Nowe informacje ws. tragicznego pożaru w Koszalinie. Celem gry było odnalezienie klamki do drzwi

Escape room w Koszalinie, w którym w piątek doszło do tragicznego pożaru, nie był zamknięty na klucz - ustaliła telewizja TVN24. Celem gry miało być odnalezienie klamki, bez której nie można było otworzyć drzwi. Z pomieszczenia nie można było się również wydostać przed zabite płytami okna.

Prokuratura zbiera nowe ustalenia ws. tragicznego pożaru w Koszalinie, do którego doszło w piątkowy wieczór. Z informacji, do których dotarła telewizja TVN24, wynika, że drzwi escape roomu nie były zamknięte na klucz. Jednak nie można było ich otworzyć i wydostać z pomieszczenia, bo drzwi nie miały klamki. Jej odnalezienie było celem gry. 

Okna escape roomu zabite płytami, drzwi bez klamki

W chwili wybuchu pożaru klamka znajdowała się poza escape roomem, w którym przebywały nastolatki - miał do niej dostęp pracownik obiektu.

- Wiemy, że pracownik nie był w stanie dotrzeć do klamki, która znajdowała się na zewnątrz, bo zasłoniła mu to ściana ognia, co zeznał śledczym - relacjonował na antenie TVN24 Sebastian Napieraj.

Koszalińska prokuratura poinformowała też, że instalacja, która doprowadziła do pożaru, była przenośna i składała się z czterech piecyków gazowych wyposażonych w butle gazowe. Przed ogniem nie można również było uciec przez okna, które zostały dodatkowo zasłonięte.

- Okno pomieszczenia od strony wewnętrznej zostało przesłonięte poprzez zainstalowane płyty gipsowo-kartonowe, tak żeby to pomieszczenie było ciemne - mówił w rozmowie ze stacją rzecznik Prokuratury Okręgowej w Koszalinie. 

Jak dodał, 11 stycznia będą znane wyniki badań dotyczące przyczyn śmierci ofiar pożaru. W czwartek 10 stycznia odbędzie się wspólny pogrzeb 15-latek.

Kontrole escape roomów po tragedii w Koszalinie

W piątek wieczorem w pożarze escape roomu w Koszalinie zginęło pięć 15-latek, które nie mogły się wydostać z płonącego pomieszczenia. 

Po tragedii w całej Polsce ruszyły kontrole escape roomów pod kątem bezpieczeństwa, które zostały zapowiedziane przez premiera Mateusza Morawieckiego. Kontrole wykazały bardzo dużo uchybień - najwięcej zastrzeżeń służby miały do niespełnionych przepisów ewakuacyjnych. Spośród 325 skontrolowanych escape roomów straż pożarna wydała decyzje o natychmiastowym zamknięciu 26 obiektów. Szczegółowy raport po zakończeniu wszystkich kontroli w Polsce ma być gotowy w ciągu kilku dni.

W niedzielę wieczorem prokuratura zatrzymała Miłosza S., który urządzał escape room w Koszalinie. Jak poinformował rzecznik Prokuratury Okręgowej Ryszard Gąsiorowski, mężczyzna usłyszał zarzut nieumyślnego doprowadzenia do śmierci poprzez niewłaściwe zaprojektowanie pomieszczenia. Grozi mu do 8 lat więzienia.

Więcej o:
Komentarze (113)
Nowe informacje ws. tragicznego pożaru w Koszalinie. Celem gry było odnalezienie klamki do drzwi
Zaloguj się
 • siwywaldi

  Oceniono 31 razy 29

  Podczas pożaru w "domu bez klamek", czyli zakładzie psychiatrycznym w Górnej Grupie, jesienią 1980 roku, żywcem spłonęło 55 pensjonariuszy. Ale kto i po co, miał by dziś pamiętać "jakiś pożar" z przed prawie 40 lat.... [*]

 • co.ty.powiesz

  Oceniono 33 razy 25

  "Celem gry miało być odnalezienie klamki, bez której nie można było otworzyć drzwi ... W chwili wybuchu pożaru klamka znajdowała się poza escape roomem"
  No to jak mogły znaleźć klamkę, skoro znajdowała się ona poza tym pomieszczeniem?
  Wiem, w drugim zdaniu chodzi zapewne o klamkę zewnętrzną, ale jak coś się pisze, to trzeba pisać z głową i wyrażać się precyzyjnie.

 • jaszmije_smukwijne

  Oceniono 20 razy 16

  To teraz proszę o skontrolowanie pod kątem możliwości ewakuacji wszystkich szpitali psychiatrycznych, zwłaszcza sal z kratami w oknach, z oknami lub drzwiami bez klamek, zamykanych izolatek oraz sytuacji pacjenta związanego pasami. Bo ograniczenie pacjentom możliwości ucieczki w sytuacji zagrożenia jest tam przypieczętowane prawem.

 • ndof

  Oceniono 14 razy 14

  A teraz proponuję przejść się po Biedronkach i poszukać wyjść ewakuacyjnych.

  Rok czy dwa lata temu jeden z portali podjął temat, media - w tym gazeta - go podłapały i sytuacja poprawiła się właściwie z dnia na dzień. Ale miesiące mijają, zainteresowanie zanika, dziś wyjścia ewakuacyjne znów są pozastawiane towarem...

 • sonix24

  Oceniono 14 razy 10

  Dużo jest w Polsce miejsc gdzie nie ma klamek. Szpitale psychiatryczne, więzienia. Można podciągnąć je pod swego rodzaju "escape rooms" z tą różnicą że zasady opuszczania owych są inne :)

 • single_malt

  Oceniono 12 razy 8

  to jest jeden z powodow dla ktorych nie latam LOTem - nigdy nie wiadomo gdzie Janusz dostanie prace

 • sumosi

  Oceniono 11 razy 7

  Bardzo ciekawa sytuacja. Szkoda że znowu niejasno opisana. Jak one miały znaleźć klamkę skoro nie było jej w escape roomie, a celem gry było znalezienie? Proszę szanować czas czytelnika! Wyjaśnić

 • dziadekjam

  Oceniono 13 razy 5

  " Wiemy, że pracownik nie był w stanie dotrzeć do klamki, która znajdowała się na zewnątrz, bo zasłoniła mu to ściana ognia, co zeznał śledczym"
  ==================================
  A wystarczyło zainstalować zwykły zamek elektromagnetyczny. Koszt kilkadziesiąt złotych...

 • maaac

  Oceniono 4 razy 4

  Pierwsze info było że SP była na miejscu po 5 minutach a dziewczynki wydobyto po 15 min od alarmu. Nikt tego nie sprostował. Okno zabite gips dechą i 10 minut na pokonanie przez Straż?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX