Paweł Adamowicz zaatakowany nożem podczas finału WOŚP. Polityk w szpitalu w ciężkim stanie

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz został ugodzony nożem podczas "Światełka do Nieba" podsumowującego 27. finał WOŚP w Gdańsku. Polityk z poważnymi obrażeniami trafił do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego. Przeszedł pięciogodzinną operację.
Zobacz wideo

- Pacjent żyje, stan jest bardzo, bardzo ciężki, operacja trwała 5 godzin, przetoczyliśmy 41 jednostek krwi - mówił po godz. 2 w nocy o stanie zdrowia prezydenta Pawła Adamowicza dr Tomasz Stefaniak, dyrektor ds. leczniczych Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku.

- Urazy były bardzo ciężkie: poważna rana serca, rana przepony, rany narządów wewnątrz jamy brzusznej. O wszystkim zadecydują najbliższe godziny - dodał lekarz.

Do ataku na prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza doszło w trakcie pokazu "Światełko do Nieba", odbywającego się w niedzielę o godz. 20 na Targu Węglowym w Gdańsku z okazji 27. finału WOŚP.  Na scenę wbiegł 27-letni mężczyzna, który ugodził prezydenta miasta nożem.

- Halo! Halo! Nazywam się Stefan W., siedziałem niewinny w więzieniu, siedziałem niewinny w więzieniu, Platforma Obywatelska mnie torturowała, dlatego właśnie zginął Adamowicz

- wykrzykiwał mężczyzna. Został obezwładniony przez ochronę, a następnie przekazany policji. Miał przy sobie plakietkę z napisem "Media".

Paweł Adamowicz był reanimowany, a następnie przewieziony do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego, gdzie trafił na stół operacyjny. Lekarze od początku informowali, że stan polityka jest ciężki.

Paweł Adamowicz. Atak na prezydenta Gdańska

Według informacji "Gazety Wyborczej", nóż, który miał ze sobą napastnik, miał 15-centrymetrów.

- On się cieszył, że to zrobił, to było widać. To nie był taki agresywny człowiek, który wbiega, coś robi i zaraz ucieka. On się chlubił tym, co zrobił

- mówiła w rozmowie z TVN24 pani Joanna, która była świadkiem całej sytuacji.

Policja poinformowała, że na chwilę obecną nic nie wskazuje na to, aby atak na prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza związany był z finałem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Jak się okazało, sprawca napadu to mieszkaniec Gdańska, który wcześniej był karany za rozboje. Miał na swoim koncie cztery napady na placówki bankowe, za co został skazany na 5 lat i 6 miesięcy więzienia. Przed kilkoma tygodniami zakończył odbywanie wyroku.

Paweł Adamowicz w stanie ciężkim. Apel o oddawanie krwi

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku po ataku na prezydenta miasta Pawła Adamowicza zaapelowało o oddawanie krwi.

"Bardzo prosimy o oddawanie tego cennego leku zwłaszcza przez osoby z grupą krwi O RhD- (minus)" - napisało RCKiK na swoim profilu na Facebooku.

Centrum przypomniało, że "w przypadkach nagłych krwawień gdy nieznana jest grupa krwi pacjenta można bezpiecznie przetoczyć uniwersalne krwinki czerwone grupy O RhD-".

Komentarze po ataku na Pawła Adamowicza

- W tym kraju tak się zakręciliśmy od 3 lat. Tak strasznie się zakręciliśmy, że nie możemy uszanować nawet takiego dnia, jakim jest Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Tak się zakręciliśmy nawzajem, niewiarygodnie, tak się wzięliśmy za łby. A mówimy „grajmy bez focha”. Mając żale, swoje pretensje, swoje bóle, targniemy się z nożem na drugą osobę

- skomentował atak na prezydenta Gdańska lider WOŚP Jerzy Owsiak.

Atak na życie i zdrowie Pawła Adamowicza jest godny najwyższego potępienia. Zobligowałem ministra Joachima Brudzińskiego [szefa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji - red.] do przekazywania mi na bieżąco wszelkich informacji dotyczących tej sytuacji. Myślami i modlitwą jesteśmy teraz z prezydentem Adamowiczem

- napisał na Twitterze premier Mateusz Morawiecki.

Zwykle różnimy się z Panem Prezydentem Pawłem Adamowiczem w poglądach, jak powinny być prowadzone sprawy publiczne i sprawy Polski, ale dziś bezwarunkowo jestem z Nim i Jego Bliskimi, tak, jak - mam nadzieję -wszyscy nasi Rodacy. Modlę się o Jego powrót do zdrowia i pełni sił

- skomentował prezydent Andrzej Duda.

Więcej o:
Komentarze (60)
Paweł Adamowicz zaatakowany nożem podczas finału WOŚP. Polityk w szpitalu w ciężkim stanie
Zaloguj się
 • andrzejkot79

  Oceniono 29 razy 15

  To co się stało w Gdańsku to „Wasza zasługa PISowcy”. Możecie być z siebie dumni. Lata siania nienawiści, lata siania pogardy, dzielenia Polaków na lepszy i gorszy sort. To efekt Waszego przyzwolenia na gloryfikowanie bandziorów w kominiarkach, ONRowców czy Młodzieży Wszechpolskiej. Dla Was to współcześni patrioci i „złota młodzież” jak Rydzyk mawiał, ale dla zdrowej tkanki społeczeństwa to zwykli bandyci i faszyści. Preludium tego co się stanie były słowa Pani Mazurek po ataku w Radomiu: „potępiam zachowanie sprawców, ale z drugiej strony ich rozumiem...”. Dziś macie kulminacje swoich działań. Dziś, zbieracie to co zasialiscie. Brandyta z kryminału zaatakował prezydenta Gdańska, który kwestował na rzecz WOŚP. Od 1989 roku zmieniały się wielokrotnie rządy, ale to co Wy zrobiliście z Polską i z Polakami zasługuje na potępienie. Nigdy i nikt nie podzielilBaridu tak jak Wy. Nikt, nigdy nie skłócił polskich rodzin. Nikt i nigdy w Polsce nie posegregował Polaków na lepszy i gorszy sort. To Wasza zasługa. To Wasze kłamstwa i machlojki. Nawet polskie dzieci podzieliliście na lepsze i gorsze poprzez odebranie prawa do świadczenia. Ale mam do Was przekaz: za wszystko zapłacicie. Ze swej strony życzę prezydentowi Gdańska powrotu do zdrowia, aby dalej mógł pełnić swoje obowiązki męża i włodarza dumnego miasta. Panie Prezydencie Gdańska - jesteśmy z Panem

 • rozterka47

  Oceniono 15 razy 13

  A co ta sprawą , co to Młodzież Wszechpolska wystawiła prezydentom miast "akty zgonu" ??
  Był tam Adamowicz ?

 • hatteras

  Oceniono 21 razy 13

  Jestem z Gdanska i dumny jestem,ze jestem z Gdanska.Bo w gdansku zawsze byli piekni wspaniali ludzie tacy jak Pawel Adamowicz.Ten plugawy obszczymur ,spluniecia nie warty to jest margines naszego spoleczenstwa i nalezy ten margines usunac z :religii(wiadomo) z polityki(wiadomo)i calego zycia spolecznego.

 • lewyprawydlazabawy

  Oceniono 18 razy 12

  Jakoś radość w obozie pani Pawłowicz i jej wpis na Twitterze mnie nie dziwi. Ci ludzie są tak samo straszni jak napastnik.

 • lubiedobrefilmy100

  Oceniono 20 razy 10

  Po informacji o tym tragicznym wydarzeniu bylam w szoku, ale jak czytam komentarze, zarowno tutaj, jak i na róznych innych portalach, to wlosy mi sie jeza na glowie. Moznaby potraktowac to tragiczne wydarzenie jako incydentalne i sadzic, ze jeden swir w prawie 40milionowym spoleczenstwie to zadne zagrozenie, ale mnostwo pelnych jadu, nienawisci komentarzy, albo tekstow, ze dobrze mu tak bo byl bogaty, lub szkoda, ze to nie owsiak, lub tez mega jazda na politykow i z lewa i z prawa swiadcza, ze wszyscy jestescie potencjalnymi nozownikami i strach wychodzic z domu. Ludzie, po cholere wy sie tak emocjonujecie ta polityka??? Ch...z nimi wsztstkimi! Dzis adamowicz, a jutro moze byc moj syn, corka, maz... czy warto dla tej je..nej polityki tak sie nienawidzic i jeszcze ginac????

 • pt.nut

  Oceniono 14 razy 10

  Prezydent Adamowicz zyje! Dziekujemy lekarzom! Trzymamy kciuki...

 • warszawa1967

  Oceniono 24 razy 10

  Wysyp trollu,, którzy próbują winę sprawcy przerzucić na Jurka Owsiaka, chyba jasno wskazuję na insoiratorów tego przestępstwa.

 • arni123

  Oceniono 9 razy 9

  komentarze trollowni jasno pokazują, że psychol Stefan W. nie jest odosobnionym przypadkiem. Znalazłby tu wielu naśladowców, którzy nie widzą pewnej granicy, jakiej się nie przekracza wobec drugiej osoby. Ani w komentarzach ani w czynach. Warunkowe dopuszczanie próby morderstwa "bo pewnie sobie zasłużył" "bo porachunki" "bo skazali go niewinnie" (?!!!) czy wpis pewnej degeneratki o nazwisku Pawłowicz że to Owsiak winien, pozwala głosić tezę, że to już nie są ludzie. Zwykłe mendy.

 • poppers68

  Oceniono 17 razy 9

  Po 2015 roku parokrotnie porównywałem Polskę i nową Jej władzę do naszego kraju w latach 30 tych XXw.
  Wtedy również mieliśmy zadowoloną z siebie władzę, pozorowanie tworzenia silnej armii ( Silni, Zwarci,Gotowi), mieliśmy więcej celebracji, parad i obrządków modlitewnych niśli faktycznych działań prospołecznych, mieliśmy nową zasobną arystokrację i skłócenie niemal ze wszystkimi sąsiadami. Roztaczaliśmy też aurę ważnego gracza w Europie a przekonanie o swojej wyższości w regioie sięgało sufitu. MIELIŚMY TEŻ ZAMACHY EKSTREM z lewa i prawa, mieliśmy pochody ONR i mieliśmy " Prowadź Wodzu na Kowno a Żydzi na Madagaskar".

  NO TO MAMY POWTÓRKĘ JUŻ KOMPLETNĄ.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX