Jest śledztwo w sprawie Marszu Niepodległości. Chodzi m.in. o znieważanie symbolu i groźby

Marsz Niepodległości w ub.r. był połączony z obchodami państwowymi. Prokuratura właśnie wszczęła śledztwo w tej sprawie. Chodzi m.in. o nawoływanie do nienawiści i znieważenie symbolu Polski Walczącej.
Zobacz wideo

Najpierw państwowa delegacja z czołowymi politykami PiS, reprezentacja wojska, a kawałek dalej - dziesiątki tysięcy uczestników, w tym przedstawiciele skrajnie prawicowych organizacji. Tak wyglądał ubiegłoroczny Marsz Niepodległości. Coroczna demonstracja środowisk nacjonalistycznych była poprzedzona kilkoma dniami chaosu po tym, jak Warszawski ratusz próbował ją delegalizować, a rząd - zdaniem niektórych organizatorów Marszu Niepodległości - przejąć. 

Demonstracja, w której uczestniczyło nawet 200 tys. osób, odbyła się w sposób pokojowy, jednak doszło do łamania prawa. Po 11 listopada stołeczna policja opublikowała zdjęcia osób poszukiwanych po Marszu Niepodległości. Kilkanaście z nich odpaliło race, a trzy podpaliły flagę Unii Europejskiej. Jeden z mężczyzn jest też poszukiwany za groźby karalne.

Śledztwo ws. Marszu Niepodległości

Teraz Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła śledztwo związane z marszem. Jak informuje Wirtualna Polska, postępowanie zostało wszczęte w związku z zawiadomieniem warszawskiego ratusza, a także na podstawie materiałów policji. Serwis wymienia wiele wątków, których dotyczy postępowanie: propagowania totalitarnego ustroju państwa, publicznego nawoływania do nienawiści, gróźb karalnych wobec uczestnika demonstracji, a także znieważenia symbolu Polski Walczącej przez umieszczenie go na jednej fladze z neofaszystowskim symbolem krzyża celtyckiego. 

Śledczy będą też badać incydent między uczestnikami marszu, a jego przeciwnikami. W pewnym momencie na trasie marszu pojawiła się niewielka kontrmanifestacja. Grupa osób rozwinęła transparent "Kobiety przeciw faszyzmowi". Na nagraniach z tego dnia widać, że został odebrany przez zamaskowanych mężczyzn. Prokuratura sprawdza, czy doszło do kradzieży transparentu oraz stosowania przemocy i groźby wobec osób z banerem "Konstytucja". 

Prokuratura w ramach śledztwa bada zarówno materiały policji i monitoringu, jak i mediów. Śledczy wystąpili do telewizji o udostępnienie nagrań. 

Więcej o:
Komentarze (67)
Jest śledztwo w sprawie Marszu Niepodległości. Chodzi m.in. o groźby
Zaloguj się
 • falbor

  Oceniono 37 razy 21

  Dolary przeciw orzechom, że skończy się zarzutami dla kobiet protestujących przeciw faszyzmowi...

 • precz_z_komunia

  Oceniono 12 razy 10

  Marsz NAZI PODŁOŚCI :-)

 • cztery0000ziobra

  Oceniono 10 razy 10

  To jak w końcu było: dobrze czy kiepsko?

 • ochujek

  Oceniono 18 razy 10

  Teraz zauważyli marsz faszystów? Co za tempo. Wcześniej zabrali się za kobiety protestujące przeciw faszystom.

 • pszczolkaprezesa

  Oceniono 30 razy 10

  krzyż celtycki nie jest symbolem nazistowskim gdyż publicznie wiadomo, że jest symbolem kryptogejów nie mogących pogodzić się ze swą orientacją i gejów skrywających się za symbolem anusa i celownika.

 • wawa1920

  Oceniono 17 razy 9

  Zalew płatnych trolli.Nowa kasa z nowogrodzkiej czy wróciła ta wywieziona do Luksemburga?

 • 99venus

  Oceniono 13 razy 9

  A co z marszem z 2017 roku?

 • zewszad_i_znikad

  Oceniono 8 razy 6

  To tak a propos znieważenia symbolu Polski Walczącej...
  W moim bloku najwyraźniej mieszkał kiedyś koleś, który nosił ksywkę Orzeszek i był naziolem. Podpisał się na schodku w sposób absolutnie obraźliwy dla każdego myślącego patrioty i patriotki. Mianowicie w miejscu litery "O" umieścił skrzyżowanie krzyża celtyckiego, swastyki i... polskiej flagi: do celtyka dorysowane były jeszcze ramiona swastyki, a z pionowej kreski wyrastała dodatkowo polska flaga. Absolutnie chore z punktu widzenia choćby historii II wojny światowej, a przy okazji jak najbardziej obraźliwe dla każdej osoby, która nie ma na tyle wypranego mózgu, by uważać, że nazizm ma coś wspólnego ze zwykłym patriotyzmem.
  Szczerze mówiąc, choć wiem, że plucie jest niekulturalne, a już zwłaszcza plucie na posadzkę - nie mogłam się powstrzymać i wchodząc po schodach przystawałam, by splunąć prosto na ten plugawy symbol. Zresztą w gruncie rzeczy pomogło - po jakimś czasie napis mocno się rozmył.

 • szats69

  Oceniono 16 razy 6

  Rychło w czas.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX