Straż pożarna zamknęła w całej Polsce 26 escape roomów. 33 mandaty karne

Spośród 325 skontrolowanych escape roomów straż pożarna wydała decyzje o natychmiastowym zamknięciu 26 obiektów.
Zobacz wideo

Rzecznik komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej Paweł Frątczak powiedział, że zastrzeżenia dotyczyły głównie niespełniania wymogów przeciwpożarowych. W 33 przypadkach nałożono mandaty karne. Spośród wszystkich stwierdzonych w weekend ponad 1100 nieprawidłowości najwięcej zastrzeżeń dotyczyło braku właściwych zasad ewakuacji w tych lokalach. 

Paweł Frątczak zaznaczył, że nie ma dodatkowych przepisów określających bezpieczeństwo w tego typu pokojach zagadek, ale ich właściciele powinni stosować się do znanych przepisów przeciwpożarowych. Dodał, że zabawa w zamkniętym pomieszczeniu powinna być pod kontrolą.

Straż sprawdza między innymi, czy działają systemy pozwalające na natychmiastowe otwarcie drzwi przez samych uczestników lub osoby nadzorujące zabawę. Chodzi nie tylko o potencjalne sytuacje zagrożenia pożarowego, ale też na przykład zasłabnięcia uczestników gry w escape roomie. 

W weekend strażacy skontrolowali około jednej trzeciej tak zwanych pokojów zagadek działających w Polsce. 

Tragedia w Koszalinie

W piątek w wyniku pożaru w escape roomie w Koszalinie zginęło pięć nastolatek, a pracownik lokalu został ciężko ranny. W poniedziałek natomiast, sąd zdecydował o trzymiesięcznym areszcie dla 28-letniego Miłosza S., projektanta escape roomu. Mężczyzna nie przyznaje się do winy. Jego obrońcy przekazali, że jest wstrząśnięty tym, co stało się lokalu.

Więcej o:
Komentarze (57)
Straż pożarna zamknęła w całej Polsce 26 escape roomów
Zaloguj się
 • 70m3k

  Oceniono 14 razy 6

  Pytanie za 100 punktow: dlaczego cos, co w praktyce dalo sie zalatwic w przeciagu doby nie zostalo zrobione? PiS rzadzi juz 1152 doby wiec rzecz mozna bylo zalatwic 1152 razy i co? I dalej bedziemy sluchac jak to przez 8 ostanich lat...?

 • antypiss

  Oceniono 16 razy 6

  Musiało zginąć pięć niewinnych dziewczyn żeby państwo z dykty zadziałało?

 • hk043

  Oceniono 6 razy 4

  W TVP będzie wina Tuska

 • sselrats

  Oceniono 2 razy 2

  But Poles still escape from Poland.

 • heraldek

  Oceniono 2 razy 2

  Polactwo powinno byc dumne z madrosci po szkodzie. Czemu nie napisza otwarcie, ze taka forma biznesu nie wymagala zadnych certyfikatow bezpieczenstwa. Operatorem Escape Roomu mogl byc np. psychol... a naiwne idiotki oddaly w jego rece swoja wolnosc...

 • polka777

  Oceniono 6 razy 2

  Za tę straszną tragedię odpowiada wyłącznie Państwo polskie. Polski rząd powinien honorowo podać się do dymisji. Dlaczego, żeby otworzyć budkę z hot dogami trzeba mieć dziesiątki pozwoleń i zgód (sanepid, bhp itd.), a w przypadku ER, gdy gra polega na zamykaniu ludzi w ciasnych pomieszczeniach nie były wymagane żadne zgody czy pozwolenia! Ryzyko utraty życia podczas konsumpcji hot doga jest nieporównywalnie mniejsze niż w tego typu obiektach. Istniało nie tylko zagrożenie utraty życia w wyniku pożaru, ale również w wyniku zasłabnięć czy ataku paniki w zamkniętym pomieszczeniu. Przez ostatnie trzy lata tego typu działalność uruchamiana w domach prywatnych rozrosła w Polsce do niebotycznych rozmiarów. Dlaczego urzędnicy przymykali na to oko? To nie było 100 czy 200 ER, ale ponad 1000! Rząd do dymisji, natychmiast!

 • zzz098

  Oceniono 2 razy 2

  Ile osób musi zginąć abyście się wreszcie zajęli sprzętami (wózki, rowery, rośliny) zastawiającymi drogi ewakuacyjne na klatkach schodowych w budynkach mieszkalnych?

 • jacaja

  Oceniono 10 razy 2

  A gdzie była straż pożarna, gdy oddawano w najem te lokale? Gdzie odbiory techniczne? Teraz machanie szabelką i wyciąganie konsekwencji. Śmierci 5 dziewczyn trzeba było, żeby ktokolwiek ruszył dupsko!

 • elinstal

  Oceniono 10 razy 2

  A teraz komendant główny PSP i minister do dymisji! Co oni do tej pory robili się pytam?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX