Turyści w kilku tatrzańskich schroniskach są odcięci od świata. Mogą być ewakuowani przez TOPR

Kilkudziesięciu turystów przebywających w najwyżej położonych schroniskach w Tatrach jest odciętych od świata. TOPR jest gotowy ewakuować turystów - najpierw jednak muszą poprawić się warunki pogodowe.
Zobacz wideo

Tylko w schronisku w Dolnie Pięciu Stawów przebywa obecnie 21 turystów. Razem z osobami, które utknęły w innych tatrzańskich schroniskach, kilkudziesięciu turystów jest odciętych od świata. Nie mogą zejść na dół z powodu zagrożenia lawinowego i intensywnych opadów śniegu, które trwają od kilku godzin.

Ewakuacja jest teraz niemożliwa z powodu pogody

Ratownicy TOPR są gotowi ewakuować turystów, jednak w tym momencie uniemożliwia im to pogoda. - Nie mamy w tej chwili możliwości fizycznej ewakuacji turystów, ponieważ nie ma bezpiecznego dojścia do schroniska w Dolinie Pięciu Stawów i do schroniska w Morskim Oku, bo drogi dojścia do tych schronisk są zagrożone zejściem lawin. Gdyby zaszła taka konieczność, jedyną możliwą drogą byłaby droga lotnicza, ale ona też jest zależna od warunków atmosferycznych. Chodzi przede wszystkim o ograniczenia widoczności i silny wiatr. Nasz śmigłowiec nie lata nocą, w bardzo silnym wietrze i we mgle - powiedział w rozmowie z Gazeta.pl ratownik TOPR Maciej Ziarko. Kiedy śnieg przestanie już padać, a zagrożenie lawinowe będzie uzasadniało użycie śmigłowców, ratownicy rozpoczną powietrzną akcję ratunkową. Zaznacza jednak, że w tym momencie nie ma takich planów, a sytuacja nie jest w żaden sposób dramatyczna. -  Turystom, którzy znajdują się w schroniskach nic nie zagraża, ponieważ schroniska są miejscami bezpiecznymi - dodaje.

TOPR ogłosił w czwartek w południe 4. stopień zagrożenia lawinowego. Do najpoważniejsze ostrzeżenie wydawane dla Tatr - choć stopni jest pięć, ten ostatni dotyczy gór, w których lawiny mogą zagrozić całym osiedlom ludzkim.

IMGW ostrzega przed śniegiem i oblodzeniami

Niewiele jednak wskazuje na poprawę pogody. IMGW ponownie wydało ostrzeżenia przez intensywnymi opadami śniegu i oblodzeniami. W Karpatach dziś i w nocy może spaść do 20-30 centymetrów białego puchu, a w Sudetach jutro do 20 centymetrów.
Ostrzeżenie 1. stopnia przed intensywnymi opadami śniegu w Karpatach obowiązuje do piątku, a w Sudetach od piątku do 10:00 w sobotę.

Według zapowiedzi ślisko będzie w województwie lubuskim i w Wielkopolsce. Pada tam deszcz, deszcz ze śniegiem i śnieg. Przy ujemnej temperaturze w nocy miejscowe drogi będą zamarznięte i oblodzone. 

Więcej o: