Czy księża powinni przyjmować pieniądze podczas kolędy? Dwie trzecie badanych przeciwko

Prawie dwie trzecie badanych jest przeciwko przyjmowaniu pieniędzy przez księży podczas kolędy - wynika z badania SW Research dla rp.pl. Najczęściej sprzeciwiają się temu kobiety i osoby powyżej 50 roku życia.

Serwis rp.pl opublikował wyniki sondażu SW Research na temat tego, czy księża powinni przyjmować pieniądze podczas kolędy. Jak przypomina internetowy serwis "Rzeczpospolitej" w niektórych polskich diecezjach już kilka lat temu zalecono, by podczas takich wizyt duszpasterskich gotówki nie przyjmować.

Dlaczego? Tłumaczono to tym, że w ten sposób obdziera się wizyt wymiar duchowy, a jednocześnie dzięki temu obie strony nie skupiają się na "wymiarze finansowym" kolędy.

Czytaj więcej: Ile dajecie po kolędzie? Wasze komentarze: "Nic. I nie dać się wciągnąć na jakąś kartotekę"

Z sondażu wynika, że prawie dwie trzecie badanych (63,9 proc.) jest zdania, że duchowni podczas takich wizyt nie powinni przyjmować pieniędzy. 17,4 proc. ankietowanych uważa, że taka sytuacja może mieć miejsce, natomiast 18,8 proc. nie ma zdania w tej kwestii.

Pracownia SW Research wyszczególniła też, że częściej przeciwko przyjmowaniu pieniędzy przez księży podczas kolędy są kobiety (70 proc.) i osoby powyżej 50 lat (66 proc.).

Więcej o:
Komentarze (266)
Sondaż. Czy księża powinni przyjmować pieniądze podczas kolędy? Prawie 2/3 badanych przeciwko
Zaloguj się
 • cozano

  Oceniono 49 razy 43

  Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie podatku kościelnego, podobnie jak u sąsiadów z zachodu, dla tych co deklarują przynależność do krk. Tyle że do tego nie dopuszczą nasi urzędnicy watykańscy, gdyż za bardzo zweryfikowałoby liczbę katolików w Polsce.

 • rottenxx

  Oceniono 34 razy 30

  W takich sytuacjach dobrze jest być agnostykiem ;) Problem księży i kasy z kolędy z głowy. A tak serio. Czy jeśli istniałoby Bóg to rzeczywiście potrzebowałby podrzędnych pośredników, którzy jedynie wyciągają kasę od naiwnych przy okazji każdego niemal obrządku (ślub., pogrzeb, chrzest, etc.)?

 • yaspiman

  Oceniono 39 razy 29

  to jest zwykłe gangsterskie wymuszenie. i to jest jedyny cel tzw. kolędy.
  ustawowo ten proceder powinien być zabroniony.

 • juraski75

  Oceniono 24 razy 22

  i wy się pytacie czy dawać tym darmozjadom pieniądze ?
  ABSOLUTNIE ANI GROSZA
  w jednej z parafii na Górnym Śląsku pierwszą rzeczą jak wchodził ten baran w koloratce to wręczał dwa druczki na wpłatę na rzecz bazyliki , ja się pytam dlaczego aż dwa ? to mi ten baran odpowiedział a może żona chce osobno też wpłacić ?
  a jak mu dałem za kolędę tylko 60 zł bo naprawdę nie miałem to baran w koloratce ani do widzenia nie raczył powiedziec
  od tego czasu mają wstęp wzbroniony do mnie
  te pieniądze wolę dać dla schroniska na bezdomne psy , to będzie większy pożytek ...

 • elzbietttta

  Oceniono 21 razy 21

  Dobrodzieje ruszyły do ataku. Kwiczą w najwyższych tonacjach. Szkoda tylko, że tak fałszują.

 • tadjan

  Oceniono 24 razy 18

  to po co ma przychodzić do parafianina, jak nie po kasę? wolne żarty......

 • fred_die

  Oceniono 16 razy 16

  Nie nazywajmy tych chodzących wpłatomatów kolędą. Kolęda kojarzy się z kolędnikami czyli starym Słowiańskim zwyczajem a nie z oszustami w koloratkach.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX