MSWiA wprowadza zmiany w przepisach po pożarze w Koszalinie. Escape roomy będą kontrolowane

Rozporządzenie MSWiA wprowadzi regularne kontrole w escape roomach - dowiedziało się radio RMF FM. Z uzasadnienia do dokumentu dowiadujemy się, że w wyniku kontroli prowadzonych po pożarze w Koszalinie zamknięto 13 proc. lokali.
Zobacz wideo

Radio RMF FM podało, że pojawił się projekt rozporządzenia MSWiA zmieniającego dotychczasowe przepisy w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów. Chodzi oczywiście o metody kontroli bezpieczeństwa escape roomów, które zdecydowano się zmienić po tragicznym pożarze w Koszalinie.

Z zarządzenia dowiadujemy się, że właściciel czy zarządca tego typu obiektu "powinien przed rozpoczęciem takiej działalności oraz co najmniej raz na dwa lata przeprowadzać praktyczne sprawdzenie organizacji ewakuacji ludzi w miejsce bezpieczne, na zewnątrz obiektu budowlanego lub do sąsiedniej strefy pożarowej, a także sprawdzenie wymagań ochrony przeciwpożarowej".

Pojawia się też obowiązek sporządzenia protokołu z kontroli i spełnienia wymagań ochrony przeciwpożarowej, a następnie - w ciągu siedmiu dni - właściciel musi dostarczyć go do komendy powiatowej Państwowej Straży Pożarnej.

Kontrolę ma przeprowadzać rzeczoznawca ds. zabezpieczeń przeciwpożarowych, inżynier pożarnictwa lub osoba posiadająca ukończone w Szkole Głównej Służby Pożarniczej studia wyższe w zakresie inżynierii bezpieczeństwa w specjalności inżyniera bezpieczeństwa pożarowego.

Z rozporządzenia dowiadujemy się również, że nieprawidłowości podczas kontroli wykryto w 87,5 proc. skontrolowanych lokali (419 z 479), a w 13 proc. przypadków stanowiły podstawę do wydania decyzji o zakazie eksploatacji.

Dokument ma wejść w życie w ciągu 14 dni, a właściciele escape roomów będą mieli miesiąc na przeprowadzenie pierwszych prób ewakuacji i kontroli przeciwpożarowych.

Pożar w escape roomie w Koszalinie

Do pożaru w koszalińskim escape roomie doszło w ubiegły piątek. Przyczyną był najprawdopodobniej ulatniający się z butli gaz. Pięć nastolatek, które bawiły się tam na imprezie urodzinowej, zatruło się tlenkiem węgla, Nie udało się ich uratować. 

W poniedziałek sąd w Koszalinie zdecydował o trzymiesięcznym areszcie dla Miłosza S., organizatora escape roomu w Koszalinie. Śledczy zarzucają Miłoszowi S. umyślne stworzenie niebezpieczeństwa wybuchu pożaru i nieumyślne doprowadzenie do śmierci. 

Escape room to gra, w ramach której grupa osób próbuje rozwiązać serię zagadek. Znalezienie poprawnych rozwiązań umożliwia opuszczenie danego pomieszczenia.

Więcej o: