Z ławek za ponad 4 mln zł już odchodzi farba. A ministerstwo zwraca się do "hejtujących"

Walory estetyczne "ławek niepodległości" wzbudzają kontrowersje, niektórzy twierdzą, że są zwyczajnie szpetne. Okazały się też niezbyt nietrwałe i odchodzi z nich farba. MON twierdzi jednak, że o gustach się nie dyskutuje.
Zobacz wideo

Ministerstwo Obrony Narodowej przeznaczy łącznie 4 mln 200 tys. zł na multimedialne "ławki niepodległości", które już pojawiają się w polskich miastach. MON finansuje projekt w 80 procentach, resztę dopłaca samorząd. Każda ławka kosztuje około 30 tysięcy złotych. Instalacja jest wyposażona m.in. w WiFi, głośnik, z którego posłuchać będzie można m.in. fragmentu Marszu I Brygady i gniazda USB. 

Komentarze są bezlitosne dla projektu. Stowarzyszenie Miasto Jest Nasze poinformowało, że jedna z ławek "stoi i szpeci Łazienki Królewskie". Z kolei Fundacja Wzornictwo i Ład podkreślała, że w Sądzie Konkursowym nie było żadnego architekta ani żadnego projektanta z dziedziny wzornictwa przemysłowego. Z kolei grafik Andrzej Pągowski stwierdził, że przypomina mu to bardziej "trumnę niepodległości". 

Okazuje się, że ławki są nie tylko niezbyt estetyczne, ale też nietrwałe. Marek Świerczyński z "Polityki Insight" zamieścił na Twitterze zdjęcie, na którym widać, że z instalacji odchodzi biała farba. 

Ministerstwo ma jednak komunikat do krytykujących, czy - jak napisano na Twitterze MON - "wszystkich, którzy hejtują". 

De gustibus non est disputandum [o gustach się nie dyskutuje - red.]. Ten projekt trwale upamiętni #PL100 i ma walory edukacyjne. Przypominamy też, że o ich budowę wnioskowało ponad 200 samorządów (różnej opcji politycznej) z całej Polski - często na prośby mieszkańców

- czytamy. W sobotę ministerstwo odpowiadało na wiele wpisów na temat ławek. W wielu odpowiedziach podkreślano, że o gustach się nie dyskutuje.

Więcej o:
Komentarze (285)
Z ławek za ponad 4 mln zł już odchodzi farba. A ministerstwo zwraca się do "hejtujących"
Zaloguj się
 • blahblah69

  Oceniono 92 razy 86

  Czy jak pies obszcza taką ławkę to będzie profanacja symboli narodowych? I ile psu grozi więzienia?

 • lodzermensz1

  Oceniono 68 razy 64

  Te ławki są obrzydliwe. Przypominają sarkofagi z ceglanym krzesłem. Absurd.
  Nawet uczciwy pisowiec musi przyznać, że są zwyczajnie obrzydliwe. A koszt takiej ławki i całego programu (4 mln) z kasy MON, potęguje jedynie wrażenie tego absurdu.

 • 1utek

  Oceniono 66 razy 62

  Ha, ha, ha. W Europie i Stanach Zjednoczonych euforia. NATO wzbogaciło swój arsenał wojskowy o 100 grających ławeczek. I to tuż pod nosem Rosji. Ciekawe jaka będzie odpowiedź Putina

 • wpac

  Oceniono 60 razy 56

  Kasa wydana, wziątka pod stołem poszła, czego się czepiacie? Im bliżej wyborów, Pisiorki będą darły kasę na żywca.

 • tcas

  Oceniono 60 razy 54

  O gustach się rzeczywiście nie dyskutuje, ale bubel będzie zawsze bublem bez dyskusji.

 • cztery0000ziobra

  Oceniono 45 razy 45

  200 samorządów zgodnym chórkiem "wnioskowało o budowę" rzeczonych ławek. To się kiedyś nazywało "centralizm demokratyczny". PRL wraca pod przemalowanym szyldem...

 • zosia_2016

  Oceniono 45 razy 43

  Tak jak PIS sp..lił 100-lecie Niepodległości, która zamiast szansy na promocję Polski i budowanie dumy narodowej stało się festiwalem buractwa z prowincji.

 • srv14

  Oceniono 46 razy 42

  Przecież nigdy nie chodziło o to czy one są ładne czy brzydkie, funkcjonalne czy też nie tylko kto je wyprodukuje i sprzeda z 500 % zyskiem cała reszta to szczegóły zaciemniające ten kolejny pisowski przkręt tym razem chyba tylko na mikro skalę bo w grę wchodzi raptem 4mln brutto zatem jest to jakiś malutki bonus dla rodziny , która sie załuzyła dla pis a przy okazji ma jakiś zakład , który to coś może wyprodukować

 • cozano

  Oceniono 41 razy 37

  Jakie ma to znaczenie że farba obłazi? Pieniądze zostały już przetransferowane, ławeczki jakiś czas postraszą, a potem ktoś zarobi utylizując te bloczki betonowe.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX