Szopka TVP Info o WOŚP z antysemickimi elementami. TVP reaguje i zawiesza wydawcę

- Wobec osób odpowiedzialnych za incydent w ostatnim programie "Minęła 20" zostaną wyciągnięte surowe konsekwencje - zapowiedział na Twitterze Jarosław Olechowski. Tak szef Telewizyjnej Agencji Informacyjnej oraz p.o. redaktora naczelnego "Wiadomości"zareagował na antysemicką symbolikę w animacji Barbary Pieli.
Zobacz wideo

W czwartek w programie "Minęła 20" w TVP Info pokazano kolejną animację Barbary Pieli. Tym razem w "Plastusiach" zaatakowano WOŚP, sugerując, że Jurek Owsiak jest kukiełką byłej prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz, która czerpie z akcji korzyści finansowe. To jednak nie koniec - w animacji pojawiają się antysemickie symbole. Na kartoniku przypominającym banknot dwustuzłotowy (dwieście eurokaczek - red.), zamiast zwyczajowego trójkąta, widać gwiazdę Dawida. "Przekaz jest prosty - Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy to sposób na wyciąganie pieniędzy przez żydowską grupę wpływu" - zinterpretowało umieszczenie symbolu OKO.press. Co więcej, na tym samym banknocie w miejsce wizerunku Zygmunta I Starego pojawił się wizerunek jednego z braci Kaczyńskich, .

Sprawę komentuje szef TAI

Animacja, którą wyemitowało TVP Info, wywołała oburzenie wielu osób. Sprawę skomentował również Jarosław Olechowski, szef TAI i p.o. redaktora naczelnego "Wiadomości". Nie odniósł się on jednak do ataku na WOŚP, a do antysemickich symboli, które pojawiły się w "Plastusiach".

- Szanowni Państwo, dyrekcja Telewizyjnej Agencji Informacyjnej stanowczo potępia powielanie antysemickich stereotypów. Nie ma na to zgody - napisał na Twitterze. Zapowiedział również, że "wobec osób odpowiedzialnych za incydent w ostatnim programie "Minęła 20" zostaną wyciągnięte surowe konsekwencje".

W komunikacie prasowym Telewizji Polskiej szef TAI dodatkowo poinformował, że dyrekcja w związku z "rażącymi błędami merytorycznym"” zawiesiła wydawcę „Minęła 20”. - Kierownictwo anteny nie będzie tolerować błędów, które godzą w dobre imię Telewizji Polskiej, narażając ją na straty wizerunkowe i przynosząc jej ujmę - dodał Olechowski.

"Plastusie powielają antysemickie stereotypy od dawna"

Wpis Jarosława Olechowskiego stał się pretekstem do wielu komentarzy. Część osób zauważyła, że to nie pierwszy raz, kiedy w animacji Barbary Pieli pojawiają się antysemickie symbole.

- Plastusie powielają antysemickie stereotypy od dawna. Nie zareagowalibyście gdyby nie to, że ich autorka jako rekwizytu użyła banknotów sugerujących, że Lech Kaczyński to żydowski król (skoro jest na banknocie z Gwiazdą Dawida) - zarzuciła szefowi TAI dziennikarka Bianka Mikołajewska.

Część komentujących osób sugerowała, że w programie pojawiają się nie tylko antysemickie, ale również antypolskie treści.

Znalazły się jednak osoby, które w czwartkowym odcinku "Plastusiów" nie widziały nic złego. - Jesteście niepoważni - teraz nawet w kabarecie powiązanie Żydów z pieniędzmi w formie żartu jest antysemityzmem? Z czego jeszcze nie można żartować, jest jakaś lista? - zapytał jeden z komentujących.

Piela przeprasza

Do 200-złotowego banknotu z gwiazdą Dawida odniosła się sama autorka. Zaznaczyła, że żadne skojarzenia nie były celowe oraz przeprosiła, jeśli nieświadomie coś zasugerowała. "Ten banknot ma 2 cm, nie sposób dojrzeć gołym okiem, co na nim dokładnie jest" - napisała.

Jeśli chcesz wesprzeć WOŚP z Gazeta.pl, KLIKNIJ TUTAJ. Zbieramy na zakup sprzętu dla szpitali dziecięcych.Więcej o: