Bałtyk nadal niespokojny. Zalane plaże, w Elblągu stan pogotowia przeciwpowodziowego

Pogoda w nadmorskich miejscowościach jest niespokojna. Wieje bardzo porywisty wiatr, a niektóre plaże zostały zalane. W Elblągu w związku ze znacznym podniesieniem się poziomu rzeki ogłoszono stan alarmowy.
Zobacz wideo

W środę rano poziom Bałtyku podniósł się powyżej poziomu alarmowego, a Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla nadmorskich województw ostrzeżenie hydrologiczne trzeciego stopnia. 

Pomorze. Wichury i 200 interwencji straży pożarnej

Poziom wody w Bałtyku wciąż się podnosi, a w wielu miejscowościach - na przykład w Osłoninie, Pucku, Władysławowie, Kuźnicy, Łebie i Ustce - plaże zostały całkowicie zalane. W związku z sytuacją pogodową promy z Gdyni do Szwecji zostały odwołane. Z powodu wiatru kilka samolotów nie mogło wylądować na gdyńskim lotnisku w Rębiechowie, a wiele lotów jest opóźnionych.

W Elblągu o godzinie 13:15 ogłoszono stan alarmowy po tym, jak poziom rzeki Elbląg przekroczył 610 centymetrów. Służby są w stanie gotowości i zapowiadają, że zaczną rozkładać rękawy przeciwpowodziowe wzdłuż wybrzeża, gdy poziom wody podniesie się o kolejne 5 centymetrów. Mieszkańcy relacjonują, że do zalania starówki zostało około 1 metra.

Jak informuje TVN Meteo, straż pożarna interweniowała w województwie pomorskim już ponad 200 razy. Interwencje dotyczyły m.in. powalonych konarów drzew i połamanych gałęzi na drogach. Najwięcej tego typu zdarzeń odnotowano w powiecie wejherowskim.

Z kolei w województwie zachodniopomorskim strażacy interweniowali w związku z porywistym wiatrem 130 razy. W Kołobrzegu drzewo przewróciło się na samochód, w którym przebywały dwie osoby- nie odniosły obrażeń.

Pogoda. Ostrzeżenia meteorologiczne I i II stopnia przed silnym wiatrem

W związki z opadami i silnymi porywami wiatru IMGW wydało ostrzeżenia najwyższego stopnia dla województwa zachodniopomorskiego, pomorskiego i warmińsko-mazurskiego. Synoptycy ostrzegają, że silny wiatr może wystąpić aż w dziewięciu województwach. Ostrzeżeniem I stopnia zostały objęte 163 powiaty, w tym całe województwo dolnośląskie, lubuskie, wielkopolskie i łódzkie, niemal całe województwo pomorskie (z wyłączeniem powiatu człuchowskiego) oraz warmińsko-mazurskie (z pominięciem powiatów gołdapskiego, oleckiego i ełckiego), a także zachodnia część województwa opolskiego, wschodnia część województwa kujawsko-pomorskiego oraz północna część województwa zachodniopomorskiego. 

Więcej o: