40 żubrów do odstrzału, bo jest ich za dużo. Leśnicy będą strzelać do tych chorych i słabych

Żubry na Podlasiu zostaną odstrzelone. Chodzi o 40 zwierząt w Puszczy Knyszyńskiej i Boreckiej - w każdej z nich po 20. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych zapewnia, że to konieczne, bo jest ich za dużo.
Zobacz wideo

Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska zgodził się na odstrzelenie 40 żubrów na Podlasiu. Chodzi o osobniki żyjące w Puszczach Knyszyńskiej i Boreckiej. Odstrzał ma potrwać do końca marca i nie będzie komercyjny. 

Żubry na Podlasiu zostaną odstrzelone

Jarosław Krawczyk, rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku, zapewnia, że wybierane będą słabe i chore osobniki. - Nikt nie będzie strzelał do zdrowych żubrów. Komisja przegląda każde stado, ocenia kondycję, stan zdrowotny, czy nie ma osobników nieakceptowanych - powiedział w rozmowie z portalem wspolczena.pl

Leśnicy zapewniają, że jest to konieczne, ponieważ żubrów na Podlasiu jest za dużo. W Puszczy Knyszyńskiej o ponad 20 żubrów za dużo (jest ok. 150, powinno być ok. 124), a w Boreckiej o ponad 10 (jest ponad 103, powinno być 90-95). Dodają, że to może zagrozić ich liczebności oraz jakości populacji. 

Osoby, które zdecydowały o odstrzale, powołują się na wytyczne zawarte w Programie ochrony żubra w Puszczy Boreckiej. Czytamy w nim, że populacja żubrów nie powinna przekraczać 90. Ekolodzy ostro krytykują jednak źródło. Mówią, że "dane są wzięte z sufitu". Dodają, że odstrzał żubrów powinien być ostatecznością, bo to gatunek chroniony. 

Więcej o:
Komentarze (154)
40 żubrów do odstrzału, bo jest ich za dużo. Leśnicy będą strzelać do tych chorych i słabych
Zaloguj się
 • sailor2016

  Oceniono 46 razy 34

  Kurła!!! Niech mi ktoś wyjaśni dlaczego ta piSSlamistyczna banda tak nienawidzi zwierząt i przyrody w ogóle?

 • pan.szklanka

  Oceniono 34 razy 26

  Kiedyś w podręcznikach będzie, że gatunki wymierały w sylurze, kambrze, dewonie permie i za PiSu.

 • arbor_1

  Oceniono 27 razy 19

  Ta władza, PIS-władza, jest okropna nie tylko dla ludzi, ale dla całej polskiej przyrody -- dla drzewostanu, dla zwierząt dziko żyjących. To jacyś troglodyci. Coraz jaśniej widać, że Kaczyński nienawidzi Polski skoro na ministra ochrony środowiska typuje coraz większego zboczeńca-wandala.

 • mc_ras

  Oceniono 22 razy 16

  Przypominam, że ta sama regionalna dyrekcja LP wzięła z UE 5 mln zł na introdukcję żubra w zachodniej części Puszczy Knyszyńskiej, za co zostały podobno zbudowane śródleśne sadzawki, brogi, sady i zagroda introdukcyjna w Żedni. Jak im nie wypalił program (a nie wypalił, bo w międzyczasie wycięli puszczę na tym terenie) to niech zwracają kasę. To był przewał, za który chyba ktoś powinien pójść siedzieć.

 • faustxyz

  Oceniono 26 razy 16

  Niech was szlag trafi opłacane krwawym szmalem dziwki, pachołki Kaczenki! To truchło JK zdąży zmasakrować foki, żubry, łosie, wilki, dziki, i postawić na mordowanie zwierząt na futra, a wszystko przy pomocy odmóżdżonego i wykastrowanego suwerena za pińcet.

 • koment7

  Oceniono 22 razy 14

  Ciekawe jak będą sprawdzać, które są chore? Może powinni zacząć od pomysłodawcy tego odstrzelania? Ta osoba jest ewidentnie chora na umyśle, a jako, że osobniki chore mają być odstrzelone, to niech zaczną od tej osoby.

 • mmeydey

  Oceniono 26 razy 14

  zastrzelą wszystkie dziki, żubry, za chwilę lisy, kuropatwy, bażanty i jak w Chinach wróble, będzie wspaniale, podniosą pińset na pińset dziesięć i c..ny lud pobiegnie do urn, bo wstaliśmy z kolan, nie ma dzików, żubrów a świat ma nas w d..

 • czechy11

  Oceniono 23 razy 11

  Wszystko wystrzela i zniszczy pasożytnicza PiSiwska bandycka zmiana.

 • medycynaradziecka

  Oceniono 18 razy 10

  Norki, dziki, żubry, bobry, polowania, psy na łańcuchach. Źle to wygląda. Bardzo źle.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX