Obfite opady śniegu. IMGW ostrzega przed opadami. W Tatrach prawie 2 metry śniegu

Zima w dalszym ciągu nie odpuszcza, a na południu pada śnieg, który może być źródłem niebezpieczeństwa. IMGW ostrzega przed intensywnymi opadami śniegu, a TOPR apeluje o rozwagę.
Zobacz wideo

W ciągu ostatnich dni pogoda nie była dla nas łaskawa, a Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ogłaszał coraz to nowe ostrzeżenia meteorologiczne. Nie inaczej jest dzisiaj - w wielu województwach prognozowane są opady śniegu, które mogą stanowić dla nas zagrożenie.

Alert pogodowy. IMGW ostrzega przed intensywnymi opadami śniegu

Ostrzeżenie meteorologiczne I stopnia przed opadami śniegu obowiązuje na terenie województw dolnośląskiego, śląskiego, małopolskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego, lubelskiego i mazowieckiego. IMGW wydało także ostrzeżenia II stopnia dla powiatów górskich na południu kraju. Szacuje się, że dziś pokrywa śniegu w Tatrach, Beskidach i Bieszczadach może przyrosnąć o kolejne 30-40 cm. 

 

Śnieg w Tatrach, Bieszczadach i Karkonoszach. TOPR apeluje o ostrożność

W wielu miejscach na południu kraju grubość pokrywy śnieżnej ma metr, a nawet więcej. IMGW informuje, że na Kasprowym Wierchu grubość pokrywy śniegu ma 192 cm, na Hali Gąsienicowej 143 cm, z kolei nad Morskim Okiem - 116 cm. Nieustające opady śniegu sprawiają, że w górach zwiększa się ryzyko samoczynnego zejścia lawin. W Tatrach ogłoszono 4. stopień, a w Karkonoszach, Beskidach i Bieszczadach 3. stopień zagrożenia lawinowego. TOPR apeluje do turystów o rezygnację z wycieczek w góry, ponieważ warunki na tatrzańskich szlakach są ekstremalne. 

Więcej o: