Romuald Dębski będzie miał katolicki pogrzeb. Archidiecezja: Zmarły nie podlega ludzkiemu osądowi

Romuald Dębski, znany warszawski ginekolog, będzie miał pogrzeb w obrządku katolickim. Wcześniej budziło to wątpliwości ze względu na poglądy profesora nt. aborcji. Archidiecezja Warszawska wystosowała oficjalne oświadczenie.
Zobacz wideo

Romuald Dębski zmarł 20 grudnia 2018 roku. Profesor Dębski był Kierownikiem Kliniki Położnictwa i Ginekologii Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Szpitalu Bielańskim w Warszawie. Specjalizował się w położnictwie, ginekologii, perinatologii i endokrynologii ginekologicznej i rozrodczości. Uznawany był za najlepszego ginekologa w Polsce. 

Czytaj więcej:  Romuald Dębski nie żyje. Wybitny ginekolog zmarł w wieku 62 lat

Romuald Dębki będzie miał katolicki pogrzeb

Do tej pory nie było wiadome, czy profesor Dębski zostanie pochowany zgodnie z katolickim obrządkiem. Wątpliwości niektórych osób budziły poglądy Romualda Dębskiego na kwestię aborcji. Nie krył on, że jest zwolennikiem wyboru kobiet w tej sprawie. Sam podkreślał jednak, że byłby najszczęśliwszy, gdyby w Polsce obowiązywał zakaz wykonywania aborcji, ale dopóki go nie ma, będzie wykonywał takie zabiegi. 

Czytaj więcej: Dębski: Lekarz ma obowiązek działać zgodnie z wiedzą medyczną, a nie zasłaniać się klauzulą sumienia

W czwartek Archidiecezja Warszawska wydała oficjalne oświadczenie w sprawie pochówku prof. Romualda Dębskiego. Poinformowano w nim, że odbędzie się katolicki pogrzeb. Przyznano, że sprawa aborcji budzi pewne wątpliwości, ale nie można zapominać również o "wdzięczności licznego grona kobiet w zagrożonych ciążach, którym zmarły pomógł w urodzeniu ich dzieci".

Pamiętajmy o tym, że zmarły nie podlega już ludzkiemu osądowi. Podlega już tylko trybunałowi Miłosiernego Boga

- przypomina Archidiecezja Warszawska. 

Dodano również, że Romuald Dębski był ochrzczonym katolikiem, a przed śmiercią przyjął ostatnie namaszczenie. Nie został także ukarany żadną karą przewidzianą w prawie kościelnym. Nie ma zatem żadnych przesłanek, żeby zabronić takiego pochówku. 

Poinformowano również, że podczas mszy pogrzebowej nie są przewidziane żadne przemówienia poza homilią liturgiczną proboszcza parafii bł. Edwarda Detkensa w Warszawie. 

Więcej o: