Rafał Trzaskowski będzie zdejmował tabliczki z Lechem Kaczyńskim, ale uważa, że ulica mu się należy

Rafał Trzaskowski zapewnił w TVN 24, że tabliczki adresowe z imieniem Lecha Kaczyńskiego znikną z Warszawy. Dodał jednak, że jego zdaniem były prezydent stolicy powinien być upamiętniony.
Zobacz wideo

Rafał Trzaskowski był gościem rozmowy w TVN 24 z Konradem Piaseckim. Jej tematem była m. in dekomunizacja nazw ulic w Warszawie

Rafał Trzaskowski zdejmie tabliczki z Kaczyńskim

W grudniu Naczelny Sąd Administracyjny zdecydował, że 44 ulicom należy przywrócić nazwy sprzed dekomunizacji. Wśród nich była ul. Lecha Kaczyńskiego, która zastąpiła Al. Armii Ludowej. Władze miasta mają zamiar zastosować się do tych wytycznych, co ponownie potwierdził w środę prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Zapowiedział, że tabliczka z nazwą "ul. Lecha Kaczyńskiego" niedługo zniknie. 

- Będę [je] zdejmował - powiedział Trzaskowski. 

Zaznaczył jednak, że jego zdaniem były prezydent Warszawy, który zginął w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem powinien zostać upamiętniony. -  Nie wykluczam, że Lech Kaczyński będzie miał ulicę w Warszawie - mówił. Dodał, że stosownym miejscem byłyby okolice Muzeum Powstania Warszawskiego, które powstało za rządów Lecha Kaczyńskiego i na jego wniosek. 

Dekomunizacja ulic w Warszawie

Przypominamy, że próby zmieniania nazw ulic w Warszawie trwają już od listopada 2017 roku. Wtedy wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera wydał rozporządzenie dotyczące dekomunizacji ok. 50 nazw ulic. Jedną z największych zmian było uhonorowanie śp. Lecha Kaczyńskiego. Jego imieniem nazwano dotychczasową al. Armii Ludowej.

Po zmianie nazw władze Warszawy zaskarżyły decyzję wojewody do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Ten uwzględnił większość skarg. Wtedy wojewoda Sipiera odwołał się do Naczelnego Sądu Administracyjnego, ale NSA oddaliło w większości jego skargi kasacyjne. Decyzja ta zapadła na początku grudnia 2018 roku. Łącznie do starych nazw wróciło 44 z 45 ulic, w tym m.in. al. Armii Ludowej. 

Więcej o: