Straż pożarna zamknęła w całej Polsce 26 escape roomów. 33 mandaty karne

Spośród 325 skontrolowanych escape roomów straż pożarna wydała decyzje o natychmiastowym zamknięciu 26 obiektów.
Zobacz wideo

Rzecznik komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej Paweł Frątczak powiedział, że zastrzeżenia dotyczyły głównie niespełniania wymogów przeciwpożarowych. W 33 przypadkach nałożono mandaty karne. Spośród wszystkich stwierdzonych w weekend ponad 1100 nieprawidłowości najwięcej zastrzeżeń dotyczyło braku właściwych zasad ewakuacji w tych lokalach. 

Paweł Frątczak zaznaczył, że nie ma dodatkowych przepisów określających bezpieczeństwo w tego typu pokojach zagadek, ale ich właściciele powinni stosować się do znanych przepisów przeciwpożarowych. Dodał, że zabawa w zamkniętym pomieszczeniu powinna być pod kontrolą.

Straż sprawdza między innymi, czy działają systemy pozwalające na natychmiastowe otwarcie drzwi przez samych uczestników lub osoby nadzorujące zabawę. Chodzi nie tylko o potencjalne sytuacje zagrożenia pożarowego, ale też na przykład zasłabnięcia uczestników gry w escape roomie. 

W weekend strażacy skontrolowali około jednej trzeciej tak zwanych pokojów zagadek działających w Polsce. 

Tragedia w Koszalinie

W piątek w wyniku pożaru w escape roomie w Koszalinie zginęło pięć nastolatek, a pracownik lokalu został ciężko ranny. W poniedziałek natomiast, sąd zdecydował o trzymiesięcznym areszcie dla 28-letniego Miłosza S., projektanta escape roomu. Mężczyzna nie przyznaje się do winy. Jego obrońcy przekazali, że jest wstrząśnięty tym, co stało się lokalu.

Więcej o: