Śnieg i gołoledź na drogach. IMGW ostrzega przed intensywnymi opadami i oblodzeniem

Uwaga na intensywne opady śniegu. Ostrzega przed nimi zarówno IMGW, jak i RCB. W nocy wysokość pokrywy śnieżnej w górach może wzrosnąć nawet o 15 centymetrów.
Zobacz wideo

Pogoda da się nam we znaki w ciągu najbliższych godzin. Synoptycy zapowiadają intensywne opady śniegu, przede wszystkim w górach. W części województwa dolnośląskiego obowiązuje drugi stopień ostrzeżenia przed opadami. Chodzi o powiaty jeleniogórski i lwówecki.

Pogoda w nocy z wtorku na środę: uwaga na intensywne opady śniegu

Najwięcej śniegu będzie padać w Sudetach, Beskidzie Śląskim i Żywieckim. - W tych regionach tylko w nocy wysokość pokrywy śnieżnej wzrośnie o 10-15 centymetrów - informuje Jakub Gawron z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Dodaje, że jutro także prognozowane są opady śniegu w górach. - Na Kasprowym Wierchu leżą już ponad dwa metry śniegu, na Śnieżce - półtora metra - mówi Jakub Gawron.

Synoptycy ostrzegają także przed silnym wiatrem na Wybrzeżu. - Wiatr będzie wiać w porywach do 70 kilometrów na godzinę - zapowiada Jakub Gawron. Temperatura w nocy wyniesie od minus sześciu stopni na południowym wschodzie, przez minus jeden stopień w centrum do trzech stopni powyżej zera na północnym zachodzie.

IMGW wydał też ostrzeżenia przed oblodzeniem w sześciu województwach.
Ślisko na drogach będzie w pasie od zachodniej części województwa warmińsko-mazurskiego przez zachodnie Mazowsze, wschodnią część województwa łódzkiego, część świętokrzyskiego, małopolskiego i śląskiego - informuje Jakub Gawron z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Ostrzeżenia przed oblodzeniem będą obowiązywały do jutra, do godziny dziesiątej.

Ostrzeżenia RBC przed intensywnymi opadami śniegu

Przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi ostrzega Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Wszystko przez intensywne opady śniegu w województwach warmińsko-mazurskim, śląskim i małopolskim.

Rzeczniczka RCB Bożena Wysocka przypomina, że nawet przy niewielkim mrozie połączonym z silnym wiatrem, temperatura odczuwalna jest dużo niższa, dlatego należy reagować, widząc, że ktoś potrzebuje pomocy.

RCB apeluje także o ostrożność w korzystaniu z piecyków gazowych. Bożena Wysocka zaznaczyła, że czad to gaz bardzo niebezpieczny, bo nie można go zobaczyć ani wyczuć. Należy więc dokonywać przeglądów kominowych i pamiętać o tym, że kratki wentylacyjne muszą być odsłonięte. Rzeczniczka RCB dodała, że o obecności czadu mogą świadczyć takie dolegliwości jak ból głowy. Wtedy należy opuścić pomieszczenie i wezwać strażaków.

Więcej o: