Wybitni specjaliści od trudnych operacji. To oni walczą o życie Pawła Adamowicza

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz po niedzielnym ataku nożownika przebywa w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym. Nad życiem i zdrowiem polityka czuwa ośmioosobowy zespół specjalistów. Sama placówka określana jest mianem jednej z bardziej innowacyjnych w kraju.
Zobacz wideo

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz przeszedł w nocy z niedzieli na poniedziałek pięciogodzinną operację w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku. Polityk po ataku nożownika doznał poważnych obrażeń m.in. serca i przepony. Jego stan jest ciężki.

Nad życiem i zdrowiem Pawła Adamowicza czuwa ośmioosobowy zespół specjalistów.

- Niezwykle profesjonalnie wykonuje wszystkie czynności, tutaj w szpitalu są wszystkie możliwe zabezpieczenia, metody terapeutyczne. Szpital zapewnia maksimum tego, co współczesna medycyna może panu prezydentowi dać

- mówił na poniedziałkowej konferencji prasowej minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Liderem zespołu jest prof. dr hab. n. med. Radosław Owczuk, Konsultant Krajowy w dziedzinie Anestezjologii i Intensywnej Terapii.

Adamowiczem zajmuje się również prof. dr hab. n. med. Zbigniew Śledziński, kierownik Kliniki Chirurgii Ogólnej, Endokrynologicznej i Transplantacyjnej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Jest wojewódzkim konsultantem w dziedzinie transplantologii klinicznej.

Do zespołu należy także kardioanestezjolog - prof. dr hab. Romuald Lango. Kilka miesięcy temu uczestniczył w przeprowadzeniu pierwszego w północnej Polsce przeszczepu płuc.

W grupie lekarzy znajduje się również chirurg dr hab. n. med. Tomasz Stefaniak, który specjalizuje się w chirurgii przewodu pokarmowego. To właśnie dr Tomasz Stefaniak na konferencjach prasowych informuje media o stanie zdrowia prezydenta Gdańska.

Innowacyjne Uniwersyteckie Centrum Kliniczne

Samo Uniwersyteckie Centrum Kliniczne zaledwie kilka dni przed atakiem na Pawła Adamowicza zostało uhonorowane nagrodą "Lider Roku 2018 w Ochronie Zdrowia - innowacyjny szpital".

Uniwersyteckie Centrum Kliniczne (...) może pochwalić się innowacjami na wielu różnych obszarach: od tych typowo medycznych (m.in. telemedycyna, druk 3D w wykorzystywany w różnego rodzaju operacjach, pilotażowy program trombektomii mechanicznej, jedyna w Polsce Poradnia Hipercholesterolemii Rodzinnej), poprzez organizacyjne (m.in. optymalizacja wykorzystania sal operacyjnych, Samodzielny Zespół Psychologów oraz Fizjoterapeutów, koordynatorzy medyczni), na dojrzałości cyfrowej kończąc (np. elektroniczny obieg dokumentów, osiągnięcie 5 poziomu w 7-stopniowej skali EMRAM – jako jeden z dwóch szpitali w Polsce)

- czytamy na stronie internetowej placówki.

W grudniu szpital poinformował o tym, że w UCK doszło do porodu chorej, która samoistnie zaszła w ciążę po leczeniu hormonalnym raka trzonu macicy.

"To prawdopodobnie drugi tego typu przypadek w Polsce" - informowali lekarze, pisząc o sukcesie pracujących tam specjalitów.

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (78)
Atak na Pawła Adamowicza. To oni walczą o życie prezydenta Gdańska
Zaloguj się
 • andrew1507

  Oceniono 28 razy 18

  A moim zdaniem kaczyzm jest również odpowiedzialny za tragedie Pana Adamowicza.
  Idzcie gremialnie do każdych wyborów aby wykarczować pis.
  Wyborco Twoja kartka wyborcza to śmierć kaczyzmu i pis.....

 • 0apud0

  Oceniono 11 razy 11

  Jeśli doszło do śmierci mózgu z niedotlenienia to żaden specjalista nic nie pomoże :( Mam oczywiście nadzieję, że to się nie stało, ale nie wygląda to wszystko dobrze.

 • kadykianus

  Oceniono 9 razy 7

  Niefortunne określenie "samoistnej ciąży". Chodzi o to, że zdołała zajść w ciąże naturalnie (in vivo) pomimo tak poważnej choroby, bez konieczności zapłodnienia pozaustrojowego (in vitro).

 • true_lysander

  Oceniono 12 razy 6

  Kilka faktów:
  - zabójca atakuje kilka dni po wyjściu z więzienia. Nie cieszy się z odzyskanej wolności lecz atakuje niemal natychmiast
  - zamiast atakować w miejscu, gdzie ma duże szanse na ucieczkę, w czasie gdy prezydent Gdańska kwestuje na rzecz WOŚP na ulicach, wśród mieszkańców, atakuje na scenie, skąd nie ma szans na ucieczkę
  - na scenę trafia z przepustką "media", które nie wydali mu organizatorzy - skąd ją ma, kto pomógł mu ja otrzymać?
  - po ataku chwali się przed kamerami iż zabił Adamowicza i że to wina PO. Działa na pokaz, pt.: zabiliśmy Waszego prezydenta i co mi zrobicie?
  - po ataku zamiast do aresztu od razu stawiana jest teza iż jest chory psychiatrycznie i napastnik trafia na oddział w szpitalu na obserwację, gdzie zapewne zostanie postawione orzeczenie o "ataku schizofrenii".
  - efekt: nieprzychylnego rządowi prezydenta miasta, który wygrał demokratyczne wybory nie ma (jeżeli przeżyje, to na pewno jego stan nie pozwoli mu dalej sprawować tej funkcji), napastnik spędzi jakiś czas na oddziale psychiatrycznym a za kilka lat po cichu, już ozdrowiały, wyjdzie na wolność. Władzę w niepokornym rządowi mieście obejmie ktoś, kto nawet jeżeli wygra w demokratycznych wyborach, będzie wiedział jak skończył jego poprzednik który postanowił być niepokorny władzy i że napastnik nie poniósł właściwej kary. Kto odważny by kandydować?
  Należy patrzeć długofalowo na wczorajsze zdarzenie i zadać sobie pytanie kto długofalowo zyskał na wczorajszym zamachu? Kto miał motyw i środki by przygotować zamachowcę?

 • koment22

  Oceniono 10 razy 6

  Najlepsze usłyszałem wczoraj w jednej z relacji. "Lekarze wybiegli przed SOR w oczekiwaniu na prezydenta. Pozostali pacjenci opuścili to miejsce". Pomyślałem wtedy, że jednak polska służba zdrowia działa jak należy, lekarze wypatrują swoich pacjentów i starają się pomóc. Zgony zwykłych osób i bezdomnych przed SORem musiały być dziełem zwykłego przypadku.

 • plutoniczna

  Oceniono 7 razy 5

  no i wiadomo kto jest winien:
  Znamy już winnego ataku na P. Adamowicza. To Owsiak. Lub, jeśli organizatorem było miasto Gdańsk. Tym samym Adamowicz sam sobie winien.
  "za tvp info: .@ZielinskiJaro: Za bezpieczeństwo takich imprez odpowiada organizator, ta impreza, z tego co wiemy, została zgłoszona nie w trybie ustawy o imprezach masowych, a w trybie „prawo drogowe”.

  aha - i agencja ochrony.
  no w żadnym razie nie PiS sączący nienawiść np. Ku...zji, w której tylko w ostatnim 2018 roku było ponad 100 materiałów szczujących na Adamowicza (bez prawa do obrony).

 • plutoniczna

  Oceniono 4 razy 4

  Z. Ziobro zlecił śledztwo w sprawie nożownika prokuratorowi Krzysztofowi Sierakowi.
  Sierak wnioskował o wycofanie aktu oskarżenia wobec Jacka Międlara.
  On także nadzorował śledztwo w sprawie Barbary Blidy.
  "Swój" człowiek.
  przypadek?

 • wiechuc

  Oceniono 4 razy 4

  A co na to Kryśka Sałatka... Pawłowicz?

 • chi-neng

  Oceniono 4 razy 4

  Życzę samych sukcesów w tym przydku i każdym innym w przyszlości.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX