Ekspert PiS ukarany przez uczelnię. Splagiatował fragment pracy magisterskiej

Specjalista ds. prawa konstytucyjnego dr hab. Jarosław Szymanek został przez komisję Uniwersytetu Warszawskiego ukarany rocznym zakazem pracy jako nauczyciel akademicki - podaje OKO.press. Powodem jest plagiat, którego Szymanek dopuścił się w swoim artykule.
Zobacz wideo

Przyczyną problemów dr. hab. Jarosława Szymanka był artykuł "Nowe instrumenty działania francuskiej Rady Konstytucyjnej". Został on opublikowany w 2017 r.  w Księdze Jubileuszowej, którą wydano na okoliczność 40-lecia pracy naukowej konstytucjonalisty prof. Bogusława Banaszaka.

Jak w grudniu ub.r. informował OKO.press, jedna ze studentek, której promotorem był Jarosław Szymanek, zauważyła podobieństwo między jej pracą magisterską a artykułem naukowca.

Teraz, jak podaje portal, Komisja Dyscyplinarna Uniwersytetu Warszawskiego uznała Szymanka za winnego. Według członków komisji, artykuł prawnika był w rzeczywistości skorygowaną w niewielkim stopniu wersją fragmentu magisterki.

Dr hab. Jarosław Szymanek przez rok nie może teraz wykonywać zawodu nauczyciela akademickiego. Niewykluczone, że straci również pracę na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie.

Szymanek odpowiada na zarzuty

Nie było moją intencją działanie na szkodę doktorantki. Nie było też moim celem świadome utajenie źródła oryginału. Może o tym świadczyć fakt, iż całą pracę, z której pochodził wykorzystany, a dziś sporny fragment, przekazałem na konkurs ogólnopolski, udostępniając tym samym pracę wszystkim zainteresowanym

- komentował kilka tygodni temu dr hab. Jarosław Szymanek w oświadczeniu przesłanym w odpowiedzi na pytania OKO.press.

Jarosław Szymanek w marcu 2016 r. został powołany przez marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego do Zespołu Ekspertów ds. problematyki Trybunału Konstytucyjnego, a kilka miesięcy później trafił do Biura Analiz Sejmowych. Jest też redaktorem naczelnym sejmowego biuletynu "INFOS. Zagadnienia społeczno-gospodarcze".

Wydawał m.in. opinie ws. posiedzenia Sejmu w sali kolumnowej w grudniu 2016 r. i ustaw dotyczących Trybunału Konstytucyjnego. W ubiegłym roku Wydawnictwo Sejmowe opublikowało książkę Szymanka zatytułowaną "Polish Political System".

Na Uniwersytecie Warszawskim prowadził zajęcia takie jak np. "Podstawy konstytucjonalizmu", "System polityczny RP" i "Współczesne systemy polityczne".

Zobacz wideo
Więcej o: