Paweł Adamowicz nie żyje. W całej Polsce marsze milczenia. Pod hasłem "Stop nienawiści"

Po śmierci Pawła Adamowicza mieszkańcy kilkudziesięciu polskich i zagranicznych miast zbiorą się na wiecach i marszach, by wspólnie uczcić pamięć zamordowanego prezydenta Gdańska. Uczestnicy będą mieli ze sobą latarki, serduszka WOŚP i znicze.

Paweł Adamowicz w niedzielę został zaatakowany podczas finału WOŚP w Gdańsku. Na scenę wdarł się napastnik i ugodził prezydenta miasta nożem. Od początku stan Pawła Adamowicza był krytyczny. Lekarze z gdańskiego szpitala walczyli o jego życie przez kilkanaście godzin. Przed godziną 15 poinformowano, że prezydenta Pawła Adamowicza nie udało się uratować.

Zobacz więcej:  Paweł Adamowicz nie żyje. Prezydent Gdańska miał 53 lata

Paweł Adamowicz nie żyje. Wiece "Stop nienawiści"w całej Polsce

W geście solidarności ze zmarłym prezydentem Gdańska Pawłem Adamowiczem, jego rodziną, bliskimi i gdańszczanami solidaryzują się mieszkańcy całej Polski, którzy w poniedziałkowy wieczór wyjdą na ulice. Chcą w milczeniu sprzeciwić się nienawiści, której manifestacją był niedzielny atak na prezydenta.

Poniedziałkowe wiece odbędą się w miejscach, w których zaledwie wczoraj świętowano 27. finał WOŚP. Wydarzenia zostały zapowiedziane wtedy, gdy lekarze z gdańskiego szpitala walczyli o życie prezydenta Pawła Adamowicza. Początkowo manifestujący planowali przynosić na manifestacje latarki i serduszka WOŚP. Teraz zapowiadają również przynoszenie zniczy. 

Wiece i marsze planowane są w blisko czterdziestu polskich miastach. O godzinie 18 mieszkańcy Gdańska spotkają się przy Długim Targu na wiecu przeciwko przemocy i nienawiści. W tym czasie w Gdańsku będzie przebywał również szef Rady Europejskiej Donald Tusk, który właśnie leci do Polski.

Spotkajmy się, żeby w milczeniu wyrazić swój sprzeciw wobec nienawiści i przemocy, żeby okazać swoją solidarność z Prezydentem Pawłem Adamowiczem. Bądźmy wszyscy, bez względu na poglądy. W tej sprawie bądźmy razem

- proszą organizatorzy gdańskiego wiecu.

O godzinie 18 wiece solidarności ze zmarłym prezydentem Gdańska odbędą się również w Warszawie na placu Defilad, w Poznaniu na Placu Wolności, w Białymstoku na rynku Tadeusza Kościuszki, w Lublinie na placu Króla Władysława Łokietka. 

Mieszkańcy Wrocławia spotkają się godzinie 20 na placu Nowy Targ, a krakowianie - na Rynku Głównym

"Światełka pamięci" odbędą się też m.in. w Częstochowie, Iławie, Katowicach, Olsztynie, Radomiu, Słupsku, Szczecinie, Zielonej Górze, Toruniu i Płocku, a także za granicą - w Berlinie, Brukseli i Londynie.

Pełna lista wieców jest ciągle aktualizowana, można ją zobaczyć tutaj.

Więcej o: