Prokuratura od miesięcy nie może postawić zarzutów Międlarowi. Nie udało się znaleźć biegłego

Wciąż nie wiemy, czy prokuratura postawi zarzuty w sprawie spalenia przez Jacka Międlara zdjęcia Tadeusza Mazowieckiego. Tymczasem śledztwo dotyczące mowy nienawiści byłego księdza przedłuża się, a prokuratura nie może znaleźć biegłego.

W sprawach związanych z byłym księdzem toczyło się lub toczy kilka postępowań. Prokuratura w Białymstoku badała m.in. jego słowa o "żydowskim motłochu" w czasie wystąpienia z okazji 82. rocznicy powstania ONR. Śledczy umorzyli je, jednak później prokuratura z Wrocławia włączyła ten wątek do własnego śledztwa ws. innych wypowiedzi byłego księdza. 

Jak opisuje TVN24.pl, w połowie tego roku śledczy z Wrocławia mieli podstaw, by postawić Międlarowi zarzuty dot. mowy nienawiści. Ale odebrano im śledztwo i przekazano do prokuratury w Białymstoku (tej samej, która wcześniej umorzyła inne postępowanie ws. Międlara).  

Choć we Wrocławiu śledczy dysponowali już opiniami biegłych, to białostocka prokuratura wystąpiła o kolejną "kompleksową opinię z zakresu tzw. mowy nienawiści". Tymczasem od miesięcy żaden biegły nie wyraził gotowości sporządzenia takiej opinii - podaje TVN24.

Autor materiału stacji Maciej Duda napisał na Twitterze o "parasolu ochronnym, w prokuraturze nad najpopularniejszym, polskim nacjonalistą".

Nazwał Mazowieckiego "parchem"

Kolejne postępowanie - lub część już toczącego się - może dotyczyć spalenia przez Międlara zdjęcia Tadeusza Mazowieckiego. 13 grudnia w czasie manifestacji nacjonalistów we Wrocławiu nazwał on Mazowieckiego "zdrajcą" i "komunistycznym parchem" (to obelżywe określenie Żyda - red.).

Doniesienie do prokuratury w tej sprawie zapowiedzieli Członkowie Unii Europejskich Demokratów. Osobne doniesienie złożył syn premiera Mazowieckiego.

Bez śledztwa za antysemickie treści w internecie

We wrześniu Prokuratura Rejonowa Warszawa Śródmieście odmówiła wszczęcia postępowania ws. felietonu, który Międlar opublikował na swojej stronie internetowej. 

W tekście nazwał Żydów "kąkolem", a następnie wezwał czytelników do "żniw". "Dość tego! Czas na żniwa. Czas oddzielić kąkol od pszenicy. Przeproście za antypolonizm i wynoście się z Polski!" - napisał były ksiądz. W związku z felietonem Międlara w sierpniu do prokuratury wpłynęły dwa zawiadomienia, ale śledczy odmówili wszczęcia postępowania. 

W uzasadnieniu prokurator pisała, że Międlar "korzystał z prawa do wyrażenia swoich poglądów, wolności słowa".

Kim jest Jacek Międlar?

Jacek Międlar do 2016 roku był księdzem, nieoficjalnym "duszpasterzem narodowców". Sam odszedł z zakonu po tym, jak przełożeni przenosili go z parafii do parafii i nałożyli na niego zakaz wystąpień publicznych. Międlar znany jest z antysemickich wypowiedzi i mowy nienawiści. W lutym został skazany prawomocnym wyrokiem za znieważenie posłanki Joanny Scheuring-Wielgus na Twitterze. "Konfidentka, zwolenniczka zabijania (aborcji) i islamizacji. Kiedyś dla takich była brzytwa! Dziś prawda i modlitwa?" - napisał o posłance.

Więcej o:
Komentarze (306)
Prokuratura nie może postawić zarzutów Międlarowi. Brak biegłego
Zaloguj się
 • bacowa

  Oceniono 84 razy 70

  Ale znaleźli biegłego który stwierdził że kopanie protestującego na ulicy przez polskiego faszystę to jedynie niewinne ,,okazanie niezadowolenia''

 • czechy11

  Oceniono 51 razy 47

  Do domu człowieka który na pomniku powiesił kiszulkę Konstytucja PiSokomunistyczna faszystowska prokuratura Ziobry dotarła niezwłocznie.

 • czechy11

  Oceniono 51 razy 43

  Czy ktoś ma jeszcze warpliwosci ze prokuratura PiSowska to faszyzm w czystej postaci?

 • Dobra Zmiana

  Oceniono 47 razy 37

  Czyli jeżeli napisałbym, że Międrala trzeba zagazować też korzystałbym z prawa do poglądów i wolności słowa. To co naczelny szeryf zrobił z prokuratury jest karykaturą wymiaru sprawiedliwości

 • jurek4491

  Oceniono 39 razy 33

  Zbychowa prokuratura nie może znaleźć biegłego , to znaczy że jest cienka jak stringi - przecież to jest celowa robota , grają na zwłokę .
  Prezydent też grał na zwłokę z podpisaniem ustawy o Sądzie Najwyższym .
  Rząd gra na zwłokę nie publikując ustawy w Dzienniku Ustaw którą prezydent podpisał z wielkim BÓLEM - to jest cyrk a nie DOBRA ZMIANA .

 • 99venus

  Oceniono 43 razy 31

  A do czego potrzebny jest biegły w tak oczywistej sprawie?panowie prokuratorzy (ze sławnego w sprawie swastyki Białegostoku) nie wierza,że ziemia jest okrągla?

 • faustxyz

  Oceniono 34 razy 30

  Cóż gołym okiem widać, że ten nazi zwyrol to pisi beniaminek. Po prostu osobnicy pozbawieni przyzwoitości, kultury, wiedzy, empatii i wszystkiego co stanowi o człowieczeństwie, wzajemnie się przyciągają. Horda troglodytów i tyle. Czy są jacyś Międlarowie, którzy zrobili coś kiedyś dla Polski? Pierwszy Międlar o którym głośno to ten smrodek.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX