Śnieg, wiatr, mróz. Pogoda w Polsce jest bardzo niespokojna. Czwartek nie będzie łagodniejszy

Środowa pogoda dała się nam we znaki. W wielu miastach obowiązywały ostrzeżenia meteorologiczne i hydrologiczne, a w górach wprowadzono 3. stopień zagrożenia lawinowego. Niestety, wszystko wskazuje na to, że jeszcze trochę poczekamy, zanim sytuacja się uspokoi.
Zobacz wideo

Środa była pod względem pogody wymagająca. Zimno, śnieg, porywisty wiatr - wszystko przez to, że nad Polską spotykają się dwie przeciwne masy ciśnieniowe.

IMGW wydało szereg ostrzeżeń

Temperatura powietrza w ciągu ostatniej doby znacznie spadła. Wskutek tego dwie osoby zmarły z powodu wychłodzenia organizmu – poinformowało rano Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Dla wielu województw wydano na środę ostrzeżenia związane z intensywnymi opadami śniegu, porywistym wiatrem i oblodzeniami. Nadal w części z nich one obowiązują. Na terenie całego Pomorza oraz większości województwa warmińsko-mazurskiego IMGW wydało ostrzenie 1. stopnia spowodowane silnym wiatrem. Dodatkowo, w województwie pomorskim i kujawsko-pomorskim ostrzega się przed oblodzeniami. Podobnie sytuacja rysuje się w woj. dolnośląskim, opolskim, śląskim, małopolskim, podkarpackim oraz części świętokrzyskiego. Jednocześnie ostrzeżenie 2. stopnia przez intensywnymi opadami śniegu występuje w Tatrach, Beskidach i Bieszczadach. Tam też do 3 stycznia do godziny 20.00 obowiązuje 3. stopień zagrożenia lawinowego.

Z powodu silnego wiatru na Pomorzu, który powoduje sztormy na morzu oraz cofanie się wód rzek w głąb lądu IMGW wydało również ostrzeżenia hydrologiczne 3. stopnia dla województw zachodniopomorskiego, pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego.

Jaka pogoda czeka nas w czwartek?

Pogoda w czwartek tylko miejscami będzie nieco spokojniejsza. W całym kraju należy spodziewać się opadów śniegu – najbardziej intensywnych na południu kraju. Tam pokrywa śnieżna może osiągnąć nawet 10 cm. Temperatury niemalże w całej Polsce spadną poniżej zera. Najchłodniej będzie na południu – od minus 4 do minus 7 stopni. Tylko na Pomorzu możemy spodziewać się, że termometry wskażą od 0 do 1 stopnia. Tam też nadal będzie wiał bardzo silny, momentami porywisty wiatr – nawet do 95 km/h nad wschodnim wybrzeżem. W wielu miejscach silny wiatr może powodować zamiecie śnieżne.

Co jest przyczyną tak niespokojnej pogody?

Według Tomasza Wasilewskiego, prezentera tvnmeteo.pl, obecnemu stanowi pogody w Polsce winne są dwie ścierające się masy ciśnieniowe. Nad Estonią znajduje się obecnie niż, podczas gdy nad Wielką Brytanią uformował się wyż. W efekcie pomiędzy wystąpiła bardzo dużo różnica ciśnień, która powoduje silny wiatr. - Mamy przeciąg - stwierdził Tomasz Wasilewski.

Dodatkowo, niż znad Estonii przesunął się tuż za południową i wschodnią granicę Polski, robiąc w ten sposób miejsce arktycznemu powietrzu znad Skandynawii. To właśnie ono odpowiada za znaczne ochłodzenie w ostatnich dniach.

Więcej o: