Paweł Adamowicz nie żyje. Owsiak: Składam rezygnację z funkcji prezesa fundacji WOŚP

Jerzy Owsiak zabrał głos po śmierci Pawła Adamowicza. - Składam rezygnację z funkcji prezesa fundacji WOŚP - powiedział. Dodał, że dalej będzie pracował w strukturach fundacji i zaapelował o jej wspieranie.

Paweł Adamowicz nie żyje. Prezydent Gdańska zmarł w poniedziałek po tym, jak w niedzielę wieczorem podczas 27. finału WOŚP został zaatakowany nożem przez Stefana W.

Jerzy Owsiak: rezygnuję z funkcji prezesa fundacji WOŚP

Jerzy Owsiak krótko po informacji o śmierci prezydenta Gdańska poinformował o rezygnacji z funkcji prezesa fundacji WOŚP.

Składam rezygnację z funkcji prezesa zarządu fundacji WOŚP

- powiedział Jerzy Owsiak. Dodał, że dalej będzie pracował w firmie, ale nie będzie podejmował żadnych decyzji.

- Może wyluzują ci, którzy w Polsce dostali niesamowitą, otwartą przestrzeń do takich działań. Proszę podać mi wyrok sądowy, który by za taki język kogoś ukarał. Ja mam ten wyrok, Jurek Owsiak ma ten wyrok. Będę apelował od tego wyroku, uznaje się, że ja mówię językiem nienawiści w stosunku do jednej z pań posłanek - powiedział. Dodał, że sam spotyka się z mową nienawiści.

- Ta nienawiść w moją stronę, w stronę fundacji, grzeje od 25 lat. Od 25 lat staczam boje z ludźmi, którzy mi grożą. Niestety, polski wymiar sprawiedliwości i policja nie dają sobie z tym rady - mówił podczas konferencji Owsiak.

Wieloletni prezes WOŚP odniósł się też do zabezpieczeń imprezy w Gdańsku.

Charakter koncertu w Gdańsku był taki, że każdy mógł wejść. Uchronić się przed człowiekiem, który ma złe zamiary, jest piekielnie trudne

- powiedział. - Trudno winić organizatorów, to się zdarzyło na przepięknej imprezie. Każdy, kto na nią wchodzi, może mieć tam różną rolę, mógł tam wejść ktoś z 2-metrową szablą, bo coś będzie pokazywał. Trudno mówić jednoznacznie o złym zabezpieczeniu, bo ten finał nie odbywał się w Syrii ani w Afganistanie. On się odbywa też w przedszkolach. Wyobrażacie sobie, że w każdym przedszkolu będzie antyterrorysta, będzie kontrolował wszystkich? - pytał Owsiak.

Prezes WOŚP odniósł się także do zatrzymania 41-latka, który w mediach społecznościowych groził prezydentom Poznania i Wrocławia.

Policja zatrzymała dziś osobę, która groziła śmiercią prezydentom Poznania i Wrocławia. Do tej pory takie groźby były traktowane jako krytyka, ja się z tym spotykam także w wyrokach sądowych, gdzie ten stopień krytyki w Polsce rozszerzył się w sposób haniebny, zahacza o język nazistowski, faszystowski, język gróźb

- powiedział Owsiak. Skomentował też ukazanie się na antenie TVP Info "Dobranocki" o WOŚP autorstwa Barbary Pieli.

- Miliard złotych, ponad, przeznaczonych na służbę zdrowia. Mówi się, że prezydent zginął, że my jesteśmy współautorem tego, co się stało. Dziękuję wszystkim, którzy byli z nami, dziękuję za niezwykły finał, nie poddajemy się, fundacja się nie podda. Jeżeli mnie nie będzie, może tym wszystkim szaleńcom, którzy mają nazistowskie pomysły, z plasteliną włącznie... pani Barbara Piela, bardzo mnie pani uraziła, poczułem się istotnie jak w Auschwitz - powiedział wieloletni prezes WOŚP.

Owsiak zaapelował też o dalsze wspieranie fundacji.

- Pan prezydent zbierał pieniądze razem z nami, był razem z nami i będzie z nami do końca świata i jeden dzień dłużej. Wspierajcie fundację, bądźcie razem z nami, teraz te pieniądze będziemy liczyli i za moment będziemy je rozliczali, kupując bardzo potrzebny sprzęt. I w tym fundacja nie spocznie nigdy - podsumował konferencję Jerzy Owsiak.

Paweł Adamowicz nie żyje. Prezydent Gdańska został zaatakowany nożem

Paweł Adamowicz zmarł w poniedziałek po południu. Dzień wcześniej prezydent Gdańska został zaatakowany nożem przez Stefana W. podczas 27. finału WOŚP w niedzielę około godziny 20. Prezydent Gdańska został przetransportowany do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego, gdzie przeszedł pięciogodzinną operację. Samorządowiec miał ranę serca, przepony, a także narządów wewnętrznych.

27-letni sprawca usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa, który po śmierci Pawła Adamowicza został zmieniony na zarzut zabójstwa.

Więcej o: