Internet #MuremZaOwsiakiem. Szefa WOŚP wspierają artyści, dziennikarze i politycy

Artyści, dziennikarze, politycy i osoby prywatne masowo udostępniają w internecie hashtag #MuremZaOwsiakiem. To wyraz wsparcia i próba odwiedzenia Jurka Owsiaka od decyzja o rezygnacji z funkcji prezesa fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, której przewodził od 27 lat.

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz zmarł w poniedziałek 14 stycznia po tym, jak  podczas 27. finału WOŚP został zaatakowany nożem przez Stefana W. Krótko po informacji o śmierci Adamowicza Jerzy Owsiak poinformował o swojej rezygnacji z funkcji prezesa fundacji WOŚP.

- Ta nienawiść w moją stronę, w stronę fundacji, grzeje od 25 lat. Od 25 lat staczam boje z ludźmi, którzy mi grożą. Niestety, polski wymiar sprawiedliwości i policja nie dają sobie z tym rady - mówił Owsiak. Jak dodał, dalej będzie pracował w firmie, ale nie będzie podejmował żadnych decyzji. 

#MuremZaOwsiakiem. Internet reaguje na rezygnację prezesa WOŚP

Decyzja Owsiaka od początku spotkała się z dużym sprzeciwem osób wspierających Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Jako pierwsza z apelem o zmianę decyzji zwróciła się do niego Janina Ochojska, szefowa Polskiej Akcji Humanitarnej.

"Jurek, nie możesz rezygnować z zarządzania swoim dziełem" - napisała na Twitterze. 

Z apelem do prezesa WOŚP zwróciła się na swoim blogu także siostra Małgorzata Chmielewska"Proszę, weź głęboki oddech i nie rezygnuj. To prośba nie tylko moja, lecz także moich Przyjaciół i tysięcy ludzi dobrej woli" - apelowała w emocjonalnym wpisie. 

Anna Dymna z fundacji Mimo Wszystko w opublikowanym przez siebie oświadczeniu stwierdziła z kolei: "Ataki na Jurka Owsiaka są w tym dramatycznym momencie bardzo okrutne oraz szkodliwe. Nie dziwię się, że Jurkowi po prostu pękło serce. Nie powinniśmy jednak pozwolić, by przestał kierować Orkiestrą. Jurek jest nam wszystkim bardzo potrzebny".

Zobacz też: Czytelnicy Gazeta.pl proszą Jerzego Owsiaka, by nie rezygnował. "Graj dalej, WOŚP to ty"

Aktorzy, politycy i dziennikarze z apelem do Owsiaka. "Zostań"

W ramach solidarności z Jerzym Owsiakiem, internauci powołali do życia hashtag #MuremzaOwsiakiem, który w ciągu jednego dnia stał się jednym z najpopularniejszych haseł na Facebooku i Twitterze. Do Owsiaka płyną tysiące wpisów z wyrazami wsparcia i prośbami o nierezygnowanie z punkcji prezesa WOŚP. Można w nich przeczytać, że Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy z Owsiakiem na czele powinna grać "do końca świata i o jeden dzień dłużej", jak zapowiadano podczas kolejnych finałów.

Oprócz tysięcy osób prywatnych, w akcję zaangażowało się wiele osób publicznych. Z apelami o pozostanie na stanowisku zwracają się do Owsiaka m.in. aktorzy, celebryci i piosenkarze.

"Oczywiście masz prawo do każdej decyzji, ale proszę przemyśl ją jeszcze. Stoję murem za Tobą razem z milionami innych ludzi" - napisała aktorka Maja Ostaszewska.

Wyrazy wsparcia dla prezesa fundacji WOŚP zamieściły też m.in. Krystyna Janda i  Maria Peszek, a także wiele innych znanych osób, między innymi Olga Bołądź, Kinga Rusin, Małgorzata Rozenek i Natalia Kukulska.

W akcję angażują się również politycy. "Chcę podziękować. Za budowę lepszej Polski.To dzieło musi i będzie trwać#MuremZaOwsiakiem" - napisał na Twitterze szef Platformy Obywatelskiej, Grzegorz Schetyna.

Wyrazy wsparcia dla Jerzego Owsiaka wyrazili również m.in. były marszałek Sejmu Marek Borowski i Wanda Nowicka.

"Sprzęt zakupiony dzięki @fundacjawosp od lat pomaga ratować zdrowie i życie pacjentów warszawskich szpitali. Dlatego #Warszawa stoi #MuremZaOwsiakiem!" - czytamy we wpisie zamieszczonym na Twitterze Miasta Stołecznego Warszawy.

"Apeluję do Jurka Owsiaka, aby nie rezygnował ze swojej funkcji" - napisała Dominika Wielowieyska z "Gazety Wyborczej".

"Zupełnie niebywała i pozytywna jest ta akcja #MuremZaOwsiakiem. Zwłaszcza że włączyły się w nią młode gwiazdy, artyści, Instagramerzy o milionowych zasięgach, ludzie mający ogromny wpływ na nastolatków. Szacun" - dodał Janusz Schwertner z Onetu.

Więcej o: