Abp Głódź w orędziu nawiązuje do sprawy ks. Jankowskiego: Oskarżenia na wyrost, na oślep

W bożonarodzeniowym orędziu metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź odniósł się do oskarżeń, które w ostatnich tygodniach padały pod adresem nieżyjącego już ks. Henryka Jankowskiego. Arcybiskup mówił m.in. o zarzutach i pomówieniach "środowisk wrogich Kościołowi".
Zobacz wideo

Metropolita gdański arcybiskup Sławoj Leszek Głódź w orędziu wygłoszonym w trakcie pasterki w Katedrze Oliwskiej nawiązał m.in. do oskarżeń o molestowanie i pedofilię kierowanych wobec zmarłego w 2010 r. prałata Henryka Jankowskiego

- Przełamuję się opłatkiem się z kapłanami naszej gdańskiej archidiecezji wszystkich stopni i kościelnych godności. (...) Za jedność z waszym biskupem. Także za wasz hart ducha, kiedy wasza godność kapłańska, zarówno żyjących, jak i zmarłych, przez środowiska wrogie Kościołowi stawiana jest pod pręgierzem oskarżeń, zarzutów, pomówień. Na wyrost, na oślep, dla medialnego efektu

- stwierdził arcybiskup Sławoj Leszek Głódź.

Duchowny w orędziu mówił również m.in. o tym, że Kościół "ma obowiązek bronić tego co Boże, co święte, co ewangeliczne". - Przed agresją źle rozumianej wolności, przed śmietniskiem różnego rodzaju ideologii, trendów, prądów wymierzonych w wartości i zasady, których źródłem jest Bóg - dodał metropolita gdański.

Oskarżenia wobec ks. Henryka Jankowskiego

6 grudnia w "Dużym Formacie" ukazał się tekst Bożeny Aksamit, z którego wynika, że ks. Henryk Jankowski miał wykorzystywać seksualnie dzieci i młodzież. - Dopadł mnie, gdy szarpałam się z klamką. Dotykał piersi, powiedział, że pokaże mi, co to znaczy od tyłu. Wkładał ręce w majtki i próbował je zdjąć - relacjonowała wydarzenia sprzed lat jedna z bohaterek reportażu.

Stopniowo kolejne media zaczęły publikować wspomnienia także innych osób, które miały być ofiarami duchownego.

Ks. Henryk Jankowski w latach 1970-2004 był proboszczem parafii św. Brygidy w Gdańsku, znany był przede wszystkim jako kapelan "Solidarności".

Zobacz wideo
Więcej o: