Miłosz S. odmawia zeznań. Podejrzany ws. pożaru w Koszalinie projektował więcej escape roomów

Mężczyzna, który usłyszał zarzut ws. śmierci pięciu nastolatek w pożarze w escape roomie, projektował więcej takich miejsc - dowiedziała się prokuratura. Dziś mają być znane raporty z kontroli pokojów zagadek w całej Polsce.

Miłosz S. nadal odmawia składania wyjaśnień w sprawie tragedii w escape roomie w Koszalinie. Usłyszał on zarzut dot. nieumyślnego doprowadzenia do śmierci pięciu osób. Postępowanie prokuratury dotyczy wypadku, do którego doszło w ubiegłym tygodniu w Koszalinie. W zaprojektowanym przez podejrzanego escape roomie wyciekł gaz z butli, doszło do pożaru. Zginęło pięć piętnastoletnich uczestniczek gry, pracownik lokalu został ranny.

28-latek nie chce składać wyjaśnień w sprawie pożaru, ale rozmawiał ze śledczymi nt. swojego źródła utrzymania - podaje RMF FM. Prokuratura dowiedziała się m.in., że pokój zagadek w Koszalinie nie był jedynym, przy którym pracował Miłosz S. Nie był on ich właścicielem, ale zajmował się obsługą i projektowaniem na zlecenie innych osób. Mężczyzna projektował zagadki i zajmował się realizowaniem planów w escape roomach. Pracował przy kilku takich miejscach m.in. w województwie wielkopolskim.

Wyniki kontroli w escape roomach

Do dziś do Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego mają wpłynąć raporty kontroli escape roomów ze wszystkich województw. Możliwe więc, że poznamy ostateczne wyniki tych inspekcji. 

Straż Pożarna i Inspekcja Nadzoru budowlanego miały w ostatnich dniach skontrolować ponad tysiąc escape roomów. We wtorek, na półmetku tych kontroli, służby poinformowały, że wykryto 1600 nieprawidłowości, średnio co dziesiąty lokal został zamknięty: - Nieprawidłowości dotyczyły między innymi zawężenia drogi ewakuacyjnej, jej długości bądź oświetlenia - mówił Artur Nosek, komendant krakowskiej straży pożarnej.

Wnioski z kontroli mają pomóc w ustaleniu w jaki sposób powinno zostać zmienione prawo, by zwiększyć bezpieczeństwo uczestników tego typu gier. Wstępne przygotowania do zmian już ruszyły. - W poszczególnych ministerstwach trwa audyt przepisów, które tego typu kwestie regulują" - mówił wiceminister spraw wewnętrznych, Krzysztof Kozłowski.

Jeśli chcesz wesprzeć WOŚP z Gazeta.pl, KLIKNIJ TUTAJ. Zbieramy na zakup sprzętu dla szpitali dziecięcych.

Więcej o:
Komentarze (94)
Podejrzany ws. pożaru w Koszalinie projektował więcej escape roomów
Zaloguj się
 • himils

  Oceniono 28 razy 24

  Jestem architektem. Mam uprawnienia projektowe. Informuje uprzejmie, ze do adaptacji pomieszczeń na cele usługowe w tej skali (kubatura, ilość osób) nie są one wymagane w zakresie p.poż. Jedyną pieczątką potrzbną do ew. zgłoszenia projektu (nie jest wymagane) jest ta od pani z sanepidu, stwierdzająca obecność tzw. pomieszczenia socjalnego i toalety. Strażak nie jest niepokojony. W tym kontekście pan Miłosz zajmował się nie tyle projektowaniem, co dekoracją wnętrz. Za to państwo które na nałożyło właściwych wymogów należałoby aresztować.

 • sim.salabim

  Oceniono 18 razy 16

  To w koncu on projektowal lokale czy zagadki?
  Co ma projektant zagadek do wycieku butli gazowej?
  Chyba aresztowali nie tego czlowieka...

 • kola.777

  Oceniono 18 razy 16

  Zamknąc wszystko i wszystkich. Domy dziecka i szpitale nie spełniają norm. Kto się tym zainteresuje do pożaru. Wg kontroli z 2017 najwięcej nieprawidłowośći jest w kościołach. czy któryś został zamknięty? a tyle osób co dzien ryzykuje życie.

 • kler-killer

  Oceniono 22 razy 14

  Pragnę przypomnieć, że mieszkania w bloku maja tylko jedno wejście i to na jedną klatkę schodową! Natychmiast wyburzyć!

 • khaern

  Oceniono 12 razy 10

  Absolutnie bym nie skazywał człowieka, wcale nie jest pewne czy on jest czemukolwiek winny !
  On projektował Escape Roomy a nie instlację grzewczą czy gazową lokalu ( przynajmniej tak wynika z materiałów prasowych ).
  Rozszczelnienie instalacji gazowej / butli to zupełnie inna sprawa niz pokój zagadek z którego mamy wyjść. Podejrzewam, że gościu dostał zlecenie na sam pokój i zagadki a w ogóle nie zajmował się tematem gazu / ogrzewania czy ppoż lokalu.
  To są zupełnie inne zagadnienia i kto inny powinien je projektować !
  Bardziej bym tu winił właściciela / najemcę lokalu który wprowadził do użytku taką instalację gazową i grzewczą.

 • antropoid

  Oceniono 12 razy 10

  Największy pokój-zagadka w tym kraju, to sypialnia TW "Balbiny".

 • bogdan0754

  Oceniono 9 razy 7

  Co innego projektować escape room, a co innego umieszczać ten escape room w obiekcie- to dwie różne sprawy. Jak b. często jest info medialna która wzbudza sensację i nagonkę na jakąś osobę, środowisko- dziel i rządz.

 • sertoriusz1

  Oceniono 11 razy 7

  Tragedia jest straszna, nie ma dwóch zdań. Ale wrabianie tego łebka w rolę kozła ofiarnego, to raczej przegięcie. To zresztą bardzo typowo po polsku. Tak jak z katastrofą hali w Katowicach - dopóki się nie zawaliła nikomu (łącznie ze wszelkimi możliwymi inspekcjami) nawet na myśl nie przyszło, że śnieg zalegający na dachu może doprowadzić do takiej tragedii.

 • fred_die

  Oceniono 7 razy 7

  "Tak krawiec kraje jak materii staje", nie zwalał bym wszystkiego na "projektanta", co z właścicielem? Nie wiem po co ten artykuł, nie znamy szczegółowych informacji, jak na razie mamy samo gdybanie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX