Są wyniki kontroli w escape roomach. 9 na 10 z nieprawidłowościami. Są nowe przepisy

Tylko co dziesiąty escape room w Polsce spełnia wszystkie warunki bezpieczeństwa - poinformowało MSWiA. Kilkadziesiąt takich miejsc zostało zamkniętych po kontrolach. Zarządzono je w związku z tragicznym pożarem w Koszalinie.
Zobacz wideo

Urzędnicy przedstawili ostateczne wyniki kontroli escape roomów na terenie całego kraju. Sprawdzono około 500 lokali, w których funkcjonowało łącznie ponad tysiąc pokojów gier. W dziewięciu na dziesięć obiektów znaleziono nieprawidłowości, 69 musiało zostać zamkniętych z powodu poważnych naruszeń zasad bezpieczeństwa.

We wtorek, na półmetku tych kontroli, służby poinformowały, że wykryto 1600 nieprawidłowości. - Dotyczyły między innymi zawężenia drogi ewakuacyjnej, jej długości bądź oświetlenia - mówił Artur Nosek, komendant krakowskiej straży pożarnej.

Jest nowe rozporządzenie

W związku z wynikami kontroli, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Joachim Brudziński podpisał dziś nowe rozporządzenie w sprawie escape roomów. Zakłada ono, że zarządcy wszystkich tego typu obiektów będą musieli w ciągu 30 dni przeprowadzić test ewakuacji ludzi i skontrolować zaplecze przeciwpożarowe. Kontrole mają być prowadzone w obecności specjalistów, a wnioski przesłane do Straży Pożarnej. Inspekcje muszą być odnawiane co dwa lata.

Wnioski z kontroli mają pomóc w ustaleniu, w jaki sposób powinno zostać zmienione prawo, by zwiększyć bezpieczeństwo uczestników tego typu gier. Wstępne przygotowania do zmian już ruszyły. - W poszczególnych ministerstwach trwa audyt przepisów, które tego typu kwestie regulują - mówił wiceminister spraw wewnętrznych, Krzysztof Kozłowski.

28-latek z zarzutem po tragicznym pożarze 

Kontrole zarządzono po wypadku, do którego doszło w ubiegłym tygodniu w Koszalinie. W jednym z escape roomów wyciekł gaz z butli, doszło do pożaru. Zginęło pięć piętnastoletnich uczestniczek gry, pracownik lokalu został ranny.

W sprawie zarzuty usłyszał 28-letni Miłosz S. Wnuk właścicielki był odpowiedzialny za projektowanie i wykonanie pokoju zagadek. Usłyszał on zarzut dot. nieumyślnego doprowadzenia do śmierci pięciu osób. Mężczyzna odmawia składania wyjaśnień.

Jeśli chcesz wesprzeć WOŚP z Gazeta.pl, KLIKNIJ TUTAJ. Zbieramy na zakup sprzętu dla szpitali dziecięcych.

Więcej o: