Rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe biskupa Tadeusza Pieronka

W Krakowie rozpoczęły się dwudniowe uroczystości pogrzebowe biskupa Tadeusza Pieronka. Duchowny zostanie pochowany w czwartek.

W środę, 2 stycznia, o godzinie 16.30 rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe biskupa Tadeusza Pieronka. Po wprowadzeniu trumny do Katedry na Wawelu zaplanowano nieszpory i mszę świętą, której przewodniczy kardynał Stanisław Dziwisz. Koncelebruje ją arcybiskup Marek Jędraszewski. Homilię wygłosi ks. prof. Jacek Urban.

Pogrzeb odbędzie się w czwartek 3 stycznia. Biskup zostanie pochowany w krypcie biskupów w Kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Krakowie.

Biskup Tadeusz Pieronek zmarł 27 grudnia w wieku 84 lat. Chorował na serce. Był sekretarzem generalnym Konferencji Episkopatu Polski w latach 1983-1998 i rektorem Papieskiej Akademii Teologicznej w latach 1998-2004. Przygotowywał I pielgrzymkę Jana Pawła II do ojczyzny. Przyczynił się do założenia Katolickiej Agencji Informacyjnej i Fundacji "Opoka" oraz do powołania Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. W 2005 roku został mianowany kanonikiem Kapituły Metropolitalnej na Wawelu. Przy katedrze wawelskiej mieszkał od 50 lat.

Więcej o: