Donald Tusk w Gdańsku wspomina Adamowicza. "Chcę ci, kochany Pawle, obiecać: obronimy Polskę"

Donald Tusk wygłosił w Gdańsku przemówienie poświęcone Pawłowi Adamowiczowi. - Obronimy nasz Gdańsk, naszą Polskę i naszą Europę przed nienawiścią i pogardą - powiedział szef Rady Europejskiej.

Zgodnie z zapowiedzią Donald Tusk pojawił się w Gdańsku. Szef Rady Europejskiej wziął udział w demonstracji przeciwko przemocy i nienawiści, która została zorganizowana po ataku i śmierci Pawła Adamowicza.

Donald Tusk uczcił pamięć Pawła Adamowicza

- Jesteśmy tutaj, jako twoi przyjaciele. Musiałeś czekać tak długo, aż do tak tragicznej chwili, żeby zobaczyć z góry, ilu masz tych przyjaciół. Dziesiątki tysięcy - powiedział Tusk. Następnie stwierdził, że "każdy mieszkaniec Gdańska pamięta Pawła Adamowicza od najwcześniejszej młodości. - Byłeś zawsze tam, gdzie trzeba było pokazać dobrą i odważną twarz, i stanąć przeciwko złu. Całe twoje życie na tym polegało - powiedział Tusk.

W poruszającym przemówieniu przewodniczący RE wspominał, jak Paweł Adamowicz śpiewał z nim pieśń "Modlitwa o wschodzie słońca". - Chcę ci dzisiaj, kochany Pawle obiecać w imieniu nas wszystkich, gdańszczan, Polaków i Europejczyków, że dla ciebie i dla nas wszystkich obronimy nasz Gdańsk, naszą Polskę i naszą Europę przed nienawiścią i pogardą. Przyrzekamy ci - powiedział Donald Tusk.

Paweł Adamowicz nie żyje

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz został zaatakowany w niedzielę przez nożownika w trakcie gdańskiego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. 27-letni sprawca kilkukrotnie ugodził go nożem. W poniedziałek przed godziną 15 lekarze z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku poinformowali, że przegrali walkę o jego życie.