Sondaż: Rekordowo dużo Polaków uważa, że miniony rok był dla nich dobry. To najlepszy wynik od 1989

Rok 2018 był dobry dla największej liczby Polaków po 1989 roku - wynika z badania CBOS. Wg przeprowadzonego w grudniu sondażu połowa badanych dobrze ocenia sytuację Polski na arenie mi międzynarodowej, ale już tylko 28 proc. uważa, że ogólna sytuacja na świecie jest dobra.
Zobacz wideo

69 procent Polaków pozytywnie ocenia w wymiarze osobistym mijający rok, a jedynie 10 procent ocenia go jako negatywny - tak wynika z najnowszego sondażu CBOS. Jest to najlepszy wynik od 1989 roku, od kiedy ośrodek ten przeprowadza badania opinii publicznej. Podobnie respondenci oceniali 2018 rok w wymiarze rodzinnym, z tym, że tu liczba negatywnych ocen zmniejszyła się o 4 punkty procentowe.

Autorzy raportu wskazują, że oceny mijającego roku w wymiarze osobistym i rodzinnym zależą przede wszystkim od postrzegania warunków materialnych gospodarstwa domowego oraz wieku badanych. Im starsza grupa wiekowa, tym mniej ocen pozytywnych, a więcej ambiwalentnych i negatywnych.

Dobra sytuacja na świecie? Tak nie myśli nawet co trzecia osoba

Połowa Polaków pozytywnie ocenia również mijający rok biorąc pod uwagę sytuację Polski na arenie międzynarodowej, a 16 procent ocenia ją jako złą. Jako ani dobrą ani złą oceniło sytuację na świecie w 2018 roku 37 procent respondentów. Za dobrą uznało ją 28 procent, a za złą o 3 punkty procentowe mniej pytanych.

Badanie przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich face-to-face wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 29 listopada - 9 grudnia 2018 roku, na liczącej 942 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Z innego badania - prowadzonego co miesiąc sondażu "Aktualne problemy i wydarzenia" - wynika, że pod koniec roku pogorszył się stosunek Polaków do rządu. Na początku 2018 roku jako zwolennicy rządu PiS deklarowało się 42 proc. badanych, w grudniu liczba ta spadła do 34 proc. W ciągu 12 miesięcy niemal nie zmieniła się ocena sytuacji politycznej i gospodarczej w kraju.

Więcej o: