Abp Gądecki ocenia sukces "Kleru". Nie widział filmu, ale przypomina mu nazistowskie kino

Abp Gądecki nie "zmienia płyty" w kwestii filmu "Kler". Sukces obrazu porównuje do nazistowskiego propagandowego "Żyda Süssa". Tyle tylko, że szef KEP filmu nie widział.
Zobacz wideo

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki w "Wydarzeniach i Opiniach" Polsat News ponownie wypowiadał się o filmie "Kler". Znów nie zabrakło porównania do filmu "Żyd Süss", który propaganda nazistowska wykorzystała w 1940 roku, by umocnić antysemickie nastroje.

Wcześniej na ten film powoływał się w Radiu Poznań, ponowił to w rozmowie z Bogdanem Rymanowskim. Sukces filmu "Kler" porównał właśnie do nazistowskiej produkcji z pierwszej połowy XX w.

Czytaj więcej: Abp Gądecki porównał "Kler" do filmu propagandowego III Rzeszy. "To już było grane za Goebbelsa"

To mi wytłumaczyło sukces filmu "Żyd Süss" w okresie hitlerowskim. (...) Oni zostali przedstawieni w trzech osobach. Według tych najgorszych jakoby rzekomo ich skłonności. I to zostało tak zręcznie spreparowane, że ludzie byli tym wstrząśnięci i wielu ludzi odstręczyło to wtedy od Kościoła i ułatwiło postęp hitleryzmu

- mówił abp Gądecki. Jednocześnie stwierdził, że jest zaskoczony sukcesem "Kleru", jednak powyższe wytłumaczenie fenomenalnego wyniku w kinowych kasach, całkowicie starczyło mu za wyjaśnienie.

Jednocześnie abp Stanisław Gądecki przyznał wprost, że filmu "Kler" nie widział. Dlaczego? - Nie jestem pozbawiony rozumu - skwitował.

Przewodniczący KEP wskazał, że "Kler" nie miał bezpośredniego wpływu na wiernych w Polsce. Powiedział, że po filmie "nic się nie zmieniły praktyki religijne", a przywiązanie Polaków do nich "to rzecz oczywista".

Więcej o:
Komentarze (553)
Abp Stanisław Gądecki o sukcesie "Kleru": Wytłumaczyło mi sukces filmu "Żyd Süss"
Zaloguj się
 • bmarten

  Oceniono 142 razy 132

  No, obywatelu Gądecki, "odjechaliście" na całego w swej głupocie i bezczelności. A może byście wreszcie obejrzeli ten film? Naprawdę warto.

 • bokaj

  Oceniono 94 razy 92

  To ten sam, który księdza słuchającego muzyki, jak uwiedziona przez niego dziewczyna samotnie rodziła na plebanii, wysłał na parafie ukraińskie?
  I on ma czelność mówić takie rzeczy?
  Gądecki, jesteś starym załganym hipokrytą!!!

 • ochujek

  Oceniono 88 razy 76

  Kleru nie widział ale na nazistowskie filmy chodził. Wyszyński też zachwycał się panem Hitlerem jak to sprawnie bierze Żydów za mordy.

 • wujtommy102

  Oceniono 75 razy 73

  Każda wypowiedź publiczna biskupa w naszym kraju to szczyt hipokryzji i bezczelności. Obudzą się dopiero wtedy jak państwo odetnie im kiedyś kasę a naród przestanie im dawać się doić.

 • swietyszczur

  Oceniono 62 razy 60

  W KC Episkopatu rozdzielili role - ty Polak bedziesz "golebiem" a ty Gadecki bedziesz "jastrzebiem ".

 • Witold S

  Oceniono 62 razy 58

  Pewni ludzie nigdy nie zrozumieją rzeczywistości i otaczających ich faktów. Hierarchowie kościoła każdą swoją zbrodnię usprawiedliwią i będą , z uporem maniaka, zamiatać pod dywan. Aż będzie pod nim tyle śmieci, że się wywrócą krzycząc przy tym " to atak na kościół"

 • Maria Michałowska

  Oceniono 54 razy 50

  Oj , biedni prześladowani i skrzywdzeni księża pedofile. Można się doprawdy wzruszyć.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX