Niemal 10 proc. escape roomów zamknięto po kontrolach strażaków. Uchybienia liczone w setkach

26 z 325 skontrolowanych obiektów zostało zamkniętych po wykryciu największych nieprawidłowości. Łącznie stwierdzono 1115 nieprawidłowości i wystawiono 33 mandaty.
Zobacz wideo

Straż pożarna skontrolowała dotąd jedną trzecią wszystkich polskich escape roomów, a już zamknięto 26 lokali - poinformowano na konferencji prasowej z udziałem ministra inwestycji i rozwoju Jerzego Kwiecińskiego. Strażacy naliczyli łącznie 1115 nieprawidłowości, czyli średnio po ponad trzy na jeden lokal. 406 problemów było związanych z ewakuacją.

Minister Kwieciński powiedział, że analizowane są przepisy dotyczące działalności escape roomów i na razie nie widać potrzeby ich zmiany, jednak należy poczekać do końca kontroli. Pytany, czy ministerstwo zaleca wstrzymanie się z wizytami w escape roomach, Kwieciński zaprzeczył, ale zalecił "daleko posuniętą ostrożność, sprawdzenie opinii i wzmożoną czujność".

Jak wynika z danych policji, na terenie Polski znajduje się obecnie około 1100 escape roomów. Obiekty, w których mieszczą się takie lokale, podlegają przepisom Prawa budowlanego.

Pierwsza osoba z zarzutem ws. tragedii w escape roomie

W niedzielę wieczorem prokuratura zatrzymała Miłosza S., który urządzał escape room w Koszalinie. Jak poinformował rzecznik Prokuratury Okręgowej Ryszard Gąsiorowski, mężczyzna usłyszał zarzut nieumyślnego doprowadzenia do śmierci poprzez niewłaściwe zaprojektowanie pomieszczenia. Grozi mu do 8 lat więzienia.

W czwartek odbędzie się wspólny pogrzeb 15-latek, które zginęły w tragicznym pożarze. Jego organizacją zajmie się miasto.

Więcej o:
Komentarze (61)
Niemal 10 proc. escape roomów zamknięto po kontrolach strażaków. Uchybienia liczone w setkach
Zaloguj się
 • maaac

  Oceniono 7 razy 7

  Posłów opozycji prosiłbym o zażądanie dokładnego raportu jakiego typu uchybienia SP znalazła w tych biznesach. Bo zbyt wiele wskazuje na polowanie na czarownice na zapotrzebowanie polityczne. Lud chce krwi i rząd kochający populizm tą krew ludziom dostarcza być może niszcząc całkiem interesujące biznesy zapewniające zarówno rozrywkę zainteresowanym jak i pracę inny, a także podatki państwu.

  Z drugiej strony temat piecyków na gaz w małych pomieszczeniach w ogóle przez państwo NIE jest poruszany.

 • vito60

  Oceniono 7 razy 5

  Minister ,, nie widzi potrzeby zmiany przepisów". Coś mi tu nie gra. Przepisy nie nakazują kontroli ppoż. Kontrolę się przeprowadza, wyniki fatalne ale nie ma potrzeby zmiany przepisów? Wniosek, minister jest pisim idiotą.

 • jep23

  Oceniono 7 razy 5

  A kto wyjaśni dlaczego cała Polska to escapeland? 3 miliony znalazło odpowiedź i fruuu...

 • siwywaldi

  Oceniono 11 razy 5

  Rano pod innym materiałem napisałem, że to NIESTETY tylko wierzchołek góry lodowej, bo w budynkach czy mieszkaniach NIE DOSTOSOWANYCH pod względem budowlanych przepisów przeciwpożarowych, funkcjonuje TYSIĄCE różnych biznesów, w tym takie, jak różnego rodzaju "sale pobytu", będące de facto UKRYTĄ formą żłobków czy przedszkoli, różne "offowe" teatry czy kluby, więc KOLEJNE, podobne tragedie to tylko kwestia czasu...

  Bo niestety, kto jak kto, ale Polak, to OMIJANIE i OLEWANIE przepisów, ma we krwi... :-(

 • kola.777

  Oceniono 4 razy 4

  przez 90 miesiecznicz czekalismy na raport smolenski, przez 2 lata wypadek szydło krąży po prokuraturach. A tu proszę państwo działa - zamknięto co 10 escape room. Brawo PIS. W każdej żabce stewardessa powinna pokazywac przed zakupami wyjscia ewakuacyjne i nauczyc obsługi maski tlenowej. Zamknąc wszystko i wszystkich.

 • mypetroniusz-ak-25

  Oceniono 4 razy 4

  Byłem w wielu hotelach,restauracjach które znajdują się na wyższych kondygnacjach,ba nawet w remizach strażackich i w tych lokalach nie widziałem wyjść awaryjnych,dlaczego przepisy polskiego budownictwa na to pozwalają?

 • bling.bling

  Oceniono 4 razy 4

  To bardzo mało wbrew pozorom i biorąc pod uwagę histerię medialną. W kraju gdzie funkcjonuje zasada pokaż mi człowieka a paragraf się znajdzie to dobry wynik. Szczególnie że ppoż są oparte w dużej mierze na zasadzie opinii specjalisty a nie na sztywnych przepisach.

 • yaspiman

  Oceniono 4 razy 4

  a gdzie byli wcześniej ci dzielni strażacy ?
  czemu nie było uczciwych kontroli przed, a nie po ?
  może jakieś dymisje kilku nieudaczników ze świecznika ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX