Szopki bożonarodzeniowe. W wielu miastach żywe zwierzęta. Na Jasnej Górze bardzo patriotycznie

W tym roku wyjątkowo dużo szopek bożonarodzeniowych to tzw. szopki żywe. Zwierzęta znalazły się na rynkach czy przy kościołach w wielu miastach.
Zobacz wideo

Piękne szopki bożonarodzeniowe to w Polsce tradycja. Z prawdziwych arcydzieł słynie w szczególności Kraków. Zdarza się jednak, że kościoły odchodzą od tradycyjnej formy. Tak było w ubiegłym roku w warszawskiej archikatedrze św. Jana, gdzie instalacja przedstawiająca wielodzietną rodzinę wyglądała nieco jak z horroru.

Z kolei przed kilkoma laty na zamojskim rynku straszyło dzieciątko:

Stajenki A.D. 2018 wydają się mniej szokujące, choć oczywiście nie brakuje oryginalnych instalacji. Potężna szopka na Jasnej Górze oprócz części tradycyjnej...

DLOCZDLOCZ Fot. Grzegorz Skowronek / Agencja Wyborcza.pl

... ma część patriotyczną, z nawiązaniami do stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Jak powiedział ojciec dekorator, lalki w regionalnych polskich strojach, a także postaci paulinów, to "przypomnienie o bogatej polskiej kulturze i tradycji". 

DLOCZDLOCZ Fot. Grzegorz Skowronek / Agencja Wyborcza.pl

DLOCZDLOCZ Fot. Grzegorz Skowronek / Agencja Wyborcza.pl

Wyjątkowo wyglądał też proces tworzenia innej częstochowskiej szopki. Budowała ją siostra Milena z ośrodka wychowawczego dla dziewcząt oraz osoby bezdomne, podopieczni fundacji św. Barnaby. Oczywiście św. Józef został ostatecznie ubrany.

DLOCZDLOCZ Fot. Grzegorz Skowronek / Agencja Wyborcza.pl

W tym roku nie brakuje tzw. żywych szopek, czyli instalacji, których część stanowią żywe zwierzęta. Zwykle są to osiołki, owce i kozy, alpaki, czasem ptactwo. Jak poinformowała warszawa.wyborcza.pl, alpaki do szopki na stołecznej Pradze wypożyczył pasterz Abdullah, uchodźca z Dagestanu, "którego stado skubie zielsko na nadwiślańskich nieużytkach".

Otwarcie żywej szopki przy katedrze praskiejOtwarcie żywej szopki przy katedrze praskiej FOT. KUBA ATYS

Zwierzęta pojawiły się też m.in. w Warszawie (po lewej stronie Wisły), Zielonej Górze, Pile i Obrowcu, 

Otwarcie żywej szopki przy katedrze praskiejWŁADYSŁAW CZULAK

#Szopki bozonarodzeniowe w Warszawie#Szopki bozonarodzeniowe w Warszawie Fot. Kuba Atys / Agencja Wyborcza.pl

Wiele szopek jest zautomatyzowanych. Przykładem ruchomej instalacji jest szopka w Łące Prudnickiej, którą od wielu pokoleń buduje rodzina Trybułów. 

I oczywiście szopki krakowskie, które niedawno zostały wpisane na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO.  

Konkurs szopek krakowskichKonkurs szopek krakowskich ADRIANNA BOCHENEK

Więcej o: