Uwaga na silny mróz! Ostrzeżenia dla wielu województw i nawet do minus 21 stopni w nocy

Czeka nas kilka bardzo mroźnych dób - na Podlasiu termometry pokażą nawet minus 21 stopni w nocy z czwartku na piątek. IMGW wydało ostrzeżenia dla wielu województw.
Zobacz wideo

Najbliższej nocy najzimniej będzie na Podlasiu - tam temperatura może spaść do minus 16 stopni. Dla tego rejonu synoptycy wydali ostrzeżenie przed silnym mrozem. Apelują do kierowców o rozwagę, na drogach ma być ślisko.

Maria Waliniowska z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej zapowiada, że kolejna noc będzie jeszcze zimniejsza. - W nocy z czwartku na piątek lokalnie może być do minus 21 stopni - mówi synoptyczka. Tej nocy w centrum kraju temperatura wyniesie minus sześć stopni, na zachodzie - zero , a nad morzem - plus dwa stopnie.

Oblodzenie i silne opady śniegu

Instytut Meteorologii wydał ostrzeżenia przed oblodzeniem. - Ostrzeżenia dotyczą województw: dolnośląskiego, opolskiego, częściowo wielkopolskiego, łódzkiego, pomorskiego i kujawsko-pomorskiego - informuje Waliniowska.

Jak podają meteorolodzy, w nocy najwięcej, bo do 10 centymetrów śniegu, spadnie w Sudetach (powiaty lwówecki, jeleniogórski i miasto Jelenia Góra). Tam nadal obowiązują ostrzeżenia drugiego stopnia przed intensywnym opadami. 

O zagrożeniach związanych z mrozem, oblodzeniem i opadami śniegu informuje też Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Co oznaczają ostrzeżenia IMGW?

Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, że przewiduje się "warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia". Należy spodziewać się utrudnień, w tym opóźnień w ruchu drogowym, zakłóceń w przebiegu imprez plenerowych lub ich odwołania. IMGW zaleca ostrożność i śledzenie komunikatów. 

Ostrzeżenie drugiego stopnia oznacza, że przewiduje się "wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia". W tym przypadku również zaleca się dużą ostrożność i śledzenie komunikatów, ale również należy przestrzegać zalecenia służb ratowniczych. 

Więcej o: