40 żubrów do odstrzału, bo jest ich za dużo. Leśnicy będą strzelać do tych chorych i słabych

Żubry na Podlasiu zostaną odstrzelone. Chodzi o 40 zwierząt w Puszczy Knyszyńskiej i Boreckiej - w każdej z nich po 20. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych zapewnia, że to konieczne, bo jest ich za dużo.

Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska zgodził się na odstrzelenie 40 żubrów na Podlasiu. Chodzi o osobniki żyjące w Puszczach Knyszyńskiej i Boreckiej. Odstrzał ma potrwać do końca marca i nie będzie komercyjny. 

Żubry na Podlasiu zostaną odstrzelone

Jarosław Krawczyk, rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku, zapewnia, że wybierane będą słabe i chore osobniki. - Nikt nie będzie strzelał do zdrowych żubrów. Komisja przegląda każde stado, ocenia kondycję, stan zdrowotny, czy nie ma osobników nieakceptowanych - powiedział w rozmowie z portalem wspolczena.pl

Leśnicy zapewniają, że jest to konieczne, ponieważ żubrów na Podlasiu jest za dużo. W Puszczy Knyszyńskiej o ponad 20 żubrów za dużo (jest ok. 150, powinno być ok. 124), a w Boreckiej o ponad 10 (jest ponad 103, powinno być 90-95). Dodają, że to może zagrozić ich liczebności oraz jakości populacji. 

Osoby, które zdecydowały o odstrzale, powołują się na wytyczne zawarte w Programie ochrony żubra w Puszczy Boreckiej. Czytamy w nim, że populacja żubrów nie powinna przekraczać 90. Ekolodzy ostro krytykują jednak źródło. Mówią, że "dane są wzięte z sufitu". Dodają, że odstrzał żubrów powinien być ostatecznością, bo to gatunek chroniony. 

Więcej o:
Komentarze (154)
40 żubrów do odstrzału, bo jest ich za dużo. Leśnicy będą strzelać do tych chorych i słabych
Zaloguj się
 • sailor2016

  Oceniono 46 razy 34

  Kurła!!! Niech mi ktoś wyjaśni dlaczego ta piSSlamistyczna banda tak nienawidzi zwierząt i przyrody w ogóle?

 • pan.szklanka

  Oceniono 34 razy 26

  Kiedyś w podręcznikach będzie, że gatunki wymierały w sylurze, kambrze, dewonie permie i za PiSu.

 • arbor_1

  Oceniono 27 razy 19

  Ta władza, PIS-władza, jest okropna nie tylko dla ludzi, ale dla całej polskiej przyrody -- dla drzewostanu, dla zwierząt dziko żyjących. To jacyś troglodyci. Coraz jaśniej widać, że Kaczyński nienawidzi Polski skoro na ministra ochrony środowiska typuje coraz większego zboczeńca-wandala.

 • mc_ras

  Oceniono 22 razy 16

  Przypominam, że ta sama regionalna dyrekcja LP wzięła z UE 5 mln zł na introdukcję żubra w zachodniej części Puszczy Knyszyńskiej, za co zostały podobno zbudowane śródleśne sadzawki, brogi, sady i zagroda introdukcyjna w Żedni. Jak im nie wypalił program (a nie wypalił, bo w międzyczasie wycięli puszczę na tym terenie) to niech zwracają kasę. To był przewał, za który chyba ktoś powinien pójść siedzieć.

 • faustxyz

  Oceniono 26 razy 16

  Niech was szlag trafi opłacane krwawym szmalem dziwki, pachołki Kaczenki! To truchło JK zdąży zmasakrować foki, żubry, łosie, wilki, dziki, i postawić na mordowanie zwierząt na futra, a wszystko przy pomocy odmóżdżonego i wykastrowanego suwerena za pińcet.

 • koment7

  Oceniono 22 razy 14

  Ciekawe jak będą sprawdzać, które są chore? Może powinni zacząć od pomysłodawcy tego odstrzelania? Ta osoba jest ewidentnie chora na umyśle, a jako, że osobniki chore mają być odstrzelone, to niech zaczną od tej osoby.

 • mmeydey

  Oceniono 26 razy 14

  zastrzelą wszystkie dziki, żubry, za chwilę lisy, kuropatwy, bażanty i jak w Chinach wróble, będzie wspaniale, podniosą pińset na pińset dziesięć i c..ny lud pobiegnie do urn, bo wstaliśmy z kolan, nie ma dzików, żubrów a świat ma nas w d..

 • czechy11

  Oceniono 23 razy 11

  Wszystko wystrzela i zniszczy pasożytnicza PiSiwska bandycka zmiana.

 • medycynaradziecka

  Oceniono 18 razy 10

  Norki, dziki, żubry, bobry, polowania, psy na łańcuchach. Źle to wygląda. Bardzo źle.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX