WOŚP zagra nie tylko w Polsce. Do akcji przyłączą się m.in. w USA i Australii

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagra w najbliższą niedzielę już po raz 27. Z roku na rok akcja zatacza coraz szersze kręgi. W tym roku sztaby WOŚP znajdą się w 23 krajach oprócz Polski.
Zobacz wideo

Po raz pierwszy finał WOŚP odbył się w 1993 roku. Wtedy pieniądze zbierane były dla Oddziału Kardiochirurgii Dziecięcej w Warszawie. Zebrano prawie 2,5 mln złotych. Kwota przerosła oczekiwania. A był to dopiero początek.

Od 27 lat co roku na początku stycznia ma miejsce finał WOŚP, podczas którego tysiące wolontariuszy zbiera do puszek datki od Polaków, w zamian dając im symboliczne czerwone serduszko z napisem „Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy”. Jednak na kwotę końcową składają się również pieniądze z licytacji, które trwają już przed finałem akcji. Włączają się w nie m.in. politycy i celebryci. W tym roku można wylicytować m.in. kurtkę prezydenta Andrzeja Dudy, spacer z Leszkiem Balcerowiczem i kolację ze Zbigniewem Zamachowskim.

WOŚP gra nie tylko w Polsce

Od 2002 roku możliwe jest zakładanie sztabu WOŚP poza granicami kraju. Wtedy powstały one w czterech innych państwach: USA, Kanadzie, Grecji i Niemczech. Jednak z roku na rok ich lista się wydłuża. W 2019 roku tylko w Europie razem z WOŚP zagra 17 krajów m.in. Wielka Brytania, Francja, Hiszpania, Islandia, Cypr czy Gruzja.

Mapa sztabów WOŚP w Europie. WOŚP zagra nie tylko w PolsceMapa sztabów WOŚP w Europie. WOŚP zagra nie tylko w Polsce Fot. Gazeta.pl

Ale WOŚP sięga jeszcze dalej. W najbliższą niedzielę sześć sztabów zostanie otwartych w USA, dwa w Kanadzie, trzy w Australii i po jednym z Nowej Zelandii, Indonezji i Japonii.

Mapa sztabów WOŚP na świecie. WOŚP zagra nie tylko w PolsceMapa sztabów WOŚP na świecie. WOŚP zagra nie tylko w Polsce Fot. Gazeta.pl

Z roku na rok padają rekordy

Tak naprawdę niemalże od 27 lat końcowa kwota zebrana przez WOŚP rośnie. Rekord padł w 2018 roku – wtedy udało się zebrać 126 373 804,34 zł. Pieniądze te zostały przekazane na wyrównanie szans w leczeniu noworodków.

Czy w tym roku uda się przebić tę kwotę? Wszystko okaże się w niedzielę 13 stycznia. Studio główne WOŚP będzie się znajdować na Placu Defilad w Warszawie. Tam również stanie scena, na której odbędzie się koncert. Odbędzie się również wiele imprez, koncertów i happeningów towarzyszących. Wszystko po to, aby zebrać fundusze na nowoczesny sprzęt medyczny dla specjalistycznych szpitali dziecięcych.

Również Gazeta.pl urządza zbiórkę na WOŚP. Możesz przyłączyć się do akcji. Szczegóły w linku.

Więcej o: