Spór rady miasta i biznesmenów. Sąd: Kluby go-go sprzeczne z moralnością publiczną

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w uzasadnieniu do rozstrzygnięcia skargi na uchwałę rady miasta stwierdził, że kluby go-go są sprzeczne z moralnością publiczną - informuje "Rzeczpospolita".
Zobacz wideo

W uchwale krakowskiej rady miasta pojawiły się zapisy, według których zakazane byłoby rozdawanie ulotek "sprzecznych z moralnością publiczną" i np. "zakaz prowadzenia działalności usługowej o charakterze sprzecznym z moralnością publiczną" w lokalach, gdzie prowadzona jest m.in. działalność gastronomiczna czy rozrywkowa. Takie restrykcje obejmować miały tereny, które zostałyby włączone do parku kulturalnego na terenie miasta.

Czytaj też: Prałatowi Jankowskiemu pomagał sprzedawać wino, został prezesem Polskiego Związku Curlingu

Uchwałę zaskarżyło dwóch przedsiębiorców, w ich lokalach organizowane są np. występy tancerek erotycznych, a także mieści się szkoła tańca na rurze. Podnosili - jak opisuje "Rzeczpospolita" - że taka uchwała uderza m.in. w ich swobodę zarządzania nieruchomościami, a nie ma jednolitego poczucia moralności, które stanowiłoby jasną wykładnię takich zasad.

Kluby go-go "sprzeczne z moralnością publiczną"

Rada miasta w odpowiedzi stwierdziła, że uchwała zakładała utworzenie parku kulturowego, a tego typu działalność mogłaby uderzać w wizerunek miasta. Jednocześnie zaznaczono, że nie zakazała im prowadzenia działalności gospodarczej, a jedynie "wskazała na rodzaj działalności niepożądanej".

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie przychylił się do argumentacji rady miasta. W cytowanym przez "Rzeczpospolitą" fragmencie wyjaśnienia oddalenia skargi przedsiębiorców pada:

Działalność sprzeczna z moralnością publiczną, jeżeli skierowana jest do szerszych grup ludzkich zawsze manifestuje się w przestrzeni publicznej, staje się jej częścią, współtworzy jej klimat i wpływa na postrzeganie miejsc

Sąd ocenił też, że przedsiębiorcom nie jest blokowane prawo wolności gospodarczej, a obostrzenia wynikają jedynie z tworzącego się parku kulturalnego i muszą oni dostosować się do zapisów uchwały.

Więcej o: