Strajk nauczycieli. W poznańskim liceum odwołali próbną maturę. Domagają się podwyżek

Nauczyciele z poznańskich liceów zdecydowali się na odwołanie próbnych matur. To kolejna forma protestu przeciwko niskim płacom i złym warunkom pracy w szkołach.
Zobacz wideo

Po policjantach i pracownikach sądu do protestu przystąpili nauczyciele. Żądają m.in. podwyżki wynagrodzeń o 1000 zł od 1 lutego bieżącego roku i poprawy warunków pracy. Jeszcze w grudniu ubiegłego roku zorganizowali protest, w ramach którego przechodzili masowo na zwolnienia lekarskie, pisali także listy do minister Anny Zalewskiej. Początkiem roku przyszedł czas na nowe metody. Jak donosi portal epoznan.pl, w niektórych z poznańskich liceów w ramach protestu nauczyciele zdecydowali się na odwołanie próbnej matury.

Nauczyciele z Poznania odwołali maturę próbną

Wieść o tym, że w jednym z poznańskich liceów nie odbyły się matury próbne, potwierdził zastępca dyrektora Wydziału Oświaty w Poznaniu Wiesław Banaś. Do takiej formy protestu doszło w Liceum Ogólnokształcącym im. św. Marii Magdaleny w Poznaniu, gdzie nauczyciele zapowiedzieli, że egzamin próbny odbędzie się w innym terminie.Taką samą decyzję podjęli nauczyciele z renomowanego "Marcinka", czyli I Liceum Ogólnokształcącego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Podobnie jak nauczyciele z Liceum im. św. Marii Magdaleny zapowiedzieli, że matura próbna odbędzie się kiedy indziej.

Protest nauczycieli trwa. Nauczyciele wciąż przechodzą na L4

W wielu szkołach i przedszkolach odwoływane są lekcje, ponieważ nauczyciele i wychowawcy w dalszym ciągu korzystają ze zwolnień lekarskich. O paraliżu szkół w Morągu w województwie warmińsko-mazurskim informował wczoraj RMF FM, dziś nieobecni w pracy są także nauczyciele w przedszkolu na osiedlu Bolesława Śmiałego oraz w dwóch szkołach podstawowych na osiedlu Bolesława Śmiałego oraz na os. Władysława Łokietka w Poznaniu - informuje portal poznews.pl

Będzie strajk nauczycieli? W następnym tygodniu odbędą się negocjacje

Przypomnijmy, że na 7 stycznia zaplanowano spotkanie prezydium zarządu głównego Związku Nauczycielstwa Polskiego, na które zaproszono premiera Mateusza Morawieckiego, a 8 stycznia ma odbyć się spotkanie Zespołu do Spraw Usług Rady Dialogu Społecznego. ZNP zapowiedział, że jeżeli negocjacje z rządem nie przyniosą oczekiwanego rezultatu, nauczyciele podejmą decyzję o organizacji strajku. 

Więcej o:
Komentarze (96)
Strajk nauczycieli. W poznańskim liceum odwołali próbną maturę. Domagają się podwyżek
Zaloguj się
 • jael53

  Oceniono 10 razy 10

  "Zobacz, Europo, jak można pięknie żyć". Za pensję nauczyciela, pielęgniarza, adiunkta, młodego lekarza...

 • kazek100

  Oceniono 18 razy 10

  Bardzo dobrze. Inaczej nikt nie zwróci uwagi na głos nauczycieli, na niskie pensje i na obłęd, który funduje nam Zalewska

 • ajudah_one

  Oceniono 12 razy 8

  Każdy strajk odbywa się kosztem kogoś: kolejarze kosztem pasażerów, policjanci kosztem bezpieczeństwa, lekarze kosztem pacjentów, a nauczyciele kosztem uczniów. Dlatego nie rozumiem niektórych zarzutów wobec nauczycieli. W każdym zawodzie, żeby coś można było nazwać podwyżką powinno z nawiązką przekroczyć inflację, a zawodach, w których pensja jest niedoszacowana to...

 • hellk

  Oceniono 9 razy 7

  I słusznie. Nie ma ważniejszej kwestii, niż edukacja młodych i nie ma sensownej oświaty bez szacunku dla nauczycieli, w tym - finansowego.

 • tadjan

  Oceniono 15 razy 7

  wreszcie nauczyciele się połapali jak ich kolejne rządy dymają......... trzeba było nie robić durnej reformy, to może jakiś czas by się w tym nie połapali.

 • antropoid

  Oceniono 15 razy 7

  Polacy to mają umieć zdrowaśki klepać i tyrać na "ludzkich panów", oraz plebanów.

  Taka tradycja.

 • fakiba

  Oceniono 9 razy 7

  No to Mateusz się dochrapał , ma czego chciał

 • antropoid

  Oceniono 13 razy 7

  NIC DZIWNEGO - po "reformach" Zalewskiej, która sama powinna do podstawówki wrócić.
  Znaczy uczyć się.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX