Rzecznik Episkopatu: Religia zawsze była w szkole. Jej wyrzucenie to powrót do PRL

- Religia zawsze była w szkole, z wyjątkiem około czterdziestu lat czasów komunistycznych. Wyrzucanie religii ze szkoły jest wracaniem do tych czasów - mówił rzecznik Konferencji Episkopatu Polski Paweł Rytel-Andrianik w rozmowie Konrada Piaseckiego w TVN24.
Zobacz wideo

Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski odniósł się do projektu ustawy dotyczącej rozdziału państwa od Kościoła autorstwa Barbary Nowackiej z Inicjatywy Polskiej. Wśród postulatów znalazło się między innymi zniesienie finansowania religii w szkołach z państwowego budżetu i wpisanie religii na listę zajęć dodatkowych.

"Religia zawsze była w szkole"

- Tradycja polska jest taka, że religia zawsze była w szkole, z wyjątkiem około czterdziestu lat czasów komunistycznych. Wyrzucanie religii ze szkoły jest wracaniem do tych czasów - mówił Paweł Rytel-Andrianik w TVN24. Jak dodał, ocenia poziom nauczania religii w szkołach bardzo dobrze.

Na pytanie, jak ocenia wynik przeprowadzone w Polsce badania, z którego wynika, że aż 57 procent osób w wieku do 24 lat chciałaby wykreślenia religii z listy szkolnych przedmiotów, odparł: - Jeżeli zapytalibyśmy o nauczanie matematyki, fizyki, to ciekawe, jakie wtedy byłyby wyniki.

Rzecznik KEP: Ta propozycja uderza w zasadę bezpłatnej edukacji

Rytel-Andrianik przyniósł do studia TVN24 Pismo Święte i polską konstytucję. Jak przekonywał, wykreślenie lekcji religii z listy przedmiotów obowiązkowych lub pobieranie za nich opłat uderzałaby w obowiązujące prawo.

- Ta propozycja uderza w zasadę bezpłatnej edukacji. A artykule 70 jest napisane, że nauka w szkołach jest bezpłatna - mówił.

Gdy prowadzący rozmowę przypomniał, że według projektu ustawy Inicjatywy Polskiej opłat za religię nie ponosiliby wcale rodzice uczniów, a pensje katechetów i księży byłyby opłacane ze środków Kościoła, rzecznik episkopatu odparł: - Rodzice płacący podatki maja prawo, żeby z tych podatków były utrzymywane lekcje religii. 

Więcej o:
Komentarze (869)
Rzecznik Episkopatu: Religia zawsze była w szkole. Jej wyrzucenie to powrót do PRL
Zaloguj się
 • pinio67

  Oceniono 234 razy 212

  Religia to nie nauka - to zbiór bzdur robiących dzieciom wodę z mózgu.
  Poza tym - religia (każda) jest najstarszą i najohydniejszą społeczną trucizną. Jest najstarszym i najbardziej wyrafinowanym mechanizmem podporządkowywania sobie ludzi, narzucania i sprawowania władzy. Jest najstarszym pretekstem i praprzyczyną milionów trupów, mordów całych narodów, ras, kultur Jest najohydniejszym mechanizmem bezwzględnego dzielenia ludzi i szczucia ich przeciwko sobie. Jest kwintesencją (niesłusznie przypisanej Goebbelsowi) zasady, że powtórzone 1000 x kłamstwo staje się prawdą.
  I coś takiego funduje się dziecku nie mającemu pojęcia o świecie, ludziach, rzeczywistości. Dziecku, którego naturalną cechą jest ufność. Przechodzi się do porządku dziennego nad bajką o panience, która (bez ojca) urodziła dziecko pozostając dziewicą a teraz je, śpi i robi kupę w niebie. Nakazuje się dziecku opowiadanie w tajemnicy o najgłębszych jego przeżyciach nieznajomemu gościowi. W imię czego? - bo na pewno nie w imię jego dobra.
  Jeśli miałbym wskazać najskuteczniejszy sposób na poprawę świata - powiedziałbym, że jest nim odcięcie dzieci od jakiejkolwiek religii. Gdybym miał wskazać najgłupszy element podejścia rodziców do dziecka - wskazałbym bezrefleksyjne wysyłanie go na religię. W istocie - jest to olanie dobra własnego dziecka w imię własnej małości, bezmyślności, niechęci do autorefleksji i zaszczepionego w dzieciństwie tchórzostwa przed rozumem. Takie wdrukowane od dziecka poczucie bycia niewolnikiem. To zrzucenie z siebie odpowiedzialności za jego wychowanie.
  Wy - klechy - hodujecie sobie niewolników a zaczadzeni waszym jadem rodzice oddają wam swoje dzieci jak głupiutkie owce. Po to, aby one kiedyś zrobiły to samo.
  WON z katolstwem !!!! WON z księżowskimi łapami od dzieci !!!!

 • c.t.k

  Oceniono 125 razy 119

  Religia zawsze była w szkole........,a pedofilia w Kościele.I jedno i drugie jest wstrętne bo dotyczy manipulacji i wykorzystywania małych dzieci.

 • leszek.mazur

  Oceniono 126 razy 118

  Rzecznik Episkopatu zapomniał o jednym: religia nie ma nic wspólnego z edukacją!!!!!

 • bogucjusz

  Oceniono 109 razy 101

  Niech sobie Peniskopat wbije do łbów, że szkoła to miejsce krzewienia WIEDZY, a nie guseł i zabobonów.

 • rikol

  Oceniono 101 razy 93

  Ten pan musiał przejść jakieś szkolenie w manipulacji. Religia była w szkole, owszem, w średniowieczu.

 • f451

  Oceniono 86 razy 80

  a z pedofilią klechów to kiedy zaczniecie walczyć Panie Rzeczniku Konferencji Episkopatu Polski ?

 • pix_d

  Oceniono 84 razy 80

  Najbardziej "przypadło mi do gustu" ostatnie zdanie pana rzecznika: "Rodzice płacący podatki mają prawo, żeby z tych podatków były utrzymywane lekcje religii". To może spytajmy rodziców czy im takie "prawo" odpowiada? Pan rzecznik mógłby się zdziwić wynikami.

 • notremak

  Oceniono 82 razy 78

  No to akurat w przypadku świeckiej (bez religii) szkoły jestem za rozwiązaniami z PRL, panie Rytel!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX