Wkrótce wyrok ws. liderki antyszczepionkowców. Lekarz pozwał Justynę Sochę za zniesławienie

17 stycznia w poznańskim sądzie ma zapaść wyrok w sprawie karnej przeciwko Justynie Sosze, działaczce stowarzyszenia antyszczepionkowców. To efekt prywatnego aktu oskarżenia, który w 2016 r. złożył immunolog i specjalista ds. szczepień dr Paweł Grzesiowski.
Zobacz wideo

Działaczka Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Wiedzy o Szczepieniach "STOP NOP" Justyna Socha poinformowała na Facebooku, że w piątek została przesłuchana w poznańskim sądzie. Prywatny akt oskarżenia przeciwko Sosze złożył w 2016 r. dr Paweł Grzesiowski. Immunolog zarzuca działaczce zniesławienie. W grudniu 2016 r. sprawa została umorzona, jednak lekarz złożył od tej decyzji zażalenie.

Wyrok ma zapaść 17 stycznia. Działaczce stowarzyszenia antyszczepionkowców grozi grzywna, kara ograniczenia wolności lub więzienia do jednego roku. Jak podaje "Głos Wielkopolski", równocześnie w Warszawie toczy się proces w sprawie cywilnej. Lekarz domaga się od Joanny Sochy m.in. 100 tys. zł na rzecz jednego ze szpitali.

Pozew dr. Pawła Grzesiowskiego

Pozew w sprawie karnej i cywilnej ma związek z petycją, którą stowarzyszenie "STOP NOP" skierowało w 2016 r. do ówczesnej premier Beaty Szydło i ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry.

W petycji znalazł się apel o usunięcie dr. Pawła Grzesiowskiego z powołanego przez resort zdrowia zespołu ekspertów ds. programu szczepień ochronnych. Powodem miały być "dowody na współpracę z koncernami farmaceutycznymi".

Mój 10-letni syn przypadkiem trafił na tekst tej petycji w internecie. Zapytał dlaczego ktoś pisze takie rzeczy na mój temat. Nie mogę być obojętny, bo to milczące przyzwolenie na niszczenie mojego dobrego imienia, na które pracuję od 25 lat. Jeśli ktoś insynuuje i pomawia mnie bezpodstawnie o korupcję i niszczenie ludzi, to jestem zmuszony do obrony

- mówił dr Grzesiowski 3 lata temu w rozmowie z portalem NaTemat.pl.

Odrzucenie projektu ws. dobrowolności szczepień

W listopadzie Sejm odrzucił obywatelski projekt zakładający dobrowolność szczepień ochronnych w Polsce. Projekt przygotowało środowisko antyszczepionkowców.

Za odrzuceniem projektu głosowało 354 posłów, 10 było przeciw, a 16 wstrzymało się od głosu. Połączone sejmowe komisje: zdrowia oraz polityki społecznej i rodziny rekomendowały odrzucenie tego projektu.

Antyszczepionkowcy zapowiadają kolejne inicjatywy obywatelskie zmierzające do wprowadzenia dobrowolności szczepień w Polsce.

Zobacz wideo
Więcej o: