Ekspert PiS ukarany przez uczelnię. Splagiatował fragment pracy magisterskiej

Specjalista ds. prawa konstytucyjnego dr hab. Jarosław Szymanek został przez komisję Uniwersytetu Warszawskiego ukarany rocznym zakazem pracy jako nauczyciel akademicki - podaje OKO.press. Powodem jest plagiat, którego Szymanek dopuścił się w swoim artykule.
Zobacz wideo

Przyczyną problemów dr. hab. Jarosława Szymanka był artykuł "Nowe instrumenty działania francuskiej Rady Konstytucyjnej". Został on opublikowany w 2017 r.  w Księdze Jubileuszowej, którą wydano na okoliczność 40-lecia pracy naukowej konstytucjonalisty prof. Bogusława Banaszaka.

Jak w grudniu ub.r. informował OKO.press, jedna ze studentek, której promotorem był Jarosław Szymanek, zauważyła podobieństwo między jej pracą magisterską a artykułem naukowca.

Teraz, jak podaje portal, Komisja Dyscyplinarna Uniwersytetu Warszawskiego uznała Szymanka za winnego. Według członków komisji, artykuł prawnika był w rzeczywistości skorygowaną w niewielkim stopniu wersją fragmentu magisterki.

Dr hab. Jarosław Szymanek przez rok nie może teraz wykonywać zawodu nauczyciela akademickiego. Niewykluczone, że straci również pracę na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie.

Szymanek odpowiada na zarzuty

Nie było moją intencją działanie na szkodę doktorantki. Nie było też moim celem świadome utajenie źródła oryginału. Może o tym świadczyć fakt, iż całą pracę, z której pochodził wykorzystany, a dziś sporny fragment, przekazałem na konkurs ogólnopolski, udostępniając tym samym pracę wszystkim zainteresowanym

- komentował kilka tygodni temu dr hab. Jarosław Szymanek w oświadczeniu przesłanym w odpowiedzi na pytania OKO.press.

Jarosław Szymanek w marcu 2016 r. został powołany przez marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego do Zespołu Ekspertów ds. problematyki Trybunału Konstytucyjnego, a kilka miesięcy później trafił do Biura Analiz Sejmowych. Jest też redaktorem naczelnym sejmowego biuletynu "INFOS. Zagadnienia społeczno-gospodarcze".

Wydawał m.in. opinie ws. posiedzenia Sejmu w sali kolumnowej w grudniu 2016 r. i ustaw dotyczących Trybunału Konstytucyjnego. W ubiegłym roku Wydawnictwo Sejmowe opublikowało książkę Szymanka zatytułowaną "Polish Political System".

Na Uniwersytecie Warszawskim prowadził zajęcia takie jak np. "Podstawy konstytucjonalizmu", "System polityczny RP" i "Współczesne systemy polityczne".

Zobacz wideo
Więcej o:
Komentarze (163)
Ekspert PiS ukarany przez uczelnię. Splagiatował fragment pracy magisterskiej
Zaloguj się
 • bacowa

  Oceniono 79 razy 77

  Przestępca (plagiat, czyli kradzież jest w pewnym stopniu tego typu czynem) ekspertem PiSbolszewii ds. problematyki Trybunału Konstytucyjnego

 • remo29

  Oceniono 48 razy 48

  Gdyby czegoś nie ukradł, nie przekręcił, kogoś nie oszukał, nie byłby ekspertem w PiS. Wał to wymóg.

 • james.blond

  Oceniono 38 razy 38

  Tzw. prawicowa mentalność. Ciągle się to powtarza, do znudzenia.

 • mer-llink

  Oceniono 35 razy 35

  Ale , ale, Pan Ekspert za to napisał Panu Kuchcińskiemu Marszałku ekspertyze, że i Pan MArsząłek, i Pan Duda Andrzej sa najlepszymi obroncami Konstytucji w całej Polsce, a może i na Świecie. Z Antarktydą włącznie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX