Są wyniki kontroli w escape roomach. 9 na 10 z nieprawidłowościami. Są nowe przepisy

Tylko co dziesiąty escape room w Polsce spełnia wszystkie warunki bezpieczeństwa - poinformowało MSWiA. Kilkadziesiąt takich miejsc zostało zamkniętych po kontrolach. Zarządzono je w związku z tragicznym pożarem w Koszalinie.
Zobacz wideo

Urzędnicy przedstawili ostateczne wyniki kontroli escape roomów na terenie całego kraju. Sprawdzono około 500 lokali, w których funkcjonowało łącznie ponad tysiąc pokojów gier. W dziewięciu na dziesięć obiektów znaleziono nieprawidłowości, 69 musiało zostać zamkniętych z powodu poważnych naruszeń zasad bezpieczeństwa.

We wtorek, na półmetku tych kontroli, służby poinformowały, że wykryto 1600 nieprawidłowości. - Dotyczyły między innymi zawężenia drogi ewakuacyjnej, jej długości bądź oświetlenia - mówił Artur Nosek, komendant krakowskiej straży pożarnej.

Jest nowe rozporządzenie

W związku z wynikami kontroli, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Joachim Brudziński podpisał dziś nowe rozporządzenie w sprawie escape roomów. Zakłada ono, że zarządcy wszystkich tego typu obiektów będą musieli w ciągu 30 dni przeprowadzić test ewakuacji ludzi i skontrolować zaplecze przeciwpożarowe. Kontrole mają być prowadzone w obecności specjalistów, a wnioski przesłane do Straży Pożarnej. Inspekcje muszą być odnawiane co dwa lata.

Wnioski z kontroli mają pomóc w ustaleniu, w jaki sposób powinno zostać zmienione prawo, by zwiększyć bezpieczeństwo uczestników tego typu gier. Wstępne przygotowania do zmian już ruszyły. - W poszczególnych ministerstwach trwa audyt przepisów, które tego typu kwestie regulują - mówił wiceminister spraw wewnętrznych, Krzysztof Kozłowski.

28-latek z zarzutem po tragicznym pożarze 

Kontrole zarządzono po wypadku, do którego doszło w ubiegłym tygodniu w Koszalinie. W jednym z escape roomów wyciekł gaz z butli, doszło do pożaru. Zginęło pięć piętnastoletnich uczestniczek gry, pracownik lokalu został ranny.

W sprawie zarzuty usłyszał 28-letni Miłosz S. Wnuk właścicielki był odpowiedzialny za projektowanie i wykonanie pokoju zagadek. Usłyszał on zarzut dot. nieumyślnego doprowadzenia do śmierci pięciu osób. Mężczyzna odmawia składania wyjaśnień.

Jeśli chcesz wesprzeć WOŚP z Gazeta.pl, KLIKNIJ TUTAJ. Zbieramy na zakup sprzętu dla szpitali dziecięcych.

Więcej o:
Komentarze (44)
9 na 10 escape roomów z nieprawidłowościami. Są nowe przepisy
Zaloguj się
 • zzz098

  Oceniono 15 razy 13

  Sprawdźcie co się dziej w klatkach schodowych budynków wielorodzinnych. Osiągniecie podobny wynik.

 • spiral_architect

  Oceniono 11 razy 9

  Tak się własnie robi państwową nagonkę z szukaniem kozłów ofiarnych. Nie PiSowską, tylko państwową, gdyby który leming miał watpliwości, czy jedna władza się jakoś bardziej różni od innej.

  "Zacznijmy od przykładowych powodów do wystawienia mandatów i zamknięcia escape roomów, z różnych miejsc w Polsce:
  * element z płyty PCV (jeden z najpopularniejszych materiałów do produkcji banerów reklamowych)
  *w magazynie umieszczonym w sąsiadującym lokalu znajduje się litrowa puszka z rozpuszczalnikiem do farb (straszenie zamknięciem)
  * element z nieimpregnowanego drewna (escape room został zamknięty)
  * pytania o "certyfikaty palności elementów użytych do dekoracji" (zwykłe przedmioty użytku codziennego, typu tapety, farby i wiele innych)
  * według dokumentów, lokal to "podziemia", a nie "lokal użytkowy" (nie wiem jak Wy, ale ja znam naprawdę świetne bary i restauracje prowadzone w piwnicach, w wielu miastach w całym kraju. Ale escape room już nie może, mimo że wszystkie kwestie bezpieczeństwa spełnia. Brak możliwości "naprawy" w dokumentacji. Działalność w którą ktoś włożył mnóstwo serca, czasu i pieniędzy, zamknięta z dnia na dzień)
  * brak dokumentów. Ale nie, że te dokumenty nie istnieją, po prostu nie było ich na miejscu, do wglądu. Większość właścicieli escape roomów wynajmuje swoje lokale, a wymagane dokumenty są przechowywane przez właścicieli budynków. Kontrole były zapowiadane od "będziemy za parę godzin", po "stoimy pod drzwiami", więc czasem naprawdę nie dało rady zdobyć ich od właścicieli, w tak krótkim czasie. Mandaty są - jest się czym pochwalić
  * plakietki z wyjściem ewakuacyjnym z Castoramy nie są zgodne z ISO
  * wiele escape roomów zostało zamkniętych, z powodu zbyt wąskich klatek schodowych, w których wynajmują pomieszczenia. Dla całej reszty lokali w tym samym budynku – mieszkań prywatnych czy firm prowadzonych tam dotychczas - to nie było problemem, choć często potrafią gościć u siebie znacznie więcej osób niż pokoje zagadek.
  "

 • justas32

  Oceniono 4 razy 4

  Jakiej to tragedii nie wykorzystają żeby odciągnąć uwagę od NBP ...

 • to_ja_tu_bylem

  Oceniono 3 razy 3

  Ludzie, skończcie z biadoleniem, że zajęli się tym dopiero po tragedii.... Tak jest wszędzie! Czy kogokolwiek obchodziło, czym obkładane są budynki w Londynie przed pożarem Grenfell Tower? Nikogo. Dopiero po tym zdarzeniu zaczęły się kontrole. To niestety norma.

 • darrek11

  Oceniono 3 razy 3

  A teraz prosze o przeprowadzenie kontroli BHP i Ppoz np w intytucjach publicznych, zakladach pracy czy budynkach mieszkalnych. Zrobili pokazowke i na tym sie skonczy.

 • e.olsen

  Oceniono 2 razy 2

  Wg PiS "Państwo zdało egzamin"...

 • melon30

  Oceniono 2 razy 2

  W Polsce PiS-u najpierw musi dojść do tragedii, żeby wszczynać kontrole. Ja pytam: kto pozwalał otwierać Escape Room-y bez spełnienia wszystkich wymogów, tj. straży pożarnej, SANEPID-u i innych instytucji? Ktoś musi za to beknąć. Stawiam na.... Jarka Kurdupla.

 • pemu

  Oceniono 2 razy 2

  A kościoły sprawdzone?

 • dziadekjam

  Oceniono 4 razy 2

  "Tylko co dziesiąty escape room w Polsce spełnia wszystkie warunki bezpieczeństwa - poinformowało MSWiA. Kilkadziesiąt takich miejsc zostało zamkniętych po kontrolach. Zarządzono je w związku z tragicznym pożarem w Koszalinie."
  ===========================================
  "Akcyjność" - ponadpartyjna polska specjalność...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX