Bałtyk nadal niespokojny. Zalane plaże, w Elblągu stan pogotowia przeciwpowodziowego

Pogoda w nadmorskich miejscowościach jest niespokojna. Wieje bardzo porywisty wiatr, a niektóre plaże zostały zalane. W Elblągu w związku ze znacznym podniesieniem się poziomu rzeki ogłoszono stan alarmowy.
Zobacz wideo

W środę rano poziom Bałtyku podniósł się powyżej poziomu alarmowego, a Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla nadmorskich województw ostrzeżenie hydrologiczne trzeciego stopnia. 

Pomorze. Wichury i 200 interwencji straży pożarnej

Poziom wody w Bałtyku wciąż się podnosi, a w wielu miejscowościach - na przykład w Osłoninie, Pucku, Władysławowie, Kuźnicy, Łebie i Ustce - plaże zostały całkowicie zalane. W związku z sytuacją pogodową promy z Gdyni do Szwecji zostały odwołane. Z powodu wiatru kilka samolotów nie mogło wylądować na gdyńskim lotnisku w Rębiechowie, a wiele lotów jest opóźnionych.

W Elblągu o godzinie 13:15 ogłoszono stan alarmowy po tym, jak poziom rzeki Elbląg przekroczył 610 centymetrów. Służby są w stanie gotowości i zapowiadają, że zaczną rozkładać rękawy przeciwpowodziowe wzdłuż wybrzeża, gdy poziom wody podniesie się o kolejne 5 centymetrów. Mieszkańcy relacjonują, że do zalania starówki zostało około 1 metra.

Jak informuje TVN Meteo, straż pożarna interweniowała w województwie pomorskim już ponad 200 razy. Interwencje dotyczyły m.in. powalonych konarów drzew i połamanych gałęzi na drogach. Najwięcej tego typu zdarzeń odnotowano w powiecie wejherowskim.

Z kolei w województwie zachodniopomorskim strażacy interweniowali w związku z porywistym wiatrem 130 razy. W Kołobrzegu drzewo przewróciło się na samochód, w którym przebywały dwie osoby- nie odniosły obrażeń.

Pogoda. Ostrzeżenia meteorologiczne I i II stopnia przed silnym wiatrem

W związki z opadami i silnymi porywami wiatru IMGW wydało ostrzeżenia najwyższego stopnia dla województwa zachodniopomorskiego, pomorskiego i warmińsko-mazurskiego. Synoptycy ostrzegają, że silny wiatr może wystąpić aż w dziewięciu województwach. Ostrzeżeniem I stopnia zostały objęte 163 powiaty, w tym całe województwo dolnośląskie, lubuskie, wielkopolskie i łódzkie, niemal całe województwo pomorskie (z wyłączeniem powiatu człuchowskiego) oraz warmińsko-mazurskie (z pominięciem powiatów gołdapskiego, oleckiego i ełckiego), a także zachodnia część województwa opolskiego, wschodnia część województwa kujawsko-pomorskiego oraz północna część województwa zachodniopomorskiego. 

Więcej o:
Komentarze (63)
Bałtyk nadal niespokojny. Zalane plaże, w Elblągu stan pogotowia przeciwpowodziowego
Zaloguj się
 • freud1

  Oceniono 27 razy 17

  Wystawic swiete obrazki i relikwie i bedzie gites. Acha, no i na tace wiecej rzucic, bo jak nie, to wtopa.

 • bogdan0754

  Oceniono 23 razy 15

  Tak jest teraz w Elblągu, a jeszcze nie ma przekopu, który częściowo zasłania miasto jak falochron. Kopać, kopać mierzeję, a potem jakoś to będzie.

 • toja20

  Oceniono 14 razy 10

  "poziom rzeki Elbląg przekroczył 610 metrów."

  Ktoś chyba jeszcze jest w sylwestrowym nastroju :P

 • lolik52

  Oceniono 17 razy 9

  przekopcie jak najszybciej mierzeję!trzeba dać wodzie preostą drogę do Elbląga.
  Tak,takie sytuacje zdarzają się raz,dwa na sezon,ale dlaczego odkrywać miasto całkowicie?co,zrobia zaporę na przekopie?a po co?po co robić przekop i dodawać sobie problemów?Przyroda tak sformowała i wiekami nie przeszkadzało,a ten przekop to żaden strategiczny obiekt na miarę Gdyni w międzywojniu,ekonomicznie pudło,a i politycznie kurom na śmiech...

 • anty-oszolom

  Oceniono 17 razy 7

  Ciekawe, jak wyglądałby Elbląg w takiej sytuacji po przekopaniu przez kaczkę Mierzei...

 • elala5

  Oceniono 6 razy 6

  "Z powodu wiatru kilka samolotów nie mogło wylądować na gdyńskim lotnisku w Rębiechowie"
  Od kiedy istnieje gdyńskie lotnisko w Rębiechowie? To jest gdańskie lotnisko!

 • wierny_nie_poddany

  Oceniono 8 razy 6

  Kiedyś coś czytałem na temat zawracania Wisły kijem.
  Pierzynowy zbawca chyba też

 • siwywaldi

  Oceniono 8 razy 6

  He, he...
  Widać Dobra Zmiana może WSZYSTKO. Nawet wywołać "cofkę" z Jeziora Ostródzkiego, w dodatku nie bacząc nawet na system śluz na Kanale Ostródzko-Elbląskim, he, he....

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX