Macierewicz zaniepokojony słowami Kornela Morawieckiego i "lobby prorosyjskim w Polsce"

- To są poglądy z punktu widzenia polskiej racji stanu negatywne - mówił były minister Antoni Macierewicz o słowach Kornela Morawieckiego i gen. Mirosława Różańskiego. Stwierdził, że obawia się "rosyjskiego lobby" w Polsce. Komentował również ostatnie wypowiedzi byłego prezydenta Lecha Wałęsy.
Zobacz wideo

- Jego wypowiedź, że bliżej mu do Moskwy* jest wypowiedzią dobrze charakteryzującą jego drogę życiową - powiedział były minister Antoni Macierewicz o Lechu Wałęsie. W rozmowie z Katarzyną Gójską na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia mówił o możliwości powstania amerykańskiej bazy wojskowej w Polsce oraz słowach Lecha Wałęsy, który określił tę koncepcję jako "bezsens z militarnego punktu widzenia". 

(* W wywiadzie dla rosyjskich mediów rządowych Wałęsa powiedział nie, że jemu jest bliżej do Moskwy, ale że Polsce „bliżej do Moskwy niż do Nowego Jorku”).

Macierewicz stwierdził, że były prezydent "mówił różne rzeczy w czasie swojej kariery" i m.in. proponował "NATO-bis". - Mówił, że obecność amerykańska w Polsce nie jest potrzebna -  stwierdził. Dodał, że Wałęsa prezentuje punkt widzenia, który ma też Rosja, że "Stany Zjednoczone nie są potrzebne w Europie". - Lech Wałęsa idzie tą samą drogą i w swoisty, sobie właściwy sposób, mówiąc i tak, i nie, w istocie cały czas sprzyja polityce rosyjskiej materii - stwierdził były szef MON.

Macierewicz krytykuje Kornela Morawieckiego

- Jest niepokojące kształtowanie się lobby prorosyjskiego w Polsce - powiedział Macierewicz. - W sposób oczywisty, bardzo agresywnie, wypowiadają się byli generałowie. Jeśli były dowódca wojsk polskich pan gen. Różański występuje przeciwko obronie terytorialnej, przeciwko przeniesieniu sił na wschodnią flankę, przeciwko przekopie Mierzei Wiślanej, czyli otwarciu polskiej drogi na Bałtyk, to mamy do czynienia z bardzo poważnym zaangażowaniem - mówił Macierewicz. 

Skrytykował też słowa marszałka seniora Kornela Morawieckiego. - Taką samą wypowiedzią pan marszałek senior formułuje i to w sposób bardzo agresywny, mówiąc, że wojska amerykańskie są w Polsce niepotrzebne i zestawiając ich obecność z dawną obecnością wojsk sowieckich w Polsce - stwierdził. 

- To są poglądy z punktu widzenia polskiej racji stanu negatywne. Podważają polską rację stanu, polskie bezpieczeństwo, wszystko, co osiągnęliśmy w ciągu ostatnich trzech lat - stwierdził. 

"Niebywałe", nieprzychylny akt ze strony UE ws. Mierzei Wiślanej

Gójska pytała też o doniesienia, że Komisja Europejska chce zbadać plan przekopu Mierzei Wiślanej. Mówił o tym wczoraj europoseł Ryszard Czarnecki. Wcześniej Rosja zgłosiła do KE skargę na projekt inwestycji ze względu na wątpliwości dot. ochrony środowiska.

- To jest niebywałe. To akt ze strony Komisji Europejskiej nieprzychylny wobec Polski i w ogóle można powiedzieć wobec Unii Europejskiej - ocenił Macierewicz. - Komisja Europejska jest organem Unii Europejskiej. Polska jest lojalnym członkiem UE, aż do bólu lojalnym, tak bym powiedział, jeśli chodzi o różne decyzje. Tymczasem KE przychyla się do interesu państwa, które łamie podstawowe normy, które jest agresorem - powiedział.