Światowe media piszą o tragedii w Koszalinie. "Nastolatki zginęły świętując urodziny"

Tragiczny pożar w Koszalinie został odnotowany przez bodaj wszystkie światowe media. W artykułach podkreślono rosnącą popularność escape roomów na całym świecie.
Zobacz wideo

"New York Times" podkreśla, że ofiary świętowały urodziny jednej z nich. Cytuje też wypowiedź Andrzeja Dudy, który na Twitterze napisał o "druzgocącej tragedii". "Pięć radosnych, wchodzących w życie Dziewcząt zostało z życia wyrwanych. Niech Pan Bóg ma swojej opiece Ich Rodziców i Najbliższych" - napisał prezydent.

Z kolei CNN przytacza wypowiedzi prezydenta Koszalina Piotra Jedlińskiego i Komendanta Głównego PSP Leszka Suskiego. Zauważono, że wszystkie escape roomy od soboty będą przechodziły kontrole pożarnicze.

BBC podaje, że w Wielkiej Brytanii w 2013 roku było siedem escape roomów, a w ubiegłym roku było ich już tysiąc. To tyle samo, co - według bieżących obliczeń MSWiA - w Polsce.

"Państwowa agencja prasowa podała, że dziewczęta zmarły z powodu zatrucia tlenkiem węgla" - informuje Sky News. Portal powołując się na rzeczniczkę policji dodaje, że ciała ofiar znaleziono po opanowaniu ognia w pokoju obok.

Tragedia w Koszalinie

Do wybuchu pożaru w tak zwanym pokoju zagadek doszło w piątek około godz. 17 w trzykondygnacyjnym budynku w centrum Koszalina. Jego ofiarami padło pięć nastolatek. Szef MSWiA podał, że dziewczęta obchodziły tam urodziny jednej z nich. W lokalu przebywał również mężczyzna, pracownik escape roomu, który w ciężkim stanie trafił do szpitala. Straż pożarna poinformowała, że w lokalu było wiele zaniedbań, a prokuratura oceniła, że bezpośrednią przyczyną pożaru było rozszczelnienie butli gazowej, które zainstalowane były w piecykach ogrzewających pomieszczenia.

Komendant Główny PSP poinformował, że w lokalu znaleziono świece, urządzenia ogrzewcze znajdowały się zbyt blisko materiałów palnych, a instalacje elektryczne były prowadzone w sposób prowizoryczny.

Więcej o: