Biskup Tadeusz Pieronek nie żyje. Zmarł w Krakowie w wieku 84 lat

Nie żyje ks. Biskup Tadeusz Pieronek - poinformowała Archidiecezja Krakowska. Były Sekretarz Generalny KEP miał 84 lata.

Archidiecezja Krakowska informuje, że zmarł Biskup Tadeusz Pieronek. Na stronie Archidiecezji pojawił się komunikat:

"Przed chwilą w wieku 84 lat odszedł do Domu Ojca śp. Ks. Biskup Tadeusz Pieronek – poinformował Proboszcz Katedry na Wawelu Ks. Prałat Zdzisław Sochacki. Wieczne odpoczywanie racz Mu dać Panie +".

Pieronek był biskupem pomocniczym sosnowiecki w latach 90., sekretarzem generalny Konferencji Episkopatu Polski w latach 1993 -1998, a także rektorem Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie od 1998 do 2004 roku.

W 2014 roku prezydent Bronisław Komorowski odznaczył biskupa Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski.

"Takich duchownych Kościół potrzebuje"

Zmarłego biskupa wspominają m.in. dziennikarze i politycy. "Smutny koniec roku - odszedł biskup Tadeusz Pieronek. Wspierał Polskę europejską szczerze i odważnie. Gościłem Go w tym roku w Brukseli, On mnie niedawno w Krakowie. Różniąc się czasem, rozumieliśmy się" - napisał przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk.

"Dobry człowiek, wspaniały ksiądz, patriota, który nie bał się mówić prawdy. Takich duchownych Kościół potrzebuje" - napisał Jacek Nizinkiewicz z "Rzeczpospolitej". "Odszedł człowiek wielkiego umysłu i wielkiego ducha, profesor i biskup. Będzie go Polsce i Kościołowi bardzo brakowało" - czytamy we wpisie rzecznika PO Jana Grabca.

Leszek Balcerowicz napisał, że Pieronek "miał ogromne poczucie humoru.Bronił konstytucji i państwa prawa w Polsce". "Kościół traci biskupa, który rozumiał, że otwartość, dialog i tolerancja jest istotą ewangelii" - napisał Jarosław Makowski. 

Więcej o: