Bliscy ofiar katastrofy smoleńskiej dostaną odszkodowania za ekshumacje. Wyrok już prawomocny

Po 16 tys. euro odszkodowania za ekshumacje otrzymają rodziny dwóch ofiar katastrofy smoleńskiej - Arkadiusza Rybickiego i Leszka Solskiego. Uprawomocnił się wyrok wydany we wrześniu ubiegłego roku przez Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu.
Zobacz wideo

Polska nie odwołała się od wrześniowej decyzji Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu, w związku z czym wyrok dotyczący ekshumacji dwóch ofiar katastrofy smoleńskiej - Arkadiusza Rybickiego i Leszka Solskiego - zyskał status prawomocnego - podaje "Dziennik Bałtycki".

Trybunał rozpatrywał skargę dwóch wdów po ofiarach katastrofy w Smoleńsku - Ewy Solskiej i Małgorzaty Rybickiej przeciw Polsce. "Skarżący sprzeciwiali się ekshumacji, pisali listy do prokuratora generalnego, składali zażalenia i zwracali się do sądów cywilnych, bez skutku" - orzekł sąd. Nakazał on rządowi zapłacić każdej z kobiet 16 tysięcy euro odszkodowania.

Według Trybunału, w polskim prawie nie ma mechanizmu, który posłużyłby do oceny sprzecznych interesów - chodzi o skuteczne wyjaśnianie przyczyn katastrofy smoleńskiej i jednoczesne respektowanie prawa rodzin do poszanowania zwłok ofiar.

Jak orzekł Trybunał, prokurator wydając nakaz dotyczący ekshumacji nie był zobowiązany przez kodeks postępowania karnego do oceny, czy cele dochodzenia mogły zostać osiągnięte za pomocą "mniej restrykcyjnych środków".

"Ingerencja w prawo skarżących do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego nie odbyła się zgodnie z prawem" - uznał sąd.

Ekshumacje Arkadiusza Rybickiego i Leszka Solskiego

Ekshumacja szczątków posła Platformy Obywatelskiej Arkadiusza "Arama" Rybickiego odbyła się w połowie maja ubiegłego roku na cmentarzu Srebrzysko w Gdańsku. Jak informowały wówczas media, w związku z protestem przeciwko tym działaniom na cmentarzu pojawiły się m.in. cztery autokary żandarmerii wojskowej i około 20 radiowozów. Funkcjonariusze zablokowali nekropolię, a grób otoczyli kordonem.

Małgorzata Rybicka oceniła, że ekshumacja była nieuzasadniona pod względem prawnym, godziła jej zdaniem w uczucia religijne i pamięć o bliskiej osobie. - Powinni się wstydzić wszyscy, którzy uczestniczą w tym barbarzyństwie - powiedziała.

Ekshumacja szczątków działacza Rodzin Katyńskich Leszka Solskiego była ostatnią z ponad 80 ekshumacji. Odbyła się kilka dni po czynnościach przy grobie Rybickiego, również na gdańskim cmentarzu Srebrzysko. Na miejscu była policja i Żandarmeria Wojskowa.

Zobacz wideo
Więcej o: