Rafał Trzaskowski będzie zdejmował tabliczki z Lechem Kaczyńskim, ale uważa, że ulica mu się należy

Rafał Trzaskowski zapewnił w TVN 24, że tabliczki adresowe z imieniem Lecha Kaczyńskiego znikną z Warszawy. Dodał jednak, że jego zdaniem były prezydent stolicy powinien być upamiętniony.

Rafał Trzaskowski był gościem rozmowy w TVN 24 z Konradem Piaseckim. Jej tematem była m. in dekomunizacja nazw ulic w Warszawie

Rafał Trzaskowski zdejmie tabliczki z Kaczyńskim

W grudniu Naczelny Sąd Administracyjny zdecydował, że 44 ulicom należy przywrócić nazwy sprzed dekomunizacji. Wśród nich była ul. Lecha Kaczyńskiego, która zastąpiła Al. Armii Ludowej. Władze miasta mają zamiar zastosować się do tych wytycznych, co ponownie potwierdził w środę prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Zapowiedział, że tabliczka z nazwą "ul. Lecha Kaczyńskiego" niedługo zniknie. 

- Będę [je] zdejmował - powiedział Trzaskowski. 

Zaznaczył jednak, że jego zdaniem były prezydent Warszawy, który zginął w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem powinien zostać upamiętniony. -  Nie wykluczam, że Lech Kaczyński będzie miał ulicę w Warszawie - mówił. Dodał, że stosownym miejscem byłyby okolice Muzeum Powstania Warszawskiego, które powstało za rządów Lecha Kaczyńskiego i na jego wniosek. 

Dekomunizacja ulic w Warszawie

Przypominamy, że próby zmieniania nazw ulic w Warszawie trwają już od listopada 2017 roku. Wtedy wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera wydał rozporządzenie dotyczące dekomunizacji ok. 50 nazw ulic. Jedną z największych zmian było uhonorowanie śp. Lecha Kaczyńskiego. Jego imieniem nazwano dotychczasową al. Armii Ludowej.

Po zmianie nazw władze Warszawy zaskarżyły decyzję wojewody do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Ten uwzględnił większość skarg. Wtedy wojewoda Sipiera odwołał się do Naczelnego Sądu Administracyjnego, ale NSA oddaliło w większości jego skargi kasacyjne. Decyzja ta zapadła na początku grudnia 2018 roku. Łącznie do starych nazw wróciło 44 z 45 ulic, w tym m.in. al. Armii Ludowej. 

Więcej o:
Komentarze (234)
Rafał Trzaskowski będzie zdejmował tabliczki z Lechem Kaczyńskim, ale uważa, że ulica mu się należy
Zaloguj się
 • 0apud0

  Oceniono 82 razy 68

  Tak dla dekomunizacji. Nie dla wciskania na siłę i wbrew woli mieszkańców ulic Lecha Kaczyńskiego. Prezydentem był marnym, upamiętniany jest nie za zasługi, tylko z powodu śmierci w wypadku komunikacyjnym.

 • baska_w5

  Oceniono 69 razy 59

  Za co L.K. miałby być w Warszawie upamiętniony? Za sam fakt bycia prezydentem to moim zdaniem zdeczydowanie za mało. Nic nie zrobił dla Warszawy, blokował wszystkie inwestycje.

 • def11

  Oceniono 61 razy 55

  Na placu Piłsudskiego przywrócić prawo..

 • krzywelustro

  Oceniono 61 razy 51

  Zdjęte z ulic tabliczki można by wystawić w niedzielę na aukcję WOŚP. Wreszcie Polacy mieliby jakiś pożytek z prezydenta spadłego za Ojczyznę.

 • vontomke

  Oceniono 49 razy 41

  A co Polska czy Warszawa zawdzięcza Lechowi Kaczyńskiemu? Arogancję która doprowadziła do śmierci 95 osób i w konsekwencji marszu po władzę brata?

 • artzat74

  Oceniono 52 razy 38

  Moze najpierw nalezaloby ustalic , czy nie jest on wspolsprawca 95 ofiar smiertelnych .
  Zeby nie bylo jak z pomnikiem Jankowskiego .

 • precz_z_komunia

  Oceniono 43 razy 33

  I słusznie :-)
  Resortowy Leszek Kaczyński jako gwiazdeczka komunistycznej kinematografii też podlega dekomunizacji :-)

 • precz_z_komunia

  Oceniono 35 razy 31

  Wawel tez przydałoby się zdekomunizować z tej zgnilizny moralnej która tam zalega :-)

 • falbor

  Oceniono 39 razy 29

  proponuję robić to na koszt brata, a co najmniej jego prywatnej partii...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX