Tragedia w escape roomie. Przesłuchano właścicielkę działalności, jedna osoba zatrzymana

W sobotę prokuratura przesłuchała m.in. właścicielkę działalności gospodarczej, a w niedzielę - jej krewnego, który zajmował się organizacją escape roomu w Koszalinie. W pożarze zginęło tam pięć nastolatek, a jeden pracownik został ranny.

Mężczyzna związany ze sprawą escape roomu w Koszalinie, gdzie w pożarze zginęło pięć 15-latek, został zatrzymany. Na dziś Prokuratura Okręgowa w Koszalinie zaplanowała czynności z jego udziałem. Możliwe jest też, za zgodą lekarzy, przesłuchanie pracownika, który odniósł obrażenia w wyniku pożaru. Jeszcze dziś ma zostać wydane w tej sprawie orzeczenie lekarskie. 

Przed godz. 15 Prokuratura Okręgowa w Koszalinie poinformowała, że właśnie trwa przesłuchanie zatrzymanego mężczyzny. Jest to krewny osoby, która zarejestrowała działalność gospodarczą escape roomu. Śledczy ustalili już, że to właśnie 28-latek zaprojektował i zbudował escape room w Koszalinie. 

Prokuratura poinformowała też, że przesłuchano już kilka osób, w tym właścicielkę budynku. Śledczy zaznaczyli, że to nie ona prowadziła działalność, a jedynie wynajęła budynek. Właścicielka escape roomu także została przesłuchana w charakterze świadka.

Trwają także inne czynności: laboratorium kryminalistyczne zajmuje się obecnie badaniem zapisu z monitoringu. 

Kontrole escape roomów w całej Polsce

Wcześniej premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że wszystkie escape roomy w Polsce zostaną sprawdzone pod względem bezpieczeństwa i że w ciągu kilku dni otrzyma szczegółowy raport. Dodał, że władze rozważają rozszerzenie obowiązku instalowania w budynkach czujników czadu. - Myślimy o tym, żeby zwiększyć zakres obligatoryjności czujników czadu, by zapobiegać w maksymalny możliwy sposób tragediom tego typu - podkreślił premier.

Szef MSWiA Joachim Brudziński powiedział, że podczas akcji ratunkowej straż pożarna wykazała się pełnym profesjonalizmem, zadziałała szybko, co jednak nie zapobiegło tragedii. - Strażacy przegrali tę walkę nie z powodu braku profesjonalizmu, kompetencji czy doświadczenia. Tę walkę strażacy przegrali z tymi, którzy, kierując się chęcią łatwego, szybkiego zysku, narazili na śmierć Bogu ducha winne dzieci - zaznaczył. Minister wystosował apel, by obywatele informowali służby w przypadku zauważenia niebezpieczeństw w miejscach przeznaczonych do zabawy dzieci i młodzieży.

Komendant główny Państwowej Straży Pożarnej generał brygady Leszek Suski poinformował zaś, że do godziny 15.30 w sobotę przeprowadzono 178 kontroli escape roomów, 129 lokali nie spełniało wszystkich przepisów, a 13 lokali zostało zamkniętych.

Koszalin. Tragedia w escape roomie

Przyczyną śmierci pięciu 15-latek, które zginęły w piątek w escape roomie w Koszalinie, było zatrucie tlenkiem węgla. Dziewczynki brały udział w zabawie z okazji urodzin jednej z nich.

Ze wstępnych ustaleń prokuratury wynika, że ogień pojawił się w budynku w wyniku rozszczelnienia butli służącej do ogrzewania. Pożar wybuchł w poczekalni lokalu, a ogień odciął pracownika escape roomu od uczestników gry. 25-latek z poparzeniami ciała trafił do szpitala. Na terenie escape roomu znajdowały się cztery urządzenia gazowe.

Więcej o:
Komentarze (179)
Tragedia w Koszalinie. Właściciel escape roomu zostanie przesłuchany
Zaloguj się
 • kornel-1

  Oceniono 85 razy 77

  Ach ta akcyjność w Polsce! Załamie się zaśnieżony dach na markecie - jest akcja sprawdzania wszystkich dachów. Spadnie sopel na przechodnia - jest akcja sprawdzania sopli. Poparzy się panienka w solarium - sprawdzane są wszystkie solaria. Spłonie escape room- sprawdzamy wszystkie podobne miejsca.
  I tak od akcji do akcji. Zamiast dbać, by wszystko działało na co dzień - robimy akcje.

 • spyderman2

  Oceniono 49 razy 31

  a gdzie pisi nierząd totalny był wcześniej skoro premie im się należały jak mawia kłamszydło???
  dopiero jak jest tragedia biorą się do roboty. są 3 lata przy korycie i patrzą co by tu ukraść a zwykły kowalski zawsze poszkodowany

 • nanorobot

  Oceniono 42 razy 28

  "Tę walkę strażacy przegrali z tymi, którzy, kierując się chęcią łatwego, szybkiego zysku"

  Modelowy przykład kretyna, dla którego każdy prowadzący działalność gospodarczą to chciwy bogacz. No, ale co historyko-politolog może wiedzieć o realiach życia ...

 • szabepio

  Oceniono 32 razy 26

  No to pisiorom trafil sie temat zastepczy.
  A tymczasem nikt w 40sto milionowym kraju nie ma bladego pojęcia po ile prąd.
  Ten burdel, nieslychany na skalę swiatową jest tu w Polsce pis. Teraz escape roomy a tydzien wczesniej ustawa elektryczna po nocy. Ja pier***lę gdzie my ku***a jesteśmy!?

 • marc.pl

  Oceniono 28 razy 18

  Ogrzewanie pomieszczeń piecykami na propan - butan jest dosyć popularne w naszym kraju i takie rozszczelnienie butli mogło nastąpić gdziekolwiek. Pech że ta wadliwa butla trafiła akurat tam gdzie dzieci nie miały możliwości ucieczki.

 • mrblix

  Oceniono 20 razy 16

  Jak zawsze potrzeba tragedii, żeby ktoś zaczął myśleć albo przestrzegać prawa. Co za durny kraj. Władza bez autorytetu, zero odpowiedzialności. Niech ich szlag.

 • ceppisowski

  Oceniono 25 razy 15

  Czym by oglupiali pisowska ciemnote pisowskie barany gdyby ta tragedia sie nie wydarzyla?
  Zamach w /smolensku?. Nie, Jarek uznal ze politycznie temat sie wypalil, nawet ekshumacje nie pomogly pisowskim scierwom

 • grzesiek421

  Oceniono 17 razy 13

  a to wspaniałemu ministrowi potrzebna była taka tragedia, żeby dowiedział się o jego odpowiedzialności za nadzór?!

 • buraczyk

  Oceniono 10 razy 8

  Jak w Biedronkach zastawiano towarem wyjścia ewakuacyjne i ktoś to sfotografował i doniósł to Biedronka zabroniła fotografowania w sklepie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX