Prognoza pogody na dziś - środa 9 stycznia. Zimno na wschodzie, cieplej na zachodzie

Prognoza pogody na dziś - środa 9 stycznia. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje, że w przeważającej części kraju będzie padał dzisiaj deszcz ze śniegiem, a temperatura będzie dodatnia.
Zobacz wideo

Zimowa pogoda utrzyma się tylko na wschodzie Polski, gdzie w dalszym ciągu będzie padał śnieg, a termometry wskażą wartości ujemne. 

Temperatura. Najzimniej przy wschodniej granicy kraju

Środa 9 stycznia będzie dniem stosunkowo ciepłym - niemal w całym kraju termometry wskażą wartości powyżej zera. Ujemnej  temperatury musimy spodziewać się w górach oraz na wschodzie kraju. Najzimniej będzie w Suwałkach i Białymstoku (-3 stopnie), a także w Zakopanem (-2 stopnie) oraz w Przemyślu i Rzeszowie (-1 stopień). Najwyższą temperaturę odnotujemy dziś na północnym zachodzie kraju - w Szczecinie, Koszalinie, Poznaniu oraz Gorzowie Wielkopolskim termometry wskażą 3 stopnie na plusie.

Mapa temperatury 9.01.2019Mapa temperatury 9.01.2019 gazeta.pl

Opady. Deszcz ze śniegiem w przeważającej części kraju

Synoptycy prognozują, że dziś możemy spodziewać się zarówno opadów śniegu, jak i deszczu ze śniegiem oraz deszczu. Śnieg będzie padał na wschodzie i południowym wschodzie oraz w górach. Prognozuje się przyrost pokrywy śnieżnej w Sudetach o 15 cm, a w Beskidzie Śląskim i Żywieckim o 10 cm. Na pozostałym terenie kraju będzie padał deszcz ze śniegiem, a na wybrzeżu także deszcz. Na Dolnym Śląsku oraz w Małopolsce mogą wystąpić przelotne opady marznącego deszczu, powodujące powstawanie gołoledzi.

Ostrzeżenia meteorologiczne. Uwaga na oblodzenie, śnieg i silny wiatr

IMGW ostrzega przed silnym wiatrem, oblodzeniem oraz intensywnymi opadami śniegu, które mogą stanowić realne zagrożenie dla naszego zdrowia i życia. Wydano ostrzeżenia meteorologiczne dla siedmiu województw. Na wiatr powinniśmy uważać, będąc w województwie zachodniopomorskim - tam prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 35 km/h do 45 km/h, który w porywach może osiągnąć prędkość do 80 km/h. Oblodzenie będzie zagrażać kierowcom i pieszym w województwach pomorskim, kujawsko-pomorskim, śląskim, małopolskim oraz świętokrzyskim. W województwie dolnośląskim obowiązuje ostrzeżenie meteorologiczne II stopnia przed intensywnymi opadami śniegu, które mogą powodować przyrost pokrywy śniegu od 15 do nawet 30 cm. 

Chcesz wiedzieć więcej? Czytaj: pogoda.gazeta.pl

Więcej o: