W Tatrach zeszła lawina. TOPR prowadzi akcję. Obowiązuje 3. stopień zagrożenia lawinowego

Ratownicy TOPR prowadzą akcję lawinową w Dolinie Roztoki w Tatrach - informuje RMF FM.
Zobacz wideo

Lawina zeszła z Przełęczy Krzyżne. Ponieważ ratownicy nie mieli pewności, że nikt nie został zasypany, przeszukiwali lawinisko. Pojawiła się już jednak informacja, że na szlaku w momencie zejścia lawiny, nie było turystów.

W Tatrach obowiązuje aktualnie 3. stopień zagrożenia lawinowego. Jak informuje TOPR za pośrednictwem Facebooka, w górach cały czas pada śnieg i wieje silny wiatr, co pogarsza sytuację lawinową. „Szlaki są zasypane, miejscami zaspy sięgają 2-3 metrów” – czytamy. TOPR apeluje o zrezygnowanie z wyjść w wyższe partie gór.

Warunki pogodowe są bardzo trudne. IMGW ostrzega

Pogoda jest kapryśna niemalże w całym kraju. IMGW wydało ostrzeżenia przed intensywnymi opadami śniegu i silnym wiatrem. Najtrudniejsza sytuacja jest na południu i północy Polski. W południowych częściach województw śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego obowiązuje ostrzeżenia 2. stopnia. Termometry mogą wskazać tam w nocy minus 8 stopni. Tam również przewiduje się najbardziej intensywne opady śniegu.

Nad Bałtykiem wieje natomiast bardzo silny wiatr. Może osiągać nawet 100 km/h. Jak poinformowało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, na Pomorzu bez prądu było 2 tysiące odbiorców, a w Zachodniopomorskiem - 430. W województwie pomorskim wydano ostrzeżenia meteorologiczne 1. i 2. stopnia, na północy województwa zachodniopomorskiego – ostrzeżenia 2. stopnia.

Wszystkie ostrzeżenia obowiązują do jutra.

Więcej o: