

Pogrzeb Pawła Adamowicza odbędzie się w sobotę. W wielu miastach trwa żałoba

W wielu miastach i województwach trwa żałoba po śmierci prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza. W Gdańsku ogłoszono żałobę od wtorku do dnia pogrzebu. Wszystkie flagi zostały opuszczone do połowy masztów, w mieście wyłączono iluminację świąteczną.

Gdańszczanie wpisują się do księgi kondolencyjnej, wyłożonej w urzędzie miasta. Ma ona być dostępna przez całą dobę. Wpisu w księdze kondolencyjnej w gdańskim magistracie dokonał m.in. prezydent Gdyni Wojciech Szczurek. Zaznaczył, że wspomina Pawła Adamowicza jako wybitnego włodarza Gdańska oraz odważnego opozycjonistę. Podkreślił, że Paweł Adamowicz odczuwał radość z tego, co robił dla mieszkańców. - Czuł to, co w pracy w samorządzie jest kluczowe, był wybitnym prezydentem. Dziś, kiedy mówimy o nim w czasie przeszłym, trudno sobie do końca wyobrazić, że, to co się dzieje na Pomorzu, w Trójmieście będzie się działo bez jego udziału - dodał. Prezydent Wojciech Szczurek wspominał również zaangażowanie Pawła Adamowicza w działalność opozycyjną. - Jako młody chłopak w liceum był zaangażowany w druk i kolportaż prasy, potem przewodził strajkowi w 1988 roku na Uniwersytecie Gdańskim. To była szkoła charakterów, to budowało jego postawę i wybory, których dokonywał już po odzyskaniu przez Polskę wolności - powiedział.

Żałoba obowiązuje w całym województwie pomorskim. - W związku z tragiczną śmiercią prezydenta Pawła Adamowicza, odpowiadając na potrzebę zamanifestowania jedności społecznej - podjąłem decyzję o ogłoszeniu żałoby na terenie województwa pomorskiego, która trwać będzie do dnia pogrzebu świętej pamięci Pawła Adamowicza" - napisał wojewoda Dariusz Drelich. Trzydniową żałobę ogłoszono także w Warszawie, Poznaniu, Kielcach i Sopocie.

Dzień pogrzebu - dniem żałoby narodowej 

Zgodnie z zapowiedzią prezydenta Andrzeja Dudy, w dniu pogrzebu Pawła Adamowicza, w całym kraju będzie obowiązywała żałoba narodowa.

P.o. prezydenta Gdańska Aleksandra Dulkiewicz zaapelowała o poszanowanie żałoby. Wezwała też, aby po śmierci prezydenta Adamowicza powstrzymać agresję i przemoc w życiu codziennym. O godzinie 18 odbędzie się w Gdańsku czuwanie ku czci Pawła Adamowicza.

Wiceprezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, pełniąca obowiązki prezydenta, zgodziła się objąć funkcję komisarza w mieście. Propozycję taką złożył jej szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Michał Dworczyk i wojewoda pomorski Dariusz Drelich. Jak powiedziała wiceprezydent, formalności związane z objęciem funkcji potrwają jeszcze jakiś czas. Komisarz będzie sprawował władzę w mieście do momentu wyboru nowego prezydenta.


Więcej o: