Niemal 10 proc. escape roomów zamknięto po kontrolach strażaków. Uchybienia liczone w setkach

26 z 325 skontrolowanych obiektów zostało zamkniętych po wykryciu największych nieprawidłowości. Łącznie stwierdzono 1115 nieprawidłowości i wystawiono 33 mandaty.
Zobacz wideo

Straż pożarna skontrolowała dotąd jedną trzecią wszystkich polskich escape roomów, a już zamknięto 26 lokali - poinformowano na konferencji prasowej z udziałem ministra inwestycji i rozwoju Jerzego Kwiecińskiego. Strażacy naliczyli łącznie 1115 nieprawidłowości, czyli średnio po ponad trzy na jeden lokal. 406 problemów było związanych z ewakuacją.

Minister Kwieciński powiedział, że analizowane są przepisy dotyczące działalności escape roomów i na razie nie widać potrzeby ich zmiany, jednak należy poczekać do końca kontroli. Pytany, czy ministerstwo zaleca wstrzymanie się z wizytami w escape roomach, Kwieciński zaprzeczył, ale zalecił "daleko posuniętą ostrożność, sprawdzenie opinii i wzmożoną czujność".

Jak wynika z danych policji, na terenie Polski znajduje się obecnie około 1100 escape roomów. Obiekty, w których mieszczą się takie lokale, podlegają przepisom Prawa budowlanego.

Pierwsza osoba z zarzutem ws. tragedii w escape roomie

W niedzielę wieczorem prokuratura zatrzymała Miłosza S., który urządzał escape room w Koszalinie. Jak poinformował rzecznik Prokuratury Okręgowej Ryszard Gąsiorowski, mężczyzna usłyszał zarzut nieumyślnego doprowadzenia do śmierci poprzez niewłaściwe zaprojektowanie pomieszczenia. Grozi mu do 8 lat więzienia.

W czwartek odbędzie się wspólny pogrzeb 15-latek, które zginęły w tragicznym pożarze. Jego organizacją zajmie się miasto.

Więcej o: