Kolei linowa na Zbójnicką Kopę nieczynna po awarii. GOPR musiał ewakuować pasażerów

Najprawdopodobniej do piątku będzie nieczynna kolej linowa na Zbójnicką Kopę w Szczyrku. W Wigilię doszło tam do awarii, a ratownicy GOPR Beskidy musieli ewakuować 26 osób.
Zobacz wideo

Kolej na Zbójnicką Kopę na terenie Szczyrkowskiego Ośrodka Narciarskiego zostanie uruchomiona najwcześniej w piątek. W wigilijny poniedziałek doszło tam do awarii.

Jak czytamy na stronie ośrodka, kolej linowa zatrzymała się z powodu "dużej wilgotności, gwałtownego spadku temperatury i mocnego oblodzenia górnej stacji kolejowej". Próby uruchomienia nie przyniosły rezultatu, przez co nie udało się zwieźć pasażerów na dół.

Z pomocą przybyło Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe grupy Beskidzkiej, które wraz ze Strażą Pożarną ewakuowało 26 osób. Akcja trwała ok. 1,5 godziny. Wszyscy zostali bezpiecznie przetransportowani na dół.

Zgodnie z procedurami Kierownik kolei powiadomił TDT (Transportowy Dozór Techniczny), który w przypadku zatrzymania kolei będzie badał sytuację. Po południu zakończyło się przekazanie protokołów z działania kolei – TDT planowo musi wykonać obligatoryjne badania techniczne, które możliwe będą dopiero w dniach 27-28.12.2018 po świętach. Kolej do tego czasu pozostaje wyłączona z funkcjonowania

- informuje w komunikacie Szczyrkowski Ośrodek Narciarski.

Kolej na Zbójnicką Kopę ma 1,7 km długości, w ciągu godziny może przewieźć 2000 osób.

Więcej o: