Ryszard Marek Groński nie żyje. Pisarz, poeta i dziennikarz miał 79 lat

Ryszard Marek Groński, historyk, pisarz, satyryk i dziennikarz, który współpracował m.in. z tygodnikiem "Polityka", zmarł w wigilię. O jego śmierci poinformował Daniel Passent.

"Wszechstronnie wykształcony i dowcipny, był jednocześnie pisarzem, dziennikarzem i dramaturgiem, a także autorem opracowań historycznych o przedwojennych kabaretach" - tak sylwetkę Ryszarda Marka Grońskiego przypomina "Polityka", tygodnik z którym autor przez lata współpracował.

Ryszard Marek Groński był człowiekiem utalentowanym i prawym, jak wspomina go na swoim blogu Daniel Passent. Publicysta przypomina, że Groński był kierownikiem literackim Teatru Syrena i Teatru Żydowskiego, felietonistą. Zajmował się także jako historyk polskim kabaretem, a także współtworzył kabaret Pod Egidą.

"Polityka" przypomina, że Groński był także scenarzystą komedii "Misja specjalna" i "Lata dwudzieste... lata trzydzieste". Z kolej jako dramaturg miał w dorobku kilka sztuk teatralnych, w tym m.in. "Papkina".

Jak wspomina Daniel Passent, Ryszard Marek Groński "należał do pokolenia 'pancernych motyli' - Jonasza Kofty, Agnieszki Osieckiej, Wojciecha Młynarskiego, Krzysztofa Teodora Toeplitza".